Naše stavce a naše pocity III.

5.1.2009Fit a v pohodeČítanie na 5 minút
Naše stavce a naše pocity III.

Tretia časť článku o našich stavcoch a ich vplyve na naše zdravie, vnútorné orgány a tiež pocity. V predošlom článku som načrtla, že rozdelenie hrudnej chrbtice ma svoj význam a dnes vysvetlím prečo.

Tak ako problémy s vyskočenými, vybočenými alebo len preťaženými stavcami a ich okolím majú vplyv na vnútorné orgány a našu duševnú rovnováhu, majú vplyv aj na prirodzenú statiku nášho tela. V praxi to znamená, že akýkoľvek problém na našej chrbtici sa odrazí na našom postoji, pohybe, zaťažení kĺbov. Možno ste sa už stretli s niekým, kto sa sťažoval na bolesti kolien a ani lekári nenašli ""žiadnu vodu v kolene" či nejaký iný známy kolenový problém :-) Nie je to tým, že by nevedeli, ako koleno funguje alebo ako sledovať problémy jednotlivých kĺbov, len im možno nenapadne jednoduchosť riešenia. Stačí, ak človek kvôli bolestiam zmení trošku svoj postoj - prenesie váhu tela dopredu - dozadu a hneď sa samozrejme zmení aj zaťaženie jednotlivých kĺbov. No a práve som sa dostala k jadru veci - každá zmena na chrbtici, každý jeden problém s preťažením akéhokoľvek miesta na chrbte zmení náš prirodzený postoj, prenesie os tela nie cez stred, ale posunie ju iným smerom a k bolestiam chrbta sa pridajú aj bolesti niektorých kĺbov.

A teda ako je to rozdelené?

Jednoducho :-) , ale nie, to bol len žart, viem, že takáto odpoveď Vám nestačí.

Krčná chrbtica a prvá časť hrudnej chrbtice tj. po stavec TH 7 - ovplyvňuje lakťový kĺb a kolenný kĺb zozadu

Hrudná chrbtica od TH 8 po TH 12, celá lumbálna časť a kostrč - ovplyvňujú kolenný kĺb spredu, bedrový kĺb, členok vnútorná aj vonkajšia strana a kĺby na prstoch nohy.

Možno sa Vám teraz rozjasnilo pár problémov, s ktorými sa stretáte v praxi a ja dúfam, že Vám toto objasnenie aj bude nápomocné.

A aby som nezabudla, ešte rozdelenie stavcov hrudná časť od TH 8 po TH 12:

Th8: problémy so slezinou a celkové oslabenie imunitného systému, bránica
V psychickej rovine posun znamená strnulosť, neschopnosť prijať životný pohyb, večné starosti o seba, iných, so všetkým a so všetkými. Nemožnosť sa vyrovnať so zmenami ako takými, či už sú to zmeny osobné alebo aj všeobecné - teda zmeny týkajúce sa napr: zmeny vládnucej strany, ale aj menšie zmeny ako napr. úplné zatvorenie obľúbeného obchodu - to sú všeobecné a osobné zmeny, všetci poznáme.

Th9: alergie všetkého druhu, kožné vyrážky, záchvaty, nadľadvinky
V psychickej rovine predstavuje potlačovanie vlastnej agresivity. Prejavuje sa tu známy princíp: môj protihráč, protivník je mojím zrkadlom a vidím v ňom vlastné slabosti. To môže v človeku vyvolávať agresivitu, lebo nikto nemá rád konfrontáciu s vlastnou slabosťou a nedostatkami. Nie vždy sa však treba držať pravidiel, pretože človek má tendenciu sa neskôr do nich zamotať a podriadiť im život. Prestane riešiť konkrétne a vo vnútri sa v ňom stupňuje nenávisť, zlosť a bezmocnosť, ktoré sa aj tak snaží potlačiť, aby sa nemusel konfrontovať s tým, čo cíti.

Th10: všetky problémy s obličkami, arterioskleróza, chronická únava
V psychickej rovine sa prejavujú emocionálne bloky, problémy v partnerstvách akýchkoľvek! Takže myslím, že tento stavec je veľmi zaujímavý :-), ale určite nie všemocný - problémy v partnerstvách nemusí mať na svedomí stavec:-) Skôr sa to môže prejavovať tým, že človek nevie prejaviť emócie, bojí sa odhaliť svoje city, pocity, vášne - celkovo môže pôsobiť ako emociálne nezrelý človek.

Th11: močovod a opäť obličky, kožné potiaže, vypadávanie vlasov, akné, tráviace potiaže
V psychickej rovine sa jedná o problémy a potiaže pri nadväzovaní kontaktov, strach vo vzťahu, úzkostlivosť, neistota, fixácia na vlastné slabosti, stále sebaobviňovanie sa alebo naopak ospravedlňovanie sa typu: no tak čo, ja už som raz taký/á a nič s tým nenarobíš alebo nič sa s tým nedá robiť. Človek sa bojí pri zoznamovaní sa s novými ľuďmi, že povie alebo spraví niečo nevhodné a tak mlčí alebo až moc "tára". Väčšinou to dopadne tak, že nech sa snaží, koľko chce, aj tak sa stane presne to, čoho sa obáva.

Th12: problémy s tenkým črevom, nafúknutie, rôzne formy revmatizmu, poruchy rastu, neplodnosť, vajcovody, krvný obeh
V psychickej rovine sa jedná o bojácnosť, problém vyrovnať sa s minulosťou, naviazanosť na rodičov, partnera, deti, zvieratá, domove, majetku, zamestnaní. Problémom je akýkoľvek začiatok. Zlé znášanie všetkého, čo naruší prirodzenú životnú stabilitu a rovnováhu. Dieťa začne strednú školu a pôjde na internát, manžel začne chodiť na týždňovky, preloženie v práci na inú pozíciu... všetko to nie sú až tak veľké zmeny, ako si človek pripúšťa.

V podstate nám ostáva už len bedrová oblasť, krížová kosť a kostrč a to všetko v poslednom, štvrtom článku.

Prajem Vám silné ruky a radosť z dotyku.

Evka Kačková

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.