Ako povzbudiť svoje hormóny šťastia?

17.1.2023Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

Človek je komplexná bytosť a každý jeden z nás je iný a originálny. Hovorí sa, že každého robí šťastným niečo iné, z medicínskeho pohľadu to však nie je celkom tak. Pociťovanie šťastia, dobrej nálady a eufórie totiž závisí od produkcie hormónov šťastia. Ktoré sú to a čím ich môžeme povzbudiť?

Hormóny šťastia

Šťastný štvorlístok

Medzi hormóny, ktoré ovplyvňujú pocity šťastia, spokojnosti, dobrej nálady a eufórie paria dopamín, sérotonín, oxytocín a skupina endorfínov. Dostatočná dávka kolujúca v tele nám zabezpečí, že svoj život hodnotíme ako radostný, šťastný a príjemný. No nezabúdajme na to, že mechanizmus pôsobenia hormónov je zložitý a lekárska veda ho ešte stále nepreskúmala do úplných detailov.

Dopamín

Tento neurohormón sa tvorí v mozgu, v hypotalame. Spája sa s príjemnými činnosťami a motiváciou k aktivite, za ktorú očakávame odmenu a s dosahovaním cieľov. Vyplavuje sa pri aktivitách, ktoré sú nám príjemné, pre väčšinu ľudí je to napríklad jedenie, fyzická alebo milostná aktivita. Bohužiaľ, dopamín sa spája aj s mechanizmom vzniku fyzických a psychických závislostí, ako je zneužívanie návykových látok alebo workoholizmus.

Sérotonín

Jeho dostatok vnímame ako pocit pohody, spokojnosti a dobrej nálady. V tele plní rôzne úlohy, napríklad pomáha zastaviť krvácanie, bojovať so stresom, pozitívne tiež ovplyvňuje imunitný systém, vnímanie bolesti, chuť do jedla, kardiovaskulárne a motorické funkcie. Nedostatok sérotonínu môže spôsobovať úzkosť, nepokoj a poruchy spánku. Tento hormón sa používa ako liek pri mnohých duševných poruchách spojených s depresiou a úzkosťou.

Oxytocín

Väčšinou si ho spájame s pôrodom, prípadne s kojením. Čo je spojenie správne, lebo ide o hormón lásky a blízkosti. Vyplavuje sa pri príjemnom fyzickom kontakte, objatí, pohladení, bozku, ale aj pri masáži. Je aj jedným z dôvodov, prečo ľudia tak radi chovajú domáce zvieratá, oxytocín sa totiž vyplavuje aj pri hladkaní psíka alebo mačky. Do istej miery z nás oxytocín robí spoločenské tvory, lebo jeho dostatok posilňuje chuť stretávať sa, dôveru voči ľuďom, družnosť a pripútanosť. Podporuje aj zdravú reakciu na stres.

Endorfíny

Je to skupina hormónov, ktoré okrem pocitov šťastia a euforickej nálady vedia tlmiť pocity bolesti, podobne ako napríklad morfium. Pre zvýšenie ich hladiny sa stačí aj srdečne zasmiať na dobrom vtipe alebo obľúbenej komédii.

Tmavá čokoláda podporuje vyplavovanie hormónu šťastia

Ako zažívať viac šťastia

Vylučovanie jednotlivých skupín hormónov šťastia závisí od rôznych aktivít, jedla, vzťahov a dokonca našich myšlienok. Všeobecne sa návod na šťastnejší život až podozrivo podobá na nabádanie k zdravšiemu životnému štýlu, ale bez extrémneho tlaku na seba.

Jedlo
Niektoré typy potravín obsahujú látky, ktoré sú stavebným kameňom pre hormóny šťastia. Malé množstvo kvalitnej čokolády s vysokým obsahom kakaa, banány, ovsené vločky, vajíčka, ryby, strukoviny, oriešky, semienka, ovocie a zelenina sú prospešné pre tvorbu dopamínu a sérotonínu.

Pohyb
Hovorí sa, že prechádzka na čerstvom vzduchu vždy zlepší náladu. Pre vyplavovanie väčšiny hormónov šťastia je pohyb kľúčový. Nemusí to byť náročná aktivita a ak ju spojíte s blízkymi osobami, dotykmi a smiechom, výsledok je zaručený.

Dôležitú úlohu zohráva aj dostatok slnečného žiarenia. Snažte sa využiť slnečné dni na pohyb vonku, najlepšie v prírode.

Vzťahy
Žiadne letmé objatia, vychutnajte si denne kľudne niekoľko dlhých, aspoň 20s objatí s blízkymi ľuďmi. Držanie sa za ruky, dotyky, rozhovory, komplimenty, čas trávený spolu príjemnými aktivitami a napĺňaním spoločných cieľov, to je to, čo udržuje hladinu hormónov šťastia na vysokej úrovni.

Blízkou „osôbkou“ vám môže byť aj domáce zvieratko. Čas stráveným hraním, prechádzkami, kŕmením a to, že nám zviera prejavuje svoju prítulnosť, vernosť a lásku, tiež prispieva k vylučovaniu hormónov a pocitom šťastia.

Vylučovanie dopamínu a oxytocínu zvyšuje aj dobrý pocit z pomoci. Stačí niekomu podržať dvere, odniesť nákup, postrážiť dieťa či niečo nezištne darovať.

Najlepšie je, že hormóny šťastia sa vyplavujú v tomto prípade aj u príjemcu drobnej služby alebo komplimentu. Takto sa šťastie stáva „nákazlivým“ a šíri sa z človeka na človeka.

Smiech podporuje pocity šťastia

Smiech
Zábava, žartovanie, hry, to nás dostáva do dobrej nálady. Ideálne pre vylučovanie hormónov sú hry, ktoré sa hrajú v spoločnosti. Preto si radi pozrieme film s niekým, hľadáme spoločnosť na bicykel, túry, či ľudí s podobnými záľubami, ako máme my sami. Vyhľadávajte typ humoru, ktorý vás vie pobaviť a situácie, v ktorých sa viete uvoľnene zasmiať.

Činnosť
Dokončite úlohu a dočkáte sa odmeny vo forme dopamínu. Dokonca už pri plánovaní čiastkových krokov pociťujeme radosť a spokojnosť. Poznáte ten dobrý pocit, keď si uvaríte šálku kávy alebo čaju a sadnete si v čerstvo upratanom byte? Tak to je presne ono.

Teší nás každý dosiahnutý cieľ, aj zdanlivo drobný. Bohužiaľ, niekedy si ho doprajeme v nie úplne vhodnej podobe ďalšieho prekonaného levelu v PC hre. Ale ani tento druh relaxu nie je na škodu, ak sa nepreháňa. No dopamín dlhodobo podporíte, ak budete plniť reálne ciele. Učenie sa cudzieho jazyka, venovanie sa koníčkom, čítanie kníh, športové aktivity s cieľmi, toto všetko je povzbudením pre náš mozog, aby produkoval dopamín, vyvolával pocit spokojnosti a motivoval nás k ďalšej aktivite.

Relax
Meditácia, kvalitný spánok a zmysluplný odpočinok. Pre každého je relaxom niečo iné, podstatne je, vedieť si ho dopriať a neodkladať oddych až po splnení všetkých povinností. To sa totiž k nemu nemusíme prepracovať nikdy. Život naplnený výhradne povinnosťami a prácou nikoho dlho baviť nebude.

Masáž
No a to najlepšie na koniec. Masáž je jednou z aktivít, ktorá zaručene hormóny šťastia vyplavuje. Samozrejme, záleží aj na tom, kto vás masíruje. Preto je výber maséra, resp. masérky a dôvera medzi klientom a masérom taká kľúčová.

Ako sme spomenuli, aktivity, pri ktorých niekomu poskytujeme službu, staráme sa o neho, sú obojstranne prospešné. Preto sa po naozaj dobrej masáži cítime príjemne až euforicky. A dobre sa cíti aj masér, ktorý ku fyzickej aktivite a dotyku dostáva navyše kompliment.

Najlepšie je podporovať denne vyplavovanie hormónov šťastia rozličnými aktivitami. Niekedy sú to drobnosti ako posedenie po práci so šálkou kávy, hra s deťmi alebo prechádzka. Ak s ubúdajúcim svetlom a príchodom zimy pociťujete menej radosti, začnite si zaraďovať do života viac aktivít, ktoré vaše hormóny šťastia vyplavia. Za nás je voľba jednoduchá: choďte častejšie na masáž

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.