Čo pomôže pri zápche? Napríklad aj masáž

22.11.2022Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

Zápcha je nepríjemný stav, keď naše črevá neplnia jednu z úloh tráviaceho traktu - vylučovanie. Zápchou trpí podľa štatistiky až 30% populácie, častejšie ženy. Vekom jej výskyt narastá a trápi až polovicu ľudí nad 65 rokov. Prečítajte si pár tipov, čo robiť pri zápche a ako môže pri nej pomôcť masáž.

Zápcha a zdravá strava

Kedy ide o zápchu

Tento stav sa nedá jednoducho definovať počtom návštev toalety za deň alebo za týždeň. Všeobecne sa za zápchu považuje, ak sa človek vyprázdňuje menej ako 3x týždenne alebo aj pri častejšom vyprázdňovaní pociťuje diskomfort, kŕče a bolesti.

Hodnotí sa aj tuhosť, tvrdosť a suchosť stolice, ktorá by mala byť tvarovaná a opúšťať telo bez pichania v bruchu, bolestí alebo nadmerného tlačenia. Po vyprázdnení by ste mali pociťovať úľavu a mať príjemný pocit prázdnoty v spodnej časti brucha. Rozhoduje teda skôr to, či ide o proces pravidelný a bezbolestný.

Kedy nás zápcha trápi najčastejšie

Okrem veku riziko vzniku zápchy stúpa aj pri strese, cestovaní, tehotenstve, ako sekundárny príznak pri niektorých ochoreniach tráviaceho, neurologického, urologického a gynekologického charakteru, pri nedostatočnej funkcii štítnej žľazy a tiež pri užívaní niektorých typov liekov, napríklad antidepresív alebo sedatív. Úlohu hrá aj dedičnosť.

Najväčším nepriateľom pravidelnej stolice je jej zadržiavanie zo spoločenských dôvodov a pre pocity hanby. Jednoducho nejdeme „na veľkú“, keď sa nám zdá, že sa to nehodí alebo si nie sme istí čistotou toaliet či súkromím. Toto môže byť problém pri návštevách, cestovaní, ale aj v práci.

Dobré trávenie podporuje pravidelnosť

Tento proces je pre mnohých ľudí intímny a najradšej ho vykonávajú v pohodlí a bezpečí vlastného domova. Pri častom odkladaní potreby sa však stráca nepodmienený defekačný reflex. Ten sa pri chronickej zápche musí znova vybudovať nácvikom. Po zobudení treba vypiť jeden alebo dva poháre vody, venovať sa bežnej rannej rutine, do ktorej je vhodné zaradiť krátke cvičenie a nechať si dostatok času na posedenie si na wc.

Ako mať trávenie v poriadku

Zásady zdravého životného štýlu pozná asi každý, ale dodržiavame ich? Môžu nám pomôcť aj v prípade, že riešime akútnu alebo opakujúcu sa zápchu. Iba pre úplnosť, ak náhle vzniknutá zápcha je sprevádzaná silnými bolesťami brucha, kŕčmi, nevoľnosťou, zvracaním a zvýšenou teplotou, alebo ak sa objaví v stolici krv, treba rozhodne kontaktovať lekára.

Čo pomáha proti zápche:

  • primeraný pitný režim s vylúčením alkoholu,
  • dostatok vlákniny v strave (ovocie, zelenina, celozrnné pečivo a vločky, kysnuté mliečne produkty pre obsah probiotík),
  • olejovité potraviny (orechy, semiačka – chia, ľanové; za studena lisované oleje),
  • primeraný každodenný pohyb (vhodné sú napríklad chôdza, bicyklovanie, plávanie, ale aj posedenie si v hlbokom drepe niekoľko minút denne),
  • obmedzenie stresu,
  • pravidelnosť, návyk (dostatok času na toaletu a neodkladanie potreby).

Masáž a kúpeľ proti zápche

Teplý kúpeľ je jedným z príjemných spôsobov, ako telu uľaviť pri zápche. Osvedčenou prísadou do kúpeľa je epsomská soľ, ktorá vďaka vysokému obsahu horčíka a síranov rozpúšťa spazmy a celkovo uvoľňuje a upokojuje organizmus.

Masáž brucha sa vykonáva v smere hodinových ručičiek, najlepšie 2 - 3 krát denne. Pred masážou sa odporúča oblasť brucha nahriať, môžete použiť termofor alebo nahriaty uterák. Vhodný je sezamový olej, ktorý masírovanú oblasť príjemne prekrví a prehreje.

Masáž brucha proti zápche

Pre zvýšenie účinkov masáže môžete do masážneho oleja primiešať éterické oleje:

  • mäta pieporná (pepermint) 2 kvapky do čajovej lyžičky nahriateho sezamového oleja, pri masáži vdychujte vôňu mäty alebo doplňte terapiu difúzovaním mätového oleja,
  • zázvor 3-5 kvapiek zmiešame s 30 ml sezamového oleja a používame na masáž brucha 2-3x denne,
  • rozmarín uvoľňuje kŕče a spazmy, používame rovnako ako mätový olej,
  • citrón pomáha zároveň aj proti stresu, po masáži sa nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu.

Ako postupovať pri masáži brucha
Sadnite alebo ľahnite si tak, aby ste mali uvoľnené brucho. Nohy si podložte pod kolenami alebo ich zohnite v kolenách. Masáž vykonávajte v smere hodinových ručičiek v tvare podkovy, lebo spodnú časť brucha (močový mechúr) masírujeme len jemne.

Začnite napravo v jamke pri bedrovej kosti, použite masážny olej a pevným jemným hladkaním premasírujte brucho dokola, akoby ste ho natierali hustým telovým mliekom.

Potom použite obe ruky, začnite znova napravo a premasírujte brucho smerom k rebrám, popod rebrá priečne k ľavému boku a naľavo smerom nadol k panve, stále v smere hodinových ručičiek. Riaďte sa svojimi pocitmi, voľte primeraný tlak a na miestach, kde vám je masáž príjemná, urobte viac ťahov.

Masírujte všetkými štyrmi prstami a striedavo robte krátky masážny pohyb pravou a ľavou rukou, akoby ste napodobňovali slávny tanečný krok moonwalk Michaela Jacksona.

Znova začnite sprava a premasírujte celé brucho v smere hodinových ručičiek malými krúžkami, tiež v smere hodinových ručičiek. Skončite v ľavej časti brucha pri panve.

Na záver si môžete bruško ešte prebubnovať jemne dokola bruškami prstov a zahladiť tak, ako na začiatku masáže. Zopár minút si poležte v teple.

Masáž si doprajte 2-3x denne, ale často sa dostaví úľava už pri prvom premasírovaní.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.