Čistiace rituály pre masérov: soľ, kryštály a dym

22.3.2024Život maséraČítanie do 10 minút

Minule sme sa porozprávali o tom, ako očistiť seba a priestor od negatívnej energie. Ale čo s ňou? Ako využiť soľ, nainštalovať kryštály, vykurovať a vôbec, aký je postup pri rituáli čistenia? To všetko sa dozviete v dnešnom článku. Len nezabudnite, že akýkoľvek rituál musí ladiť predovšetkým s vami, musí vás baviť a mali by ste mať po jeho vykonaní dobrý, ľahký pocit.

Soľ má silnú čistiacu schopnosť

Ako na očistný rituál so soľou?

Je jedno, či použijete soľ morskú alebo obyčajnú kuchynskú, obe poslúžia kráľovsky.

Soľné lampy
Himalájskym soľným lampám sa pripisuje schopnosť zlepšovať kvalitu vzduchu a vytvárať upokojujúcu atmosféru. Ich teplé svetlo môže tiež pomôcť vytvoriť príjemné prostredie a prispievať k očiste priestoru. Môžeme mať soľný kryštál so sviečkou, alebo ako svietidlo do elektriky, tieto lampy sa predávajú v rôznych veľkostiach i tvaroch.

Soľné nádoby
Obyčajnú kuchynskú soľ môžeme nasypať do tanierikov, alebo misiek a rozmiestniť ich do rôznych kútov masérne. Soľ absorbuje negatívnu energiu z priestoru, no nádobky by sme mali pravidelne (približne po 3 dňoch) vyprázdňovať, soľ zlikvidovať a nasypať novú, aby sa udržala jej čistiaca schopnosť.

Soľné vrecúška
Malé látkové vrecúška naplnené soľou môžete umiestniť pod masážny stôl alebo v rôznych častiach miestnosti, zavesené v rohoch, aby pôsobili ako lapače zlej energie. Myslite na to, že soľ môže byť korozívna, aby nedošlo k poškodeniu niektorých povrchov alebo materiálov. Vo veľmi vlhkom prostredí bude soľ prijímať vzdušnú vlhkosť a môže odkvapkávať.

Soľ je pre svoje čistiace a ochranné vlastnosti uznávaná v mnohých kultúrach a spirituálnych tradíciách. Soľ je schopná absorbovať negatíva, ale po použití je potrebné ju správne zlikvidovať. Tento proces môže byť zábavný a tiež veľmi kreatívny.

Ja to robím tak, že sa nad každou použitou soľou zamyslím a „spýtam sa“ jej, ako by chcela ukončiť svoju službu. Niekedy ma napadne možnosť spláchnutia v odpade, niekedy zase zakopanie do hliny. Možno tá vaša bude chcieť niečo originálne. Ale určite by mala opustiť vašu prevádzkareň a ďalej sa nestretávať s ľuďmi.

Využitie dymu z bylín na očistu priestoru

Čistenie priestoru s využitím zapálených bylín známe ako smudging, čiže vykurovanie (vydymovanie), je rituál používaný v mnohých kultúrach po celom svete na energetickú očistu miesta. Kňazi používajú dym kadidla na očistu priestoru chrámu, pri zhromažďovaní veľkého počtu ľudí sa totiž môžu ľahšie prenášať nákazy.

Príprava
Vyberte si vykurovadlo, najčastejšie sa používa biela šalvia, ale môžete využiť aj palo santo, cédrové listy, kopál (stvrdnutá živica) alebo iné bylinky.

Pripravte si misku odolnú proti teplu alebo tradičnú veľkú mušľu, do ktorej zapálené byliny položíte. Otvorte okná a dvere, aby negatívna energia mohla opustiť priestor a bolo zaistené dobré vetranie. Na rituál si pripravte čas, pokojnú myseľ a zámer očistiť priestor.

Zapálenie bylín
Zapáľte koniec zväzku šalvie alebo kus dreva palo santo, nechajte ho chvíľu horieť a potom sfúknite tak, aby tlelo.

S dymiacim zväzkom sa pohybujte v smere hodinových ručičiek, začnite pri vstupe do miestnosti. Jemným mávaním rozptyľujte dym, zamerajte sa na rohy, kde sa môže energia hromadiť. Môžete tiež s dymom prejsť okolo okien, dverí a iných priechodov. Ak máte predmety alebo oblasti, ktoré chcete obzvlášť očistiť, nechajte tam dym pôsobiť.

Sústredenie a zámer
Počas procesu môžete povedať modlitbu, mantru alebo svoj zámer očistiť priestor. Udržujte si pozitívnu, pokojnú myseľ, sústreďte sa na nahradenie negatívnej energie mierom a harmóniou.

Vaša pozitívna energia a pokojné ladenie je základom účinnosti rituálu. Kto svoju myseľ ovláda bravúrne, tomu stačí na základnú očistu už len sústredenie a zámer.

Ukončenie rituálu
Nechajte vykurovadlo dohorieť alebo ho bezpečne uhaste. Poďakujte za pomoc a ochranu, ktorú rituál poskytol. Zatvorte okná a dvere, aby sa novo očistený priestor mohol naplniť sviežou energiou a žiadna už neutekala.

Pri vykonávaní tohto rituálu je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia, aby nedošlo k požiaru alebo poškodeniu majetku. Vždy majte po ruke niečo, čím bylinu bezpečne uhasíte, a nikdy nenechávajte horiace byliny bez dozoru.

Polodrahokamy sa využívajú k ochrane aj očiste priestoru

Ako na očistu využiť kryštály

Základom tejto techniky je výber kryštálov. Medzi najobľúbenejšie patrí čierny turmalín, známy pre svoju schopnosť pohlcovať negatívnu energiu, selenit, ktorý podporuje pokoj a čistotu, a ametyst, pre svoje ochranné a čistiace účinky. Krištáľ je univerzálny pre svoju silu a čistotu a veľmi blízky je mu ruženín, ktorý zjemňuje a podporuje láskavé emócie.

Umiestnenie kryštálov
Rozmiestnite ich tak, aby pokryli dôležité oblasti, do rohov, blízko dverí alebo okien alebo na stred miestnosti. Môžete tiež vytvoriť ochranný kruh alebo mriežku z kryštálov okolo celého priestoru.

Zámer a sústredenie
Pri ich umiestňovaní do priestoru si prestavujte, že priestor je plný čistej, harmonickej, svetelnej energie, ktorá prináša lásku, vďaku a pomoc. Tento zámer môžete vysloviť nahlas alebo v duchu.

Aktivácia kryštálov
Niektorí ľudia veria, že pre maximálny účinok treba kryštály aktivovať, napríklad pomocou vizualizácie alebo zvuku (zvonček, tibetská misou). Pri tomto procese je najdôležitejšia viera.

Údržba
Na očistu kameňov si môžete zvoliť niektorý z nasledujúcich postupov:

  1. Opláchnuť pod studenou tečúcou vodou, ideálne voľne v prírode pri prameni alebo v prúdiacej vode.
  2. Vyčistiť a nabiť kryštály na slnku alebo vo svetle Mesiaca, najlepšie počas splnu, kedy je mesačná energia najsilnejšia.
  3. Zahrabanie do zeme na niekoľko hodín alebo cez noc môže pomôcť vynulovať ich energiu.
  4. Položiť na ložisko hrubej soli alebo ponoriť do soľného roztoku, no toto nie je vhodné pre všetky typy kryštálov, pretože sila soli môže niektoré z nich poškodiť.
  5. Použitie dymu z vykurovadla môže byť pomerne účinným spôsobom čistenia. Zatočte s dymom okolo kryštálov, aby sa mohli zbaviť nežiaducej energie.

Ak cítite potrebu očisty seba alebo priestoru, je naozaj najvyšší čas. Porozmýšľajte nad touto možnosťou, aj keď to ešte necítite. Ste v kontakte s veľkým množstvom ľudí, a aj keby ich zámer nebol zlý, nevieme, čo zažili, ako je ich osobnosť ladená a čomu je nútená v živote čeliť. Preto výber a hlavne aplikáciu svojej varianty očisty negatívnej energie neodkladajte a začleňte ju do svojej rutiny.

Masérka a terapeutka Eva Kupilíková, evamasaze.cz

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.