Návod na masáž dlaní v 10 bodoch

21.3.2023Fit a v pohodeČítanie na 5 minút

Naše ruky denne robia pre nás stovky činností. Z opakovaných pohybov v nevhodnej polohe môžu byť ruky unavené, nedokrvené, so studenými prstami a neistým úchopom. Návod na masáž môžete využiť pre seba alebo pre svojich blízkych, ocenia ju najmä ľudia s rukami unavenými z práce alebo seniori, ktorých kĺby už strácajú ohybnosť.

Masáž rúk uvoľní a zbaví stresu

Prečo masáž rúk

Známejšia je masáž nôh, hlavne tá reflexná. No na rukách sú tiež reflexné zóny, takže masáž rúk nie je iba príjemná a uvoľňujúca, ale môže pomôcť aj celkovo harmonizovať organizmus, pôsobí proti stresu, zlepšuje spánok, uvoľňuje svaly, prekrví a zohreje prsty, vylepšuje ich pohyblivosť a zovretie. A rozhodne budete mať po nej lepšiu náladu.

Masáž rúk je praktickejšia v tom, že sa dá robiť temer kdekoľvek, napríklad aj cestou v autobuse alebo v práci, čo sa o masáži nôh úplne povedať nedá. K masáži rúk nepotrebujete hlbšie vedomosti o reflexných zónach, ale aj by vás táto téma zaujímala, na trhu je dostatok odbornej literatúry.

Postup pri masáži

Masáži rúk sa môžete venovať každý deň, mala by trvať aspoň 15 minút. Táto masáž má najlepšie výsledky, ak sa neponáhľate, robíte ju vedome a pomaly.

Príprava
Pred masážou môžete ruky ošetriť peelingom, no nepoužívajte ho častejšie ako 1-2x týždenne.

Sadnite si pohodlne, najlepšie sa vám bude masírovať, keď si jednu ruku položíte na pevnú podložku, napríklad na stôl. Môžete masírovať aj nasucho, ale príjemnejšie sa vám bude pracovať s výživnou emulziou alebo krémom, ktoré pokožku rúk zároveň ošetria.

TIP: Ak sa rozhodnete pre pravidelnú masáž rúk, je to ideálna príležitosť vyskúšať si malé množstvá alebo vzorky masážnych olejov, či krémov.

Masáž
Masírujte pomaly a vnímajte, čo robíte. Opakujte každý pohyb 3-5 krát alebo kým je vám príjemný. Pri samotnej masáži použite stredne silný tlak, jemné hladkanie len na začiatku a na konci masáže. Masírujte každú ruku celou zostavou zvlášť alebo vykonajte každý masážny pohyb najprv na jednej a potom na druhej ruke.

  1. Začíname trením (prehladkávaním) chrbta ruky a dlane. Natočte si ruky tak, aby ste nevynechávali oblasť palca, pracujte od prstov po zápästie.
  2. Zovrite pevne každý prst postupne do päste druhej ruky a krúživým pohybom z prsta skĺznite, akoby ste vyťahovali zátku z fľaše vína. Postupujte od palca k malíčku.
  3. Prepleťte si prsty oboch rúk. Prsty masírujúcej ruky zohnite a vytiahnite ich pozdĺž celých prstov na masírovanej ruke.
  4. Vytrite hrotom palca žliabky medzi kosťami na chrbte ruky od prstov smerom k zápästiu.
  5. Kreslite palcom ležaté osmičky okolo kostí vonkajšej časti zápästia. Môžete kostičky zápästia palcom aj obkrúžiť.
  6. Premasírujte palcom a dvoma prstami každý prst druhej ruky malými krúživými pohybmi (žmolenie) od špičky až k dlani. Začnite palcom, prejdite všetky prsty a znova sa vráťte k palcu.
  7. Chyťte prsty druhej ruky tak, aby váš palec smeroval do dlane a premasírujte ju malými krúživými pohybmi. Venujte sa svalom pod palcom a malíčkom, priestoru tesne nad zápästím (uvoľnenie karpálneho tunela), stredu dlane a priestoru okolo kĺbov prstov. Môžete vyvinúť pomerne silný tlak, ak je vám to príjemné.
  8. Jemnejšími krúžkami ošetrite rovnako aj chrbát dlane.
  9. Zovrite svalovú podušku pod palcom a rytmicky ju stláčajte medzi palcom a prstami, posúvajte sa po svaloch. Rovnako premasírujte aj bok dlane z malíčkovej strany.
  10. Dlaň aj chrbát ruky môžete jemne prebubnovať prstami a na záver obe ruky znova prehlaďte, môžete pohyb natiahnuť až po lakeť alebo rameno.
Pomôcky na masáž rúk

Pohodlná masáž rúk s pomôckami

Ak nemáte čas alebo chuť masírovať, môžete využiť drobných šikovných pomocníkov určených na masáž a prekrvenie dlaní a prstov. Na masáž s nimi si vystačíte aj s jednou rukou.

Masážne loptičky s výstupkami, tzv. ježkovia, sú mimoriadne obľúbenou pomôckou na masírovanie ruky, ale aj iných častí tela. Tvrdosť loptičky sa dá upravovať dofúknutím alebo vypustením vzduchu cez ventil.

Špecialitou na uvoľnenie dlaní a prstov sú ľahučké, ale pevné masážne valčeky z tvrdej peny. Vzhľadom na ich rozmery a minimálnu váhu si ľahko nájdu miesto v kabelke, aute alebo len tak vo vrecku a uľaviť preťaženým rukám a prstom môžete v každej voľnej chvíli. A po prstoch si môžete rolovať aj akupresúrny masážny prstienok.

Ak ste si pri čítaní článku aspoň trošku ponaťahovali a premasírovali dlane a prsty, splnil svoj účel a vy ste urobili drobný krôčik pre svoje lepšie zdravie.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.