Chcete mať dostatok energie? Diel druhý: Kde ju získať?

16.3.2023Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

V predchádzajúcom článku sme si vysvetlili, že podľa tradičnej čínskej medicíny je nám určitá hladina životnej energie geneticky daná. Písali sme aj o tom, čím si ju vyčerpávame. Dnes si teda povieme, ako na to, keď si chceme životnú energiu šetriť, aby nám vydržala na dlhý a spokojný život. Láka vás v zime teplo, chce sa vám viac spať a odpočívať, napríklad aj na masáži? Robte to, je to totiž úplne správne. Čo iné ešte môžeme pre zachovanie svojej životnej energie urobiť?

Sauna alebo vyhriatie chodidiel zohreje celé telo

Ako vynahradiť telu prechladnutie?

Najlepšie je vrátiť do tela teplo ešte pred polnocou. Takto to odporúča TČM. Jedným zo spôsobov môže byť horúca vaňa, kedy sa vyhrejete naozaj až do kostí a cítite, ako z vás teplo sála. Môžete tiež použiť horúcu vodu a zahrievať si v nej chodidlá, nahriať si hrejivé vankúšiky, termofor, alebo využiť saunu.

Mnohí sa radi prehrievajú grogom, zvarákom, alebo pálenkou. Na to ale opatrne. Pretože nájsť tú správnu hladinku býva pri dobrej nálade zložitejšie a ozdravné prehrievanie by sa mohlo zvrhnúť na ďalší výdaj energie.

Veľmi užitočné je využiť moxu. Je to špeciálna tyčinka z paliny alebo uhlíka, ktorá sa nažhaví a tlejúca sa potom prikladá tesne nad kožu na konkrétne miesta na tele. Pre obličky si môžete zvoliť zástupné miesto – reflexnú plôšku, ktorú nájdete v strede chodidla nad pätou. Ak vám môže obličky zahrievať niekto druhý priamo, je to obrovská výhoda. S moxou je potrebné zaobchádzať veľmi opatrne. Je to veľmi horúca vec a pri blízkom kontakte s pokožkou môže dôjsť k popáleniu. Preto je potrebné ju držať v bezpečnej vzdialenosti tak, aby koža cítila teplo, ale nie nepríjemnú horúčosť.

Otužujte sa s rozumom
Za posledné roky je otužovanie veľmi odporúčaná aktivita na očistenie tela a jeho regeneráciu. Málo už sa hovorí o tom, aké dôležité je teplo, ktoré vydáte, do tela zase vrátiť. Takže po tomto extrémne chladnom zážitku je na mieste vyhriať sa pri ohni, v saune, alebo akokoľvek inak vrátiť teplo do tela. Pretože ak budeme z našich bateriek stále brať, časom sa vyčerpajú.

Výživa pre obličky
Obličkám môžete tiež veľmi prospieť vhodnou stravou. Obličky svojim tvarom pripomínajú fazuľu a zaujímavé je, že práve fazule sú pre ne aj veľmi prospešné. Obzvlášť fazuľa mungo, malé drobné zelené fazuľky, ktoré sa používajú na varenie aj klíčenie, po ktorom chuťou pripomínajú čerstvý hrášok zo záhradky.

Naklíčené fazuľky mungo pomáhajú obličkám

Na výživu obličiek tiež účinne funguje cordyceps, čo je čínska huba, ktorú rád užíval čínsky cisár a zoťal hlavu každému, kto ju chcel jesť tiež.

Tiež u nás doma máme niekoľko rastliniek, ktoré nám na vyčistenie obličiek a močových ciest dobre fungujú. Medzi tými hlavnými je zlatobyľ, vres obyčajný, koreň púpavy, čierne ríbezle, kapucínka, alebo brusnica.

Očista tela

Pri starostlivosti o telo sa mi veľmi dobre osvedčila komplexná starostlivosť. Nejde len o posilnenie orgánov. V prvom rade ich potrebujeme očistiť. Tak ako starší dom nepomôže vymaľovať a myslieť si, že je ideálny na bývanie. Je potrebné ísť od základu. Skontrolovať odpady, strechu, izolácie… a až opravíme možné cesty vniknutia vlhkosti, až potom môžeme veriť tomu, že dom bude suchý a pripravený na nasťahovanie.

Môžeme využiť niekoľko spôsobov a na každý orgán sa mi osvedčilo niečo iné. Takže je potrebné skúšať, hľadať to správne pre seba a nevzdávať to!

Bylinné kvapky zo zmesí bylín
Na internete je celý rad českých aj zahraničných firiem, ktoré ponúkajú zmesi na rôzne použitie. Stačí si vybrať svoju obľúbenú, alebo inak sympatickú firmu.

Bylinkové čaje
Niekedy zapôsobí len jedna bylina a urobí väčšiu parádu, než celá lekáreň. Ale nájsť ju sa nemusí podariť na prvý pokus. Na obličky by som volila radšej kombináciu. Ale napríklad na pankreas a slezinu mi zabrali obyčajné lístky z čučoriedky.

Očista tela mysľou

Mentálna očista
Znie to pomerne netradične, ale konkrétne mne a niektorým klientom v mojej masérni to pomohlo uľaviť konkrétnym orgánom od prebytočných nečistôt. Poznáte tú rozprávku o Machovi a Šebestovej, ako sa zmenšili, vliezli spolužiakovi do krku a čistili mu mandle od angíny? Tak podobne môžete čistiť svoje orgány. Predstavte si, ako pomocou hubky, vody a mydla dokážete perfektne umyť vaše upracované vnútornosti. Na očistu si môžete vziať akékoľvek náradie, ktoré vás práve napadne. Na každý orgán, alebo prácu môžete mať iné náradie. Na konci procesu je dôležité poďakovať orgánu za službu, ktorú dennodenne vykonáva a byť naň vľúdny. Po zlotky sa nikam nedostaneme.

Telové sviečky
Toto je ďalší spôsob prehrievania, ktorý spolu s odovzdaním tepla ešte pomáha zvyšovať prekrvovanie a pomocou komínového efektu vyťahuje z tela von škodliviny.

Sám si človek môže sviečkovať obličky len v zástupnom efekte cez plôšku nohy, reflexnú zónu nájdete v strede chodidla nad pätou. Alebo môžete poprosiť niekoho druhého, aby vám telovú sviečku na obličkách držal.

Pri správnej aplikácii telových sviečok cítite len príjemné teplo, nič viac. Pokiaľ dôjde k nepríjemnému pocitu alebo zhoršeniu bolesti, nemá zmysel v tomto postupe pokračovať. Zrejme teplo nie je to pravé, čo konkrétne miesto potrebuje, môže sa vytvárať zápal a tým by sa to všetko ešte zhoršilo.

Sviečku je potrebné nechať vypáliť celú a hlavne dodržiavať zásady bezpečnosti, pretože pracujete s otvoreným ohňom.

Ako si skontrolovať stav obličiek

Keď si postískate reflexnú plochu obličky na svojom chodidle (nad pätou v strede chodidla), alebo na meridiáne obličiek (na lýtku a stehne v mieste vnútorného švu nohavíc), budete mať okamžitú odpoveď vášho tela na otázku, v akom stave máte obličky. Citlivosť týchto miest je okamžitým ukazovateľom. V lete, alebo pri odpočinku môžu byť citlivé menej, než v zime, pri vyčerpaní alebo pri viróze.

Naše telo je jedna malá veda, ale pokiaľ sa v ňom naučíme čítať a hlavne ho počúvať, pôjde nám naproti. Telo nás väčšinou varuje včas. Hlási sa často v podobe únavy, bolesti hlavy a nespokojnej nálady. Pokiaľ toto hlásenie nerešpektujeme, alebo ho umlčíme liekom od bolesti bez ďalších opatrení na vyriešenie problému, neskôr sa už utíšiť nenechá. Zakričí tak, že už ho MUSÍTE vypočuť, nič iné vám totiž nezostáva. A väčšinou toto zastavenie nebýva príjemné, ani krátke. Ale berte to tak, že vaše telo je múdre a nenechá vás zodrieť sa z kože. Varuje vás a chráni pred sebadeštrukciou. Kto počúva svoje telo, je víťazom.

Vaša Eva Kupilíková

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.