Čaká ma moja prvá masáž - ako sa pripraviť a odpovede na najčastejšie otázky

28.11.2023Fit a v pohodeČítanie na 5 minút

Chystáte sa na svoju prvú masáž? Či už pracujete v kancelárii alebo fyzicky, športujete či nie, masáž je výborný prostriedok na fyzický aj psychický relax. V článku vám poradíme, ako sa na masáž pripraviť, aby bola maximálne príjemným zážitkom a odpovieme na najčastejšie otázky, ktoré sa v súvislosti s návštevou maséra objavujú.

Masáž je príjemná a zdravá

Ani veľmi sýty, ani veľmi hladný

Na masáž je najlepšie ísť, rovnako ako do sauny, niekde v strede medzi najedením a hladom. Po ťažšom jedle treba počkať aj pár hodín, po ľahkom stačí polhodinka.

Čo sa oplatí dodržiavať minimálne v deň masáže je pitný režim, pretože masážou sa telo prekrví, metabolizmus sa zrýchli a stúpa aj tvorba moču, telo sa odvodňuje. Ak sa obávate, že vás na masážnom lehátku bude tlačiť plný močový mechúr, rozhodne nezabudnite doplniť tekutiny aspoň po masáži.

Alkohol by mal byť pred masážou absolútne tabu. Masáž spúšťa rôzne zmeny v organizme, uľahčuje sa práca ciev s krvou a tým hrozí aj rýchlejšie spracovanie alkoholu a prekvapivo rýchly nástup opitosti alebo nevoľnosti. V ideálnom prípade sa alkoholu vyhnite aj po masáži.

Určite maséra informujte o pravidelne užívaných liekoch alebo ak ste si vzali lieky proti bolesti. Týka sa to aj analgetík v podobe náplastí, mastí a gélov.

Chlp sem, chlp tam

Rozhodne si 24 hodín pred masážou nehoľte časť tela, ktorá bude masírovaná. Pri holení alebo depilácií vznikajú mikroranky, do ktorých sa dostane masážny olej a môžu sa zapáliť.

Ak hodnotíte svoj telesný porast ako nadmerný, môžete ho pred masážou skrátiť. Masér si ale poradí aj s chlpatými nôžkami alebo chrbtami.

Čo na seba

Ideálny klient prichádza na masáž osprchovaný a bez toho, aby si masírovanú časť po sprchovaní natieral telovým mliekom alebo olejom. Akákoľvek kozmetika totiž môže zmeniť klznosť masážneho prostriedku alebo po zmiešaní s ním vytvárať hrudky.

Oblečte si niečo pohodlné, vyhnite sa tesnému oblečeniu, obtiahnutej a predĺženej spodnej bielizni. Ak sa dohodnete s masérom, môžete sa nechať masírovať aj nahí, masér vás dôkladne pozakrýva a odhalí len tú časť tela, s ktorou bude pracovať.

Kde sa vyzlečiem?

V masérni je buď oddelená miestnosť alebo paraván, prípadne vám masér nechá priestor a súkromie na vyzlečenie sa. Uložte sa na lehátko, môžete cez seba prehodiť uterák alebo plachtu, ktoré vám masér pripraví. Ak potrebujete kvôli zdravotnému hendikepu asistenciu pri vyzliekaní a obliekaní, nehanbite sa o ňu maséra požiadať.

Pri masáži je dôležitá dôvera

Chcem masérku, nie maséra. Môžem si vybrať?

V malých salónoch viete, ku komu sa objednávate. V hoteloch a väčších wellness treba svoje požiadavky komunikovať hneď pri objednávaní masáže, ak budú môcť, vyhovejú vám.

Vybrať si dobrého maséra je umenie, najlepšie si masáž užijete, keď masérovi plne dôverujete a viete sa pri masáži uvoľniť a úplne sa zveriť do jeho rúk. Dajte na recenzie, odporúčania známych a rodiny a maséra upozornite, že máte na masáži premiéru.

Bude masáž bolieť?

Masáž môže bolieť, ale mala by to byť príjemná bolesť, pri ktorej cítite, ako sa vám stuhnuté svaly uvoľňujú. Nebojte sa ozvať, keby sa vám masáž zdala príliš silná, prípadne slabá. Niektoré techniky sú však veľmi účinné aj bez toho, aby masér veľmi tlačil.

Telesné prejavy

Sme ľudia a verte, že maséri to dobre vedia. Pri masáži vám môže byť do plaču aj do smiechu, môžete zaspať, začať chrápať, slintať, slziť, spustia sa vám soplíky...

So všetkým masér ráta, nerobte si starosti. Väčšinou je masáž veľmi príjemná procedúra, po ktorej sa budete cítiť ako znovuzrodení.

Mám hovoriť s masérom?

Na masáži sa od vás neočakáva žiadna spoločenská konverzácia. Rozhodne ale dajte masérovi vedieť, ak je vám zima alebo priteplo, cítite nevoľnosť, bolesť a rovnako ho môžete informovať, ak je vám nejaký ťah mimoriadne príjemný alebo vám povolili stuhnuté svaly.

Rozhodne sa ozvite, ak sa vám nepríjemne leží, potrebujete podložiť nohy, brucho alebo hrudník. Masér vás vypodloží tak, aby sa vám ležalo pohodlne.

Nehanbite sa vypýtať si v prípade potreby vodu, vreckovku alebo odbehnúť na toaletu.

Mám nechať dýško?

Podobne ako v iných službách, maséri majú svoje ceny nastavené tak, aby odrážali námahu, ktorú do svojej práce vkladajú. Ak ste mimoriadne spokojní, môžete sumu zaokrúhliť alebo dať niečo navyše. Maséra však asi najviac potešia dobré referencie a odporúčania, či už osobné alebo online.

Hanbím sa za svoje telo, ale masáž by mi vraj pomohla

Vyberte si maséra alebo masérku, ku ktorým cítite dôveru. Väčšinou sú to veľmi empatickí ľudia a môžete sa im so svojím postojom voči vášmu telu zveriť.

Maséri, fyzioterapeuti a iní dotykoví terapeuti vnímajú ľudské telo z profesionálneho hľadiska. Zaujíma ich funkčnosť a originalita každého jedného tela, prepojenosť medzi fyzickým a duševným rozmerom človeka. Možno práve masáž bude vaším prvým krokom k pozitívnejšiemu postoju k vlastnému telu.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.