5 odporúčaní, ako postupovať pri výbere správneho esenciálneho oleja

18.3.2021NapredovanieČítanie do 10 minút

Esenciálny olej a masáž tvoria nerozlučnú dvojicu. Ako si však vybrať ten správny? A ktorý sa hodí k jednotlivým typom masáží? V našom článku vám prinášame päť jednoduchých a prehľadných odporúčaní.

5 odporúčaní, ako postupovať pri výbere správneho esenciálneho oleja

Všetky esenciálne oleje, ktoré sa používajú v rámci aromaterapie a masáží, majú svoje charakteristické vlastnosti, najmä čo sa týka pôsobenia na telo a myseľ človeka. Na čo sa treba pri ich výbere zamerať?

1. Výrobca

Pri kúpe esenciálneho oleja si vždy overte výrobcu a pôvod oleja. Zistite si, o akú spoločnosť ide, kde pôsobí a ako dlho sa výrobca venuje destilácii olejov.

Samozrejme, nezabudnite si pozrieť online recenzie výrobcu. Najlepšie však spravíte, ak sa na produkty opýtajte priamo ľudí z masérskej komunity či na kurze aromaterapie.

Pokúste sa tiež zistiť čo najviac informácií o tom, či výrobca zbiera rastliny v správnom čase a či je destilácia dostatočne šetrná.

Spoľahliví výrobcovia esenciálnych olejov vždy dbajú na to, aby mal každý esenciálny olej v ich ponuke dostupnú chemickú analýzu.

Túto môžete získať tak, že výrobcu požiadate o výsledky testovania konkrétnej dávky na základe čísla šarže.

vyber esencialneho oleja obrazok
Chemická analýza máva tiež označenie GC/MS analýza. Výrobca by mal zabezpečiť aj dostupnú online verziu.

2. Prírodné vs. syntetické zloženie

Pri esenciálnych olejoch treba dbať aj na to, odkiaľ rastliny pochádzajú. V akom prostredí vyrástli, kedy boli nazbierané, ide o ekologické hospodárstvo?

Nezabúdajte na to, že esenciálny olej nie je “iba” nejaká bezvýznamná voňavka. Ak je zloženie konečného produktu syntetické, môže dôjsť k negatívnemu vplyvu na ľudský organizmus.

vyber esencialneho oleja obrazok
Syntetické esenciálne oleje môžu negatívne ovplyvniť ľudský organizmus.

Esenciálny olej človek najčastejšie vdychuje, inokedy sa mu aplikuje priamo na telo. V prípade rozptýlených častíc v podobe aerosólu sa do nášho tela dostanú škodlivé syntetické látky prakticky okamžite. Vyberte si preto iba prírodné esenciálne oleje.

3. Samoštúdium

Chcete si vybrať kvalitný esenciálny olej? Začnite so vzdelávaním. Čím hlbšie a bohatšie budú vaše poznatky, tým lepšie si budete vedieť vybrať.

Správne informácie a samoštúdium vám o bylinkách, ako aj o výrobcoch prezradia skutočne cenné informácie. Kúpte si knihu alebo sa objednajte na profesionálny seminár.

vyber esencialneho oleja obrazok
V rámci zberu byliniek a výroby esenciálnych olejov začnite so vzdelávaním. Vďaka tomu si budete vedieť vybrať iba to najlepšie.

4. Latinský názov

Pri každom esenciálnom oleji musí byť uvedený latinský názov danej rastliny. Ako iste viete, každá bylinka má svoje rodové a druhové meno.

Existuje totiž viacero druhov konkrétnej byliny, napríklad u nás je známa najmä levanduľa lekárska, no okrem toho poznáme desiatky ďalších druhov levandule.

Latinský názov nám pomáha pri presnej špecifikácii rastliny, a teda aj toho, pre koho je určená a na akú masáž sa dá použiť.

vyber esencialneho oleja obrazok
Pri kupovaní esenciálnych olejov vždy skontrolujte aj latinský názov rastliny.

5. Tmavá fľaštička

Kvalitné esenciálne oleje nájdete v tmavohnedých fľašiach. Prečo je to tak?

Svetlo a teplo urýchľujú viacero chemických procesov, napríklad oxidáciu. Ak by takáto reakcia nastala, môžu sa terapeutické účinky látky v oleji zmeniť. Výsledkom býva znížená účinnosť oleja, ale aj zvýšené riziko, že olej spôsobí alergiu, pálenie či svrbenie pokožky.

vyber esencialneho oleja obrazok
Esenciálne oleje by mali byť zabalené do tmavých fľaštičiek.

Esenciálne oleje a masáže

Existujú stovky esenciálnych olejov, ktoré sa využívajú na aromaterapiu aj počas masírovania. My sme sa zamerali na tie, ktoré možno použiť pri masírovaní rôznych častí tela a ktoré majú pozitívny vplyv na celkové zdravie človeka – psychické i fyzické.

vyber esencialneho oleja obrazok
Každý z esenciálnych olejov má špecifický vplyv na fyzickú i psychickú pohodu človeka.

Tymián

Tento olej je ideálny na relaxačnú masáž unavených nôh. Uľaví od pocitu ťažkých nôh, dodá im sviežosť a príjemnú vôňu. Okrem toho zlepšuje obranyschopnosť organizmu a pomáha pri poruchách trávenia.

Levanduľa

Známa fialová bylinka má dokáže pomôcť so stresom, úzkosťou či pri problémoch so spánkom. Pomáha tiež pri chrípke a dýchacích ťažkostiach. Špecifická je tiež tým, že dokáže znížiť krvný tlak. Odporúčame použiť na večernú klasickú masáž chrbta.

Eukalyptus

Eukalyptový olej patrí k základným esenciám v aromaterapii. Okrem toho, že výborne účinkuje pri dýchacích ťažkostiach, pomáha tiež pri svalovej únave, bojuje proti stresu a priaznivo účinkuje proti migréne.

Výrazne aromatický esenciálny olej z eukalyptu možno použiť pri masáži na uvoľnenie boľavého svalstva či pri antistresovej masáži.

vyber esencialneho oleja obrazok

Santalové drevo

Tento esenciálny olej sa často používa ako rituálny a tantrický olej. Prehrieva organizmus, má relaxačné a antidepresívne účinky a skvelo sa hodí na partnerské masáže. Okrem toho pomáha pri chronických zápaloch močového mechúra a pohlavného ústrojenstva.

Lemongrass

Citrónová tráva sa hodí najmä na zlepšenie mentálnej pozornosti. Osviežujúca vôňa totiž zlepšuje koncentráciu a povzbudzuje pri dlhodobom zaťažení. Tento esenciálny olej preto odporúčame použiť napríklad počas masáže hlavy.

Množstvo ďalších esenciálnych olejov, vhodných na masáže i aromaterapiu, nájdete na našom e-shope. Pokiaľ vás téma oslovila, prečítajte si tiež pokračovanie článku o tom, ako postupovať pri výrobe vlastného masážneho oleja.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.