Ako na masáž v tropických teplotách

26.7.2021NapredovanieČítanie na 5 minút

Keď teplomer ukazuje nad 30°C, ľudia sa rozdelia na dve skupiny - jedna s hundraním vyhľadáva tieň, ovieva sa a nefunguje, druhá skupinka ožíva, opatrne sa vyzlieka do trička s krátkym rukávom a pochvaľuje si, že je konečne teplo. A ako je to s masážou v horúcich dňoch?

Rekordne vysoké teploty - ísť na masáž?

Každý organizmus znáša teplo inak

Nejde len o pocit prehriatia, potenie a potrebu viac oddychovať. Pri vysokých vonkajších teplotách sa zvyšuje tep až o 15%, čo môže byť nebezpečné, až život ohrozujúce pre ľudí s vážnejšími kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Teplo je prirodzenou súčasťou terapeutického procesu pri masáži. Prekrvuje a uvoľňuje svalstvo a pôsobí relaxačne. Ale pridávať ďalšie teplo prehriatemu organizmu vôbec nie je terapeutické.

S ľadom opatrne

Ak by vás napadlo masírovať ľadom, spomeňte si, načo sa ľad používa, hlavne v športe. Na zachladenie akútnych úrazov, tlmenie bolesti a potlačenie tvorby opuchov.

No príliš schladené svalové tkanivo sa neuvoľní ani neprekrví. Nenadarmo je po návšteve kryokomory predpísané cvičenie.

Aj dvojzložkové funkčné krémy najprv tkanivo krátko schladia mentolom, ale následne ho prehrejú a prekrvia pôsobením metylsalicylátu.

Ako sa ochladiť v horúcom dni

Ako ochladiť miestnosť na masírovanie?

Kľúčová je správne nastavená teplota v priestore na masáž. Je to tak trochu oriešok, masérovi by sa síce dobre pracovalo pri nižšej teplote, ale klimatizácia má svoje úskalia – veľmi vysušuje vzduch a pre telo klienta, ktorý príde vyhriaty z vonkajšej teploty, môže byť rozdiel 10-15°C príliš veľkým šokom.

Riešením je vyvetrať a vychladiť miestnosť pred každou návštevou a potom už iba jemne chladiť podľa potreby.

Ešte dôležitejší ako teplota je pohyb vzduchu. Ideálne samozrejme je, ak sa dá vetrať oknami, ale pre vysoké teploty to niekedy nie je možné. V masérni by nemal byť prievan. Pomaly sa otáčajúci ventilátor na strope alebo v miestnosti otočený tak, aby nefúkal priamo na klienta ani maséra, môže výrazne pomôcť.

Dobrým nápadom je aj zvýšiť vlhkosť vzduchu, ak je dlhší čas veľmi teplo a sucho. Ultrazvukový difuzér rozptyľuje jemnú studenú vodnú mikrohmlu, ktorá zvlhčí a osvieži priestor. Môžete pridať mätový esenciálny olej pre pocit ochladenia, prečistenie dýchacích ciest a harmonizáciu trávenia.

A čo klient? Vieme mu pomôcť?

Nie každý salón má k dispozícií sprchu pre klientov, to závisí od legislatívnych požiadaviek hygieny a priestorových možností.

Krátka sprcha chladnou (nie ľadovou) vodou ochladí telo klienta, zmyje pot a odparujúca sa vlhkosť zabezpečí dodatočné ochladzovanie.

Vysvetlite klientom, že najpríjemnejšie im bude nahým, resp. len v spodnej bielizni a na zakrytie nepoužívajte uteráky, ale ľahkú chladivú látku, najlepšie tenkú bavlnenú alebo ľanovú plachtu. Treba si uvedomiť, že rozohriatemu klientovi môže byť priteplo a prekrytie odmietne, ale počas masáže v klimatizovanej miestnosti mu naopak môže zostať nepríjemne zima.

Ochladiť telo môžeme i aplikáciou masážneho prostriedku na báze alkoholu. Najlepšie tak, že ho prelejeme do rozprašovača, jemne postriekame telo pred masážou a necháme odpariť. Takto sa účinne ochladzujú hlavne nohy a chodidlá.

Masážne oleje vo vysokých teplotách spôsobujú až nepríjemné prehriatie a premastenie pokožky. Je čas presedlať na masážne krémy a emulzie. Neostáva po nich mastný film na pokožke a ľahko sa zmývajú. Vyberajte také, ktoré chladia a osviežujú.

Príjemne chladivo pôsobia aj masážne prípravky s vyšším obsahom aloe vera. Tieto sa odporúčajú aj pri spálení od slnka a svrbení pri poštipnutí hmyzom.

Chladivá masáž tváre valčekom

Dodatočným tipom môžu byť napríklad aj lávové kamene. Nie, nemyslíme teraz tie čierne horúce čadičové, ale do rodiny „terapeutických“ kameňov rátame aj bledé mramorové kamene. Vkladajú sa do chladničky, mrazničky alebo do misky s ľadom. Pre klienta môže byť príjemným zážitkom, keď mu pri masáži vložíte do dlaní alebo podložíte pod šiju chladné kamene.

Veľmi príjemná je i masáž tváre vychladenými kameňmi.

No a naposledy sme si nechali to najdôležitejšie: pitný režim. Ten je pri vysokých denných teplotách kľúčový. Pýtajte sa klientov, koľko vody vypili, káva a čierny čaj skôr odvodňujú. Pozor aj na vysoký príjem sladených nápojov, môžu organizmus ešte viac zaťažiť.

Zdravé osviežujúce nápoje pomôžu dodržať pitný režim

Trvajte na tom, aby sa klient napil aspoň trochu pred masážou a po masáži je rozhodne nutné, aby doplnil tekutiny aspoň dvojdeckou vody, minerálky, nesladeného ovocného alebo bylinkového čaju. Vodu môžete ochutiť citrónovou šťavou a lúhovať v nej bylinky - najmä mätu, medovku alebo šalviu, ovocie alebo kolieska uhorky. A určite nezabúdajte ani na svoj pitný režim. Akákoľvek fyzická aktivita – masírovanie nevynímajúc, kladie v horúcich dňoch vyššiu záťaž na celý organizmus.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.