Akútna bolesť chrbta

28.4.2010Fit a v pohodeČítanie na 2 minúty

Bolesti chrbta možno rozdeliť na akútne a chronické. Akútne bolesti sa zvyčajne objavujú náhle a môžu byť také kruté, že nebudete schopní nejaký čas sa pohnúť alebo narovnať. Obvykle v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov pominú.

Akútna bolesť chrbta

Chronické problémy

Vznikajú pomaly a trvajú 12 a viac týždňov. Ak nie sú akútne problémy správne liečené, alebo ak nie je stanovená ich príčina, môžu sa stať chronickými. Chronické bolesti potom môžu spôsobovať náhle akútne prudké bolesti.

Vyskočená (vysunutá) platnička

Platnička, ktorá funguje ako tlmič nárazov medzi stavcami, sa môže časom opotrebovať. Náhly pohyb potom môže spôsobiť, že rôsolovitá látka zvnútra platničky začne tlačiť na vonkajší okraj jej obalu. Keď sa roztrhne, môže byť jej hmota vysunutá von - tomu sa hovorí vyskočenie. Platnička a okolité tkanivá potom môžu tlačiť na koreň nervu alebo na miechu a spôsobovať intenzívnu bolesť. Ak je zasiahnutá chrbtica, môžu ochabnúť nohy alebo iné časti tela, čo si vyžaduje rýchlu lekársku pomoc.

Bolesť spôsobená vysunutou platničkou sa obyčajne objavuje náhle, ale môže taktiež vznikať postupne nejaký čas. Spravidla sa v priebehu niekoľkých týždňov upokojí, hoci platnička je poškodená natrvalo. Liečba spočíva v podávaní liekov a prípravkov proti bolesti a fyzioterapii, aj keď v niektorých prípadoch sa do blízkosti nervu vstrekuje protizápalová látka. Pomôcť môže aj chiropraxia a osteopatia.

Ischias

To je ostrá bolesť, ktorú možno pociťovať kdekoľvek v oblasti, do ktorej sa vetvia sedacie nervy. Bolesť sa často začína na jednej strane chrbta a potom postupuje nadol do sedacej časti a nohy. Vzniká následkom tlaku na sedací nerv. Príčinou môže byť opuch v okolí platničky alebo zlé držanie tela. Od bolesti pomôžu analgetiká. Ďalšiu užitočnú liečbu predstavujú fyzioterapia, osteopatia, chiropraxia a akupunktúra.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.