5 otázok, ktoré by ste sa mali spýtať pred masážou

13.8.2021Život maséraČítanie na 5 minút

Privítate klienta, ten sa pripraví na masáž, ľahne si na lehátko a vy masírujete? Chyba. Dobrá masáž začína ešte pred tým, ako si klient na masážne lehátko ľahne.

S ktorým klientom sa pred terapiou rozprávať? S každým.

Dobré načasovanie masáže je kľúčovým prvkom biznisu. Nových klientov rozhodne informujte o tom, že pred terapiou sa s nimi potrebujete porozprávať a vyčleňte si na to dostatok času. A nejde len o nových klientov, aj známi klienti môžu mať v živote novinky, ktoré ovplyvňujú ich fyzický a psychický stav a tým i nároky na masáž a jej výsledok.

Majte preto pripravený krátky dotazník, ktorý vám pomôže poskytnúť klientovi masáž presne na mieru. Ako na to? Zopár nápadov sme pre vás spísali.

Rozhovor s klientom pred terapiou

Načo písomná príprava? Mne stačí mať otázky v hlave.

Myslite na to, že niektorí klienti sú proste hovornejší a iní tichší. Otázky pripravené v logickej štruktúre vám pri oboch typoch klientov pomôžu držať sa témy a nezabudnete na žiadnu z dôležitých informácií.

Učte sa nielen počúvať, ale aj vnímať klienta. Sledujte reč tela , môže vám veľa napovedať napríklad o bolestivosti alebo pohybových návykoch klienta.

Na dotazník si vyhraďte nerušené a diskrétne prostredie. Tak sa vám klient viac otvorí a bude ochotný zveriť sa vám so svojimi problémami.

Ako začať?

Jednoducho. Univerzálnou otázkou: Ako sa dnes máte? Ako sa cítite? Aj keby to bol v ten deň už desiaty klient v poradí, vaša otázka by mala obsahovať stále rovnako vysokú mieru skutočného záujmu. Iba tak sa dozviete to, čo potrebujete vedieť.

Stáva sa, že sa masérovi akosi ťažko masíruje. Až z klienta uvoľneného po masáži zrazu vypadne, ako ho dnes v práci alebo doma niekto veľmi nahneval. Keby sa v krátkosti z toho hnevu vyrozprával pred masážou, mohol jej priebeh vyzerať inak.

Aj fyzicky pracujúci ľudia často potrebujú masáž

Aké otázky je teda vhodné klientom položiť?

1. Boli ste už niekedy na masáži? Ako často chodievate na masáž?

Zisťujete skúsenosti klienta s masážou. Stretnúť klienta, ktorý bol na masáži iba raz v živote a bol to pre neho nepríjemný zážitok, nie je zas až taká rarita, bohužiaľ.

Z odpovedí viete usúdiť, do akej miery sa klient o svoje svalstvo a telo stará, či chodí na masáž skôr pre relax alebo kvôli pomoci od bolesti.

2. Trápi vás niečo aktuálne? Máte bolesti? Ako vás bolesť obmedzuje?

Trpí klient bolesťou? Je akútna alebo chronická? Ostrá alebo tupá? Pri akých činnostiach sa objavuje, zlepšuje sa to po oddychu (spánku), pohybe?

Využite vaše vedomosti a pomôžte klientovi vyjadriť sa čo najpresnejšie. Môže vám predviesť, pri akých typoch pohybu pociťuje bolesť.

Niektoré stavy môžu byť iba nepríjemné, ale iné už vážne až ohrozujúce. Napríklad profesionálny šofér, ktorý má problém poriadne otočiť krkom na jednu stranu pre bolesti v šiji, asi nebude najbezpečnejším účastníkom cestnej premávky.

3. Čo ste proti bolesti už podnikli?

Masér býva často medzistupňom medzi domácim liečením a lekárom. Dôležité je zistiť, či klient užil nejaké prostriedky proti bolesti a kedy. Okrem liekov to môžu byť aj analgetické krémy alebo náplasti z lekárne.

Pýtajte sa aj na cvičenie, aplikáciu tepla, chladu, absolvovanie iných terapií, spanie na tvrdej podložke a podobne.

4. Akú prácu robíte?

Zaujímať by vás malo predovšetkým, či má klient sedavé zamestnanie alebo vykonáva fyzickú prácu. Ako dlho v práci sedí, stojí, šoféruje, či trávi veľa času v niektorej polohe (napr. zubári), aké pohyby opakuje.

Pri práci v kancelárii sa pýtajte, ako je rozložená miestnosť, na prievan, klimatizáciu, polohu dverí (či sa klient podvedome neustále neobzerá alebo nenatáča na jednu stranu).

Okrem samotnej masáže viete potom odporučiť cviky, prípadne návštevu fyzioterapeuta.

Aj masér by mal vedieť odporučiť klientovi vhodné cviky

5. Máte nejaké iné zdravotné ťažkosti?

Zdravie a životný štýl klienta je zásadný nielen pre výber vhodnej masáže, ale aj pre ďalšie odporúčania. Ak ste dokázali v klientovi vzbudiť dôveru, minimálne vezme vaše rady do úvahy.

Pýtajte sa na všetko, čo by mohlo byť kontraindikáciou masáže. A pridajte aj otázky o pitnom režime, strave, spánku, oddychu a pohybe. Pýtajte sa radšej na pohyb ako na šport. Mnohí ľudia sa od jari do jesene idú zodrať v záhrade, ale keď sa ich opýtate, či športujú, odpoveď znie logicky nie.

Dôležitá je aj otázka, aké lieky klient užíva a či trpí nejakými alergiami.

Máte nejaké otázky?

Než začnete s masážou, nezabudnite na priestor pre otázky klienta. Hlavne ak ide o prvú masáž alebo novú procedúru, vysvetlite klientovi, čo môže očakávať a povzbuďte ho, aby sa opýtal na čokoľvek, čo mu nie je jasné.

Na škodu nikdy nie je zopakovať klientovi 3 hlavné zásady: Po masáži dodržať pitný režim, nezachladnúť a kľudový režim - žiadne prudké pohyby.

Máte tip na ďalšie otázky, ktoré by bolo vhodné položiť klientovi pred masážou? Budeme radi, ak nám o nich napíšete do komentárov.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 3

Laura

Ďakujem za pripomenutie, bolo to osožné.

Viac

Monika

Vynukajuci clanok, napomocny hlavne maserom zaciatocnikom

Viac

Veronika

Super zhrnutie v podstate to takto aj prebieha tie otázky akurát nie pred masážou. Dobrý nápad ???????? škoda ale že väčšina ľudí sa hneď ponáhľa ľahnúť na stôl hh Dobrý článok ????

Viac