Využitie sebamasáže v masérskej praxi

7.5.2024Život maséraČítanie na 5 minút

Masér by mal chodiť pravidelne na masáže, veď to isté odporúča aj svojim klientom. Určite, dopriať si masáž v úlohe klienta má svoje benefity, ale masér by si mal vedieť pomôcť aj sám. Automasáž ocenia najmä unavené ruky a nohy a tiež hlava, tvár a plecia, ktoré ľahko reagujú na stres. Poďme si povedať, ktoré časti tela si môžeme pomasírovať aj sami a v článku navyše nájdete užitočné tipy na pomôcky, ktorými si dočiahnete na ťažšie dostupné miesta pri sebamasáži, napríklad chrbát, zadok alebo zadná strana stehien.

Pri automasáži masíruje masér sám seba

Pri automasáži masíruje masér sám seba

Techniku masáže ovládate, stačí nájsť vhodnú polohu, pri ktorej bude masírovaná časť tela uvoľnená. Pri automasáži rúk je príjemné sedieť za stolom a masírovanú ruku mať voľne položenú na uteráku alebo deke. Ak chcete použiť aj masážny olej alebo iný masážny prostriedok, nachystajte si ho na tanierik, do misky alebo do fľašky s dávkovačom, aby ste ho zvládli nanášať jednou rukou. Postup určite ako masér ovládate, môžete sa inšpirovať napríklad tu.

Veľmi uvoľňujúca je aj masáž chodidiel, hlavne, ak ste stáli pri masáži celý deň na nohách. Ak neovládate reflexnú masáž, masírujte ťahmi klasickej švédskej masáže a môžete si pred masážou dopriať na uvoľnenie aj krátky kúpeľ nôh s kúpeľovou soľou, olejom alebo horčíkovým olejom.

Stres, večný súper, ktorý vie sabotovať našu snahu vytvoriť si v masérni pohodu, veď robíme prácu, ktorú milujeme. Niekedy stačí klient, ktorý mešká na procedúru, oneskorený balíček s masážnymi olejmi, ochorenie upratovačky alebo osobný či rodinný problém a už nám hlava šrotuje a tuhnú trapézy. Aplikujte na seba masáž hlavy a tváre. Nebojte sa pritlačiť, na vlastnom tele vieme presne odhadnúť silu tlaku tak, aby masáž bola ešte stále znesiteľná a pritom uvoľnila stuhnuté svalstvo. Nezabúdajte na uši, podobne ako na dlaniach a chodidlách na nich nájdete reflexné body pre celé telo.

Alebo si doprajte úplne jemnú masáž hladkaním, s dlhými vláčnymi ťahmi, ktoré uvoľnia napätie v oblasti tváre, hlavy a šije. Nezabudnite na úpony trapézového svalu na kľúčnej kosti a samotnú vrchnú časť trapézu. Vezmite stred bruška svalu medzi palec a prostredník, vyhmatajte trigger point a silno stlačte. Nezabudnite zhlboka dýchať a vydržať aspoň 10 sekúnd, ideálne až pol minúty. Odmenou vám bude pocit uvoľnenia a poklesnutia pliec do pohodlnej polohy a možnosť zase sa zhlboka nadýchnuť.

Ak zabúdate na pitný a stravovací režim a pridáte k tomu stres, môže vás potrápiť aj zápcha. Mnohí ňou trpia aj pri cestovaní a znepríjemňuje im prvé dni dovolenky. Automasáž brucha pomôže nielen pri zápche, ale je aj príjemne uvoľňujúca a antistresová. Nezabudnite, že brucho masírujeme zásadne v smere peristaltiky, to znamená od pravej dolnej časti kruhovým spôsobom k ľavej dolnej strane panvy. Ak ste zabudli postup, v tomto článku si ho môžete oprášiť.

Ak už vás bolesti vyslovene trápia, využite svoje vedomosti, ako ich uvoľniť strečingom alebo nakuknite do odbornej literatúry. Neváhajte poradiť sa s fyzioterapeutom, kolegom masérom alebo trénerom už pri prvom náznaku opakujúcej sa bolesti, vyhnete sa chronickým problémom.

Využite pomôcky

Na niektoré časti tela si proste pri automasáži nedočiahneme alebo nevieme vyvinúť dostatočný tlak. Na trhu je dostatok masážnych pomôcok pre regeneráciu a automasáž ako penové valce, masážne loptičky, trigger point masažéry, ktorými si vďaka ich tvaru dočiahnete aj medzi lopatky.

Automasáž uší môže dobre zapôsobiť na celé telo

Využiť viete aj masážne pomôcky určené pre maderoterapiu, napríklad masážny pás výborne uvoľní svaly chrbta, sedacie, hamstringy aj boky.

Klasickou pomôckou na uvoľnenie hlavy a odbúranie stresu je masažér hlavy alebo aj masážny pavúk. Ak jeho hroty opatrne nasmerujete cez čelo a obočie až ku koreňu nosa, výborne zrelaxuje aj unavené oči.

Nechce sa vám od únavy ani pohnúť? Tak si ľahnite. Ale nie len tak, dajte si pod seba akupresúrnu podložku. Keďže nevyžaduje použitie elektriny, môžete ju mať poruke aj v masérni a natiahnuť sa na ňu v čase medzi klientmi alebo v rámci obedovej prestávky.

Masážne prístroje

Vrcholom luxusu sú masážne prístroje. Aj keď ich musíte nabíjať alebo napojiť na zdroj elektriny, stojí to za prácu, ktorú za nás urobia. Vedia svaly uvoľniť pomerne rýchlo, príjemnými vibráciami, nárazmi, často v kombinácií s infrasvetlom.

Asi najpraktickejšie je mať v masérni vibračnú pištoľ. V prípade potreby si ňou v rámci automasáže dočiahnete skoro všade, má variabilné masážne hlavice a určite ju využijete aj pri príprave na masáž pri klientoch, ktorí majú veľmi stuhnuté svalstvo.

Nevyčkávajte na problémy

Masírovanie je fyzicky aj psychicky náročná práca, pri ktorej sa pomerne ľahko dopracujeme k preťaženiu svalstva alebo psychiky. Do zdravého životného štýlu môže masér zaradiť aj sebamasáž už v rámci prevencie. V článku sme zďaleka nevyčerpali všetky možnosti, ktorými si masér vie pomôcť, spomenúť môžeme napríklad bankovanie, tejpovanie alebo využitie suchého tepla.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.