Kedy je masáž vhodná a aký typ zvoliť?

13.1.2014Fit a v pohodeČítanie na 3 minúty
Kedy je masáž vhodná a aký typ zvoliť?

Ak sa chceme porozprávať o tom, kedy je vhodné využiť masáže a kedy na to ten správny čas nie je, treba si uvedomiť, že masážne procedúry sa od seba výrazne odlišujú zameraním aj vykonávaním, preto vždy musíme vybrať ten správny typ.

Základným meradlom bude, či sa jedná o masáž pravidelnú či skôr jednorazovú.

U pravidelných návštev maséra sa najčastejšie zameriavame (veľmi často aj po konzultácii s lekárom alebo na jeho odporúčanie) na určitý konkrétny cieľ, ktorým môže byť snaha o formovanie postavy, zníženie telesnej hmotnosti, odstránenie následkov únavy či nadmernej záťaže organizmu (sem patrí napríklad problémy, objavujúce sa pri sedavom zamestnaní alebo nárazových športových aktivitách). Pravidelná masáž však môže patriť aj medzi tie najvhodnejšie spôsoby, ako sa zbaviť stresu a súvisiacich psychických ťažkostí.

Ak sa rozhodnete k jednorazovej návšteve masážneho salónu, musíte vždy počítať s tým, že hoci treba splní alebo dokonca predčí vaše očakávania a budete nadšený, oveľa väčšiu účinnosť majú pravidelné masáže, ktoré nemusia byť príliš dlhé, s intervalmi v rozmedzí niekoľkých týždňov či mesiacov. Telo sa totiž opakovaným procesom "naučí" využiť maximálne relaxačného a liečivého pôsobenia, masáž je tým pádom účinnejšia.

Niekedy lepšie procedúru odložiť?

Aby výsledok bol naozaj adekvátny vynaloženému úsiliu maséra či masérky a zároveň priniesol zákazníkovi za jeho investíciu zodpovedajúci efekt, je potrebné si uvedomiť, že môže nastať aj pár situácií, kedy by ste radšej mali popremýšľať o zmene termína. Občas k tomu naozaj dôjde a absolvovať procedúru za každú cenu by bolo nesprávne, navyše by mohla mať aj nesprávny dopad.

Masážny stôl Lipt® DS-01

Masážny stôl Lipt® DS-01

139,00 €

O aké konkrétne prípady sa jedná?

Rozhodne zvoľte odklad v prípade horúčky (ktorá býva jedným z prvých signálov toho, že niečo nie je v poriadku) kombinované s nachladnutím, virózami alebo ďalšími chorobami, kedy by vaše telo nedokázalo správne využiť blahodarného pôsobenia masážnych postupov, navyše by ste mohli spôsobiť prenos na ďalšie osoby.

U kožných chorôb je vhodné a žiaduce najprv konzultovať postup s lekárom aj s masérom alebo masérkou, rovnako tak v období bezprostredne po závažnejšom úraze alebo v rekonvalescencii.

Vhodne zvolená a aplikovaná masáž však v týchto prípadoch môže byť naopak veľmi účinnou pomocou pri hojení, len to ponechajte na odporúčanie a úsudku odborníkov.

Rovnako tak pri niektorých masážnych metódach môže dôjsť k problémom, ak trpíte žlčníkovými kameňmi alebo záchvatmi (napríklad epilepsia), opäť však existujú aj postupy, ktoré pre takto postihnutých pacientov môžu byť veľmi prínosné.

Masáž by sme mali absolvovať v psychickej pohode, pred samotným úkonom sa neprejedať ani nepiť príliš tekutín, rozhodne nekonzumovať väčšie množstvo alkoholických nápojov. Po skončení nie je žiaduci zhon, zariaďte si to tak, aby ste mohli ešte nejakú dobu v pokoji relaxovať, vychutnať si pocit úľavy a všetko príjemné, čo masáž nášmu telu prináša.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.