10 benefitov, s ktorými môžete rátať pri reflexnej masáži
Prečo ľudia tak obľubujú reflexnú masáž, keď je to len nejaké postláčanie chodidla, prípadne dlane, chrbta alebo uší? Lebo má výborné účinky na celý organizmus. Ak ste ešte reflexnú masáž neskúšali, neváhajte. Chodidlá nôh sú bránou k harmonizácií celého organizmu.
Nohy naše každodenné
Nohy nosia naše telo celý deň. Niektorí ľudia majú dokonca zamestnanie, kde na nohách stoja od rána do večera. A predsa venujeme svojim nohám len málo pozornosti, nanajvýš im doprajeme sem tam pedikúru a cez leto pár porcií chodenia naboso.
Reflexológia
Masážou nôh s cieľom zlepšiť zdravie sa zaoberali už liečitelia v starom Egypte, Indii a Číne. Túto metódu ľudia používajú a vyhľadávajú tisícročia, čo je asi najlepším dôkazom, že funguje.
Najčastejšie sa stretávame s reflexnou masážou nôh, resp. chodidiel, ale reflexná masáž sa vykonáva napríklad aj na chrbte, dlaniach alebo ušiach. Základom je tvrdenie, že jednotlivé oblasti na chodidle sú reflexne späté s orgánmi tela. A teda bolestivosť alebo nepríjemné pocity na zodpovedajúcej plôške na nohe naznačujú, že naviazaný orgán nie je úplne v poriadku a vyžaduje si našu pozornosť a ošetrenie.
Ako to prebieha
Reflexológia sa síce sústreďuje na nohy, ale je to komplexné ošetrenie celého tela. Pred terapiou je vhodné absolvovať pedikúru, hlavne, ak máte na niektorých miestach chodidiel veľmi zhrubnutú kožu.
Nie je potrebné sa vyzliekať, pri terapii sa zvyčajne pohodlne leží, prípadne sedí. Chodidlá sa ošetrujú samozrejme nahé, terapeut ich vydezinfikuje a navlhčí krémom alebo olejom. Pri ošetrení využíva terapeut buď iba ruky, alebo aj nástroje – najčastejšie drevené tyčinky. Jedno sedenie trvá najčastejšie od 30 do 60 minút.
Ideálne je reflexnú terapiu podstúpiť opakovane, zo začiatku 4-6x po sebe po týždni a dlhodobo pre udržanie dobrého stavu organizmu cca raz za mesiac. Masér vám vysvetlí, ktoré plôšky nohy si môžete ošetrovať aj doma a akým spôsobom to robiť.
Nenechajte sa odradiť
Ak odmietate reflexnú masáž z dôvodu, že ste štekliví, zverte sa s dôverou do rúk terapeuta. Ak nejde o extrémnu šteklivosť, kedy si ani samotný majiteľ chodidiel na ne nemôže siahnuť a každé strihanie nechtov si vyžaduje skoro narkózu, tu asi reflexná terapia naozaj nepoteší. No pre priemerne šteklivých máme dobrú správu, terapeut si s vašimi nohami poradí.
Reflexným pôsobením masáže sa prechodne môže prejaviť odozva tela, hlavne veľmi oslabených orgánov. Najčastejšie ide o mierne a prechodné reakcie ako nevoľnosť alebo bolesti. Berte ich ako dobrých poslov, ktorí vám oznamujú, kde vaše telo stráda, ktoré orgány treba podporiť, vyživiť alebo vyčistiť.
Samozrejme, ako každá masáž, aj tá reflexná má kontraindikácie. Neodporúča sa pri akomkoľvek vážnejšom probléme na nohách – infekcia, zápal, plesňové ochorenia, otvorené rany, vyrážka a pod. Nie je vhodná ani pre ľudí, ktorí trpia cukrovkou, kŕčovými žilami, onkologickým ochorením alebo akútnym ochorením s horúčkou. Reflexné ošetrenie nôh sa neodporúča ani v tehotenstve.
Benefity reflexnej masáže
A konečne sa dostávame k sladkej odmene. Čo dobrého vás teda čaká po absolvovaní reflexnej masáže?
1. Menej bolesti
Pri ošetrení sa reflexne uvoľnia svaly a šľachy, ktorých skrátenie často spôsobuje bolesti v oblasti chrbta, krku a hlavy.
2. Relax a hlboký spánok
Telo sa po masáži dostane do stavu uvoľnenia a odpočinku, čo umožňuje lepšie zaspať a vychutnať si hlboký, liečivý spánok.
3. Zlepšenie citlivosti
Vekom akoby sme strácali cit, hlavne v končatinách. Častejšie zakopneme, či nám niečo spadne z rúk. Reflexológia stimuluje nervové dráhy a zlepšuje rýchlosť ich reakcie a citlivosť.
4. Prekrvenie
Toto ošetrenie rozprúdi krv, k bunkám sa dostane viac kyslíka a rýchlejšie sa zbavia splodín metabolizmu.
5. Odbúranie migrén zo stresu
Uvoľnením svalstva, prehĺbením dýchania a vypnutím stresových podnetov sa eliminujú stresom podmienené bolesti hlavy.
6. Plantárna fascitída
Nepríjemná bolesť päty alebo šliach na nohe potrápi občas asi každého. Reflexná masáž výborne uvoľňuje celý podporný systém chodidla a tým znižuje a odstraňuje bolestivosť.
7. Stabilizácia krvného tlaku
Zharmonizovanie organizmu a jednotlivých orgánov, prehĺbenie dýchania a celkový relax prispieva k dosiahnutiu optimálnych hodnôt krvného tlaku.
8. Tlmenie prejavov PMS a menopauzy
Podráždenosť, návaly tepla, únava, bolesti hlavy, nespavosť a výkyvy nálad -pravidelná terapeutická masáž nôh môže pomôcť riešiť aj tieto nepríjemné prejavy spojené okrem iného s hormonálnou nerovnováhou.
9. Uvoľnenie a lepšia nálada
Masírovaním určitých bodov na nohe sa stimuluje produkcia sérotonínu, hormónu šťastia, čo pomôže ľuďom trpiacim úzkosťami, vyčerpanosťou, zlou náladou a depresiou.
10. Detoxikácia
Reflexológia má veľmi dobrý účinok na zlepšenie funkcie močového traktu, čo pomáha telu čistiť sa a odvádzať prostredníctvom moču nežiaduce látky z tela.
Venujte chodidlám pozornosť
Možno vás reflexná masáž zaujala a chcete ju vyskúšať ako klient, či sa ju naučiť poskytovať ako terapeut.
V každom prípade by ste mali svojim chodidlám venovať viac pozornosti. Ak patríte k tým, ktorí si svoje nohy pravidelne ošetrujú kúpeľmi v soli, krémovaním , masážou a doprajete im čo najviac chodenia naboso, gratulujeme vám. Odmenou býva prirodzený pocit ľahkosti a ohybnosti nielen nôh, ale aj celého tela.
Každodenná masáž nôh nemusí byť vôbec otravnou povinnosťou. Môžete si na záhrade alebo doma vytvoriť senzorický chodník či koberček, ktorý určite poteší aj vaše deti. Ešte jednoduchšou možnosťou je zaobstarať si jednoduché masážne pomôcky ako je masážna podložka, masážne valčeky, masážna loptička s výstupkami (ježko), alebo masážne valce a lopty.
Odmenou vám bude zdravšie a pružnejšie telo a veselšia myseľ.