Atopický ekzém

18.8.2010Fit a v pohodeČítanie na 4 minúty
Atopický ekzém

Atopický ekzém je jednou z najčastejších chorôb kože.
Prejavuje sa ako chronické zápalové ochorenie kože s prejavmi od začervenalej pokožky cez suchú, zvráskavenú, šupinatú až po výrazné prejavy s pľuzgierikmi a mokvaním. Koža funguje v tomto prípade náhradný vylučovací orgán. Táto je vždy odrazom vnútorného stavu organizmu, pričom energeticky súvisí s pľúcami a hrubým črevom., ale súvisia samozrejme aj s dalšími orgánmi tráviacej sústavy.

Príčina jeho vzniku je do značnej miery podmienený dedičnosťou.
V koži pacientov s atopickým ekzémom je nedostatok niektorých tukových látok, ktoré sú dôležité pre udržiavanie ochrannej bariéry kože proti pôsobeniu látok z vonkajšieho prostredia.

Z hľadiska algternatívnej medicíny je atopický ekzém príznakom znečistenia vnútorného prostredia organizmu toxínmi z vonkajšieho, ale i vnútorného prostredia. Zároveň je to stav organizmu, ktorý nie je schopný vlastnými silami vykonávať detoxikáciu prirodzeným spôsobom a využíva na to náhradný detoxikačný orgán - kožu.

Liečba
Úprava stravy podľa špecifických potrieb pacienta, celková detoxikácia väčších detí a dospelých, detox a regenerácia energetického okruhu pečene a žlčníka, detox a regenerácia energetického okruhu obličiek a močového mechúra, úprava črevnej disbiozy, doplnková a podporná liečba - vitamíny a minerály v prírodnej forme, starostlivosť o pokožku. Výskyt atopického ekzému narastá, v súčasnosti postihuje až 20% detí. Príčinou je zhoršené životné prostredie, alergény, ale aj vrodená dispozícia.

Dá sa liečiť?
Liečba atopického ekzému/atopickej dermatitídy je dlhodobá, vyžaduje trpezlivosť. Obdobia zhoršenia sa striedajú so stavmi zlepšenia.Atopický ekzém je nevyliečiteľné ochorenie, ale dôsledným dodržiavaním liečby a preventívnymi opatreniami je možné dostať "ekzém pod kontrolu", t.j. zbaviť sa prejavov ekzému.

Typy ekzému
Atopický ekzém sa niekedy nazýva „ekzém detstva" pretože sa často objaví do veku 2 rokov a viac sa vyskytuje u detí než dospelých. Môže sa objaviť kdekoľvek na tele ako červené napuchnuté oblasti, ktoré veľmi svrbia. Zvyknú byť veľmi suché, popraskané a mokvajúce.

Seboroický ekzém sa zvyčajne prejavuje ako mierne lupiny. V ťažkých prípadoch môže byť červený a svrbiaci a niekedy sprevádzaný žltkastými, olejovými, šupinatými fľakmi na čiastočne vlasmi zarastených partiách tela, ako temeno hlavy, tvár, hruď a chrbát.

Kontaktný ekzém sa často nazýva kontaktnou dermatitídou a ako naznačuje jeho názov, spôsobuje ho kontakt s látkami, ktoré Vašu kožu dráždia alebo ste na ne alergickí. Iritačný kontaktný ekzém a alergický kontaktný ekzém majú podobné symptómy, vrátane začervenania a svrbenia kože. Je bežné vidieť na postihnutej koži pľuzgieriky naplnené tekutinou.

Soľ z Mŕtveho mora s briliantom, 500g

Soľ z Mŕtveho mora s briliantom, 500g

11,70 €

Čo ekzém často zhoršuje?
Čistiace prostriedky ako mydlá, prostriedky na riad a iné čistiace prostriedky v domácnosti (používaním bavlnených rukavíc pod gumovými či plastovými rukavicami si chránite ruky pri upratovaní svojej domácnosti).
Rozpúšťadlá, ako benzín, a niektoré ďalšie čistiace prostriedky v domácnosti.
Oleje a mnohé chemické prostriedky na pracoviskách.
Nikel obsiahnutý v mnohých kovových predmetoch, ako šperky, gombičky v rifliach a inom oblečení a ramienka podprsenky.
Prídavné látky v koži a gume (bežne sa vyskytujúce v obuvi a oblečení).
Konzervačné látky podobné látkam používaným vo väčšine pleťových a telových krémoch a kozmetike.
Koža, chlpy, sliny zvierat.
Prašné prostredie, hlina.
Bazény s chlórovanou vodou.
Horúce kúpele.
Peľ, roztoče (niektorí ľudia vravia, že častejším vysávaním domácnosti znižuje populáciu prachových roztočov, čo má pozitívny vplyv na ich ekzém).
Potenie zhoršuje ekzém. Dôležité je vyvarovať sa všetkého, čo potenie zhoršuje.
Nevhodné hračky pre deti sú plyšové hračky, mechanické hračky s drsným povrchom a ostrými hranami.
Ekzém sa zvykne zhoršovať pri chrípke, nádche, zápalových ochoreniach dýchacích ciest, angíne, pri zápale stredného ucha, pri problémoch s trávením, pri prerezávaní zubov.
Psychické a emočné napätie, stres.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 1

nina

Mne mimoriadne dobre robí protopan nakoľko ma nedráždi a po natretí ma ruky nesvrbia a ani sa nevratil zatial ;)

Viac