8 mýtov o masážach, ktorým by ste určite nemali veriť

19.10.2021Život maséraČítanie na 5 minút

Masáž sprevádza ľudstvo už celé stáročia, takže nečudo, že sa o nej vytvorilo mnoho mýtov a poloprávd. Poďme si niekoľko z nich uviesť na pravú mieru.

1. Masáž? To je iba o svaloch.

Nuž, nie je. Väčšina masážnych techník je síce zameraná na svalstvo, ale kostrové svalstvo začína a končí na niektorej kosti. Uvoľnením stiahnutého svalu a šliach alebo naopak zlepšením tonusu ochabnutého svalu sa aj kosti dostanú do tej správnej polohy, uvoľnia sa kĺby a celé telo pracuje lepšie.

Okrem toho, masáž znamená lepšie prekrvenie. A lepšie prekrvenie prináša viac kyslíka pre každú jednu bunku, viac tekutín a výživy, lepšie fungovania metabolizmu. A už sme pri celom tele.

Masáž pôsobí na celý organizmus

A čo taká masáž brucha? Veď už malým deťom hladkáme bruško v smere hodinových ručičiek, aby sme im uľavili pri kolike. Takže masáž má vplyv i na trávenie. Ale nielen priamo – ak sa pri masáži uvoľní psychika, telo prepne zo stresu do kľudu a relaxu – a vtedy štartujú všetky procesy, ktoré telo v strese potlačuje alebo vypína. Napríklad správne trávenie.

Stručne povedané, masáž má účinky nielen na celé telo, ale aj na psychiku.

2. Správna masáž má bolieť, takže zatni zuby.

Práveže nie. Nieže by masáž nesmela bolieť, ale zuby pri nej zatínať netreba.

Bolesť pri masáži nedefinujeme ako znesiteľnú alebo neznesiteľnú, ale ako príjemnú. Je to u každého človeka a pri každej masáži iný stupeň bolesti. Aký? Ten, kedy na otázku maséra, či to bolí odpoviete: „Bolí, ale masíruj ďalej, to je ono.“

Bolesť pri masáži by mala byť primeraná

Ak pri masáži cítite nepríjemnú bolesť, ktorá vás núti uhýbať, sťahovať svaly a zadržiavať slzy, rozhodne o tom masérovi povedzte. Je mnoho spôsobov, ako túto situáciu riešiť – viac zohriať svalstvo, masírovať jemnejšie, ale dlhší čas, priložiť banku, použiť funkčný krém, zopakovať masáž o pár dní... prípadne, podľa typu bolesti, poslať klienta k lekárovi.

3. Ak to na druhý deň nebolí, nebola masáž dostatočná.

Po masáži vôbec nemusíte cítiť bolesť. Najpravdepodobnejšie je, že sa budete cítiť ako znovuzrodení.

V každom prípade, ak pravidelne necvičíte a masáž si doprajete nárazovo, môžete očakávať mierne ubolené svaly nasledujúce dva dni.

Svalovica alebo pocit ako po poctivom cvičení sú bežné stavy po masáži. A niekedy veru aj po najjemnejších technikách, napríklad po bowenovej masáži.

Pomôže, ak sa k telu zachováte ako po cvičení – doprajete si pohodu, primeraný pitný režim, dobré jedlo a chránite sa pred prievanom a zachladnutím.

Najbolestivejšie miesta si môžete ošetriť funkčným krémom. Ak zle znášate bolesť alebo masér pracoval s veľmi zatuhnutými svalmi, môžete pred spaním užiť aj paracetamol alebo ibuprofén.

4. Masáž nepomôže, veď je to len polhodina.

Pravda je, že dlhé hodiny sedenia za počítačom v strnulej polohe jedna polhodinová masáž nevytrhne. Ale účinky masáže pretrvajú dlhšie, ako len tú polhodinu alebo hodinu na masérskom lehátku.

Účinky masáže trvajú minimálne 24, často až 72 hodín po jej absolvovaní. Preto sa ako ideálny interval pre masáž odporúča týždeň až 10 dní.

5. Masáže sú všetky na jedno kopyto.

Tak to teda nie sú. V zásade každá masáž je jedinečná a neopakovateľná. Nikdy sa už masírovaný a masér nestretnú za rovnakých okolností, v rovnakej kondícii, za rovnakého počasia a tak ďalej.

 Ku športu masáž rozhodne patrí

Jednotlivé typy masáže majú rôzne účinky a určenie. Wellness druhy masáží sú určené pre celkový relax organizmu. Športové masáže poslúžia všetkým športovcom, od víkendových turistov až po účastníka majstrovstiev sveta. Lymfodrenáž je pocitovo jemná, ale dobre odvodňuje a zbavuje tkanivo opuchov.

Treba si iba správne vybrať.

6. Po masáži treba veľa piť.

Otázka je, čo je to veľa. Po masáži treba piť primerane. Keďže jedným z účinkov masáže je i zvýšená tvorba a vylučovanie moču, je dobré svoj bežný pitný režim mierne navýšiť.

Znova – masáž môžeme prirovnať k hodinke športovania alebo k saune. Navýšenie pitného režimu je na mieste.

7. Tehotné nesmú chodiť na masáž.

To by neexistovala tehotenská masáž. V tomto citlivom období je potreba postupovať opatrnejšie, ale striktne zakázať masáž z dôvodu tehotenstva netreba.

Masáž v tehotenstve

Ak budúca mamička chodila na masáž pravidelne a tehotenstvo prebieha bez komplikácií, môže si masáž dopriať. Je dobré obrátiť sa na maséra, ktorý má preškolenie na masáž tehotných, lebo niektoré partie sa pri masáži v tehotenstve vynechávajú.

8. V prípade migrény masáž nepomôže.

Tento omyl možno vznikol z toho, že maséri sa často klientov pýtajú, či netrpia migrénami.

Závisí od príčiny migrény, ak je spôsobovaná stresom, od svalov, od krčnej chrbtice, ktorá je stuhnutým svalstvom zovretá, je masáž ideálnym riešením.

Migréna sa dá riešiť masážou

Na bežnú bolesť hlavy z únavy a stresu často zaberie i krátka masáž hlavy. Pri ťažších migrénach sa oplatí vyhľadať odborníka, ktorý sa tejto problematike venuje. Podstúpiť pravidelne masáž so stláčaním vybraných bodov na hlave a krku je pre organizmus určite prínosnejšie, ako užívať silné lieky proti bolesti.

Stretli ste sa vy s nejakým tvrdením o masáži, ktoré vám prišlo ako úplne absurdné?

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.