Dary z útrob Zeme

29.4.2008Život maséraČítanie do 10 minút

Čierne horúce skaly pod rukami maséra rozohrejú telo a pohladia dušu. S masérom Romanom Saskom pokračujeme v rozhovore o masáži horúcimi lávovými kameňmi, ktorá sa pre neho stala akousi srdcovou záležitosťou.

Dary z útrob Zeme

Prečo sa práve masáž lávovými kameňmi stala akousi kráľovnou medzi masážami ?
Ide predovšetkým o otázku pocitu. Táto masáž skutočne pomáha a predovšetkým má svoje čaro. Je nádherné, keď masér skutočne vie s lávovými kameňmi robiť, čiže dokáže celý proces masáže načasovať a vie uvoľňovať spazmy. Všetko je plynulé a pri masáži vzniká dobrá atmosféra. Ten zvuk kameňov, ten „prítlak“.

Čo myslíš pod zvukmi kameňov ?
Vlnovú dĺžku vznikajúcu pri narážaní dvoch kameňov vníma telo človeka ako niečo pozitívne, nielen ako uchu lahodiace. Takže nie je na škodu náhodné ťuknutie kameňmi pri masáži, samozrejme, s mierou.

O lávových kameňoch rozprávaš takmer ako o ľuďoch Čím ťa zaujali a očarili ?
Kamienky sú kus prírody, vyžarujú energiu, vibrujú a z môjho pohľadu nie sú nehmotné, sú živé. Sú pre mňa niečím fascinujúcim a jedinečným.

Pôvod masáží lávovými kameňmi má dlhú históriu.
Už pred piatimi tisíckami rokov sa v starej čínskej medicíne používali pri masážach kombinácie polodrahokamov. Išlo pri nich o vplyv na určitý meridián zodpovedajúci určitému telesnému orgánu. Prvé masáže s kameňmi využívala tradičná čínska lavove kamenemedicína asi pred 4000 rokmi. Okrem práce s nerastmi sa vykonávali aj dýchacie cvičenia a akupresúra. Táto činnosť sa však neustále spájala s meridiánmi. Tam je asi pôvod jednej vetvy práce s kameňmi, tzv. čínsky spôsob. Maséri, ktorí ho využívajú vo svojej praxi, používajú drobné lávové kamienky, ktoré sú schopné prijímať a aj odovzdávať energiu a prikladajú sa na meridiány.

Druhou vetvou je americký spôsob, ktorý používa väčšie lávové kamene. Tie sa nielen ukladajú na jednotlivé meridiány, ale hlavne masér s daným svalom pracuje.

Na Slovensku sa používajú obidva spôsoby. Uprednostňujem radšej druhý, americký spôsob, pretože popri práci s kameňom robím aj so svalom. Hľadám a uvoľňujem spazmy. A je to super. O trochu vyššou školou je prechádzanie lávovými kamienkami po meridiánoch. To by ale nemal robiť hocikto. Ak človek necíti energie v tele a nepozná meridiány, nemal by sa tváriť, že o nich vie. Čínsky spôsob masáže je oveľa náročnejší na citlivosť terapeuta ako klasická americká cesta.

Na Slovensku si akýmsi priekopníkom v danej oblasti. Pred dva a pol rokom si v Zoracentre v Bratislave organizoval prvý kurz masáží lávovými kameňmi. Neskôr si usporiadal kurzy v kúpeľoch v Karlových Varoch, Prahe, Bardejove, Lúčkach, Piešťanoch, Dudinciach, Luhačoviciach a Jeseníkoch. Postupne si usporiadal v Bratislave, Ostrave a Martine ďalšie kurzy. Aké masérske rady sa snažíš svojim žiakom odovzdať ?
Ide mi hlavne o profesionalitu. Chcem, aby si terapeut uvedomil, že bude pri masáži myslieť hlavne na klienta. Bude robiť to, čo má, bude sa mu robiť ľahko, bude v pohode, nebude frustrovaný. Stará klasická masérska škola, ktorá sa u nás vyučuje 60 alebo 70 rokov, neberie do úvahy to, ako masírovať, aby sa masér nezničil a vydržal. A to je veľká chyba. Až 90 percent absolventov masérskych škôl neovláda spôsob, akým sa dá masírovať pohodlne. Tu vidím obrovské rezervy.

Je to vôbec možné ?
Masírovať sa dá pohodlne aj tak, že masér bude schopný masírovať denne desať hodín, 15 alebo 20 rokov a nebude zničený. V podstate ide o to, že menej je viac. Denne sa dá urobiť veľa dobrých masáží, ale mal by si ich vychutnať aj masér, nielen klient. A nemala by to byť len masáž pre efekt, ale predovšetkým pre prospech svalov.

Keď sa s lávovými kameňmi pracuje, musia mať určitú teplotu, až potom sa prikladajú na telo. Asi je pre maséra náročné držať kameň tak, aby rýchlo nevychladol. S tým má vari každý účastník tvojich kurzov zo začiatku problém.
Voda, v ktorej sa kamene zohrievajú, má okolo 65 stupňov Celzia, takže je to hlavne otázka techniky. Problém je predovšetkým v tom, že ľudia kameň stláčajú v ruke. Správne sa drží len končekmi prstov. Kameň treba chytiť a zatlačiť, vtedy oveľa rýchlejšie odovzdá teplo. A naspäť zľahka vyťahovať. Vtedy je tam, kde má byť. Podstaty práce s lávovými kameňmi sú dve. Hlavné je zbaviť sa strachu a venovať sa svalu, nie pokožke.

Pri akých ťažkostiach pomáha spomínaná masáž ?
Teplo pomáha uvoľňovať spazmy, otvárať energetické blokády a súčasne klienta nabíja energiou. Takže masáž horúcimi kameňmi je veľmi vhodná pre ľudí uponáhľaného 21. storočia. Teplo odovzdané kameňmi spôsobí, že človek sa začne uvoľňovať, ľahšie sa mu dýcha, začne sa dobíjať energiou a vibrovať, harmonizuje sa. To je energetická stránka masáže. Na fyziologickej úrovni sa svaly prekrvia a okysličia. Dochádza k oveľa väčšiemu prísunu živín a rýchlejšej regenerácii. Lávové kamene umožňujú aj posttraumatickú a rehabilitačnú liečbu. Masáž tiež pomáha pri problémoch artritídy, ischemických nedokrvených oblastiach bedrových kĺbov a lakťov. Teplo pomáha nedokrvené časti prekrviť. A opačne, veľmi prekrvené oblasti zasa stiahnuť, a to prikladaním studených kameňov.

Mohol by si nám to objasniť podrobnejšie ?
Je to jednoduché, teplo má schopnosť vazodilatácie, čiže spôsobuje rozširovanie ciev, a tým väčší prísun krvi a živín. Chlad spôsobuje vazokonstrikciu, ktorá naopak sťahuje cievy a vymršťuje krv z krvného riečiska. Studená terapia sa nerobí vždy. Používa sa na zvýšenie efektu. Môže a nemusí byť. Odporúčam ju praktizovať hlavne v letných mesiacoch a v teplejších oblastiach.

Ako často by si odporúčal aplikovať masáž lávovými kameňmi ?
Pretože je to masáž veľmi sýta a výdatná a nastáva po nej dvoj- až trojdňová detoxikácia tela, odporúčam ju absolvovať maximálne dvakrát do týždňa. Samozrejme, že záleží aj na zdravotnom stave klienta a na jeho požiadavkách. Udiali sa napríklad prípady, že po jednej takejto masáži sa klient zbavil niektorých ťažkostí, ktoré ho trápili niekoľko rokov. Zároveň je možná aj jej kombinácia s klasickou masážou. Dané spojenie vzbudzuje u klientov veľký záujem a je spestrením a oživením klasickej masáže.

Aká je cena masáže lávovými kameňmi v Kanade a u nás ?
Cena je pre zákazníka veľmi dôležitá. Pre terapeuta je tiež spôsobom, ako si získať alebo odlákať klienta. Vyvíja sa od lokality a netreba zabúdať na to, že táto masáž je nadštandardnou službou. Napríklad cena klasickej masáže je päťsto korún na hodinu, ale cena masáže kameňmi je o 50-60 percent vyššia. Takže klient zaplatí od 850 do tisíc korún za hodinu masírovania. Platí to takto všade na svete. Samozrejme, jej stanovenie konkrétnym masérom v danom meste je individuálne. Uvediem príklad: vo Vancouveri stojí masáž okolo 60 až 80 kanadských dolárov a vo Whistleri klient zaplatí 150 i viac kanadských dolárov, takže dvojnásobok. Vo štvorhviezdičkových hoteloch však masáže málokedy trvajú 30 minút ako u nás. Väčšinou je to 60 až 9O minút. Záleží od používanej časovej jednotky, to je minimálna dĺžka masáže. Thajská masáž trvá dokonca hodinu a pol až dve hodiny.

Ako dlho trvá masáž lávovými kameňmi ?
Samozrejme, je rozdiel, pokiaľ sa takáto masáž vykonáva kompletne alebo čiastočne. Komplet znamená nohy, ruky, chrbát, brucho, krk spredu a zozadu. Trvá približne jednu hodinu a pol až dve hodiny. Pri čiastočnej masáži sa dá „pohrať“ iba s jednotlivými časťami tela. Čiastočná masáž je dobrá v tom, že masér môže prilákať aj menej solventných klientov, napríklad menšou minutážou. V konečnom dôsledku treba myslieť na to najnutnejšie a najpotrebnejšie pre zákazníka.

Aký je pôvod lávových kameňov? Chodíš ich vykopávať sám :-)
Samozrejme, nekopem ich osobne. Našťastie mi stačí len zdvihnúť telefón a vykopú ich za mňa.:-) Lávové kamene sa zbierajú v Bolívii, Argentíne a Peru v energeticky nezaťažených oblastiach, kde nie je ťažký priemysel. Sú to skaly naozaj vyvrhnuté z útrob zeme, zo sopiek. Väčšinou sa zbierajú v okolí vulkánov alebo na brehu riek, takže nie sú doslovne vysekané z lávy.

Ako ľudia, ktorí tieto kamene zbierajú, dokážu rozpoznať lávové kamene od ostatných ?
Oblasťou zberu sú vždy korytá, cez ktoré tiekla láva. A na druhej strane vedia od mineralógov, ktorá oblasť je typicky lávová. Sú to skaly, ktoré tam ležia tisícročia, a sú teda ohlodané zubom času.

Prečo sa lávové kamene zbierajú práve v spomínaných krajinách ?
Pretože tamojšie sopky sú oveľa staršieho pôvodu ako všade inde na svete. V Amerike dokonca existujú tímy ľudí, ktorí lávové kamene zbierajú (ručne).

Maséri pracujú s riečnymi i lávovými kameňmi ? Aký je medzi nimi rozdiel? Je v lávovom kameni ukrytá väčšia energia a sila, keďže bol bližšie k zemskému jadru ?
Určite ani tento fakt nie je nezanedbateľný. Keďže lávový kameň vznikal pod obrovským tlakom a pri obrovských teplotách, má úplne iné zloženie ako riečny. Je teda schopný oveľa dlhšie udržať teplo, má inú frekvenciu a nesie pre človeka celkom inú energetickú informáciu. Preto sa nedá nahradiť ničím, čo bolo vytvorené na zemskom povrchu. Tri štvrtiny kameňov na Zemi tvoria riečne kamene, čiže mínusové, resp. jinové. Zvyšok sú lávové, teda plusové _ jangové. Riečne kamienky nedržia tak teplo a majú iné energetické zloženie. Sú vhodné predovšetkým na studenú terapiu. Ale pri nej sa môže použiť aj iný ako riečny kameň, napr. biely mramor. Už sám osebe evokuje v človeku pocit chladu. Je ale veľmi drahý. Takže na studenú terapiu úplne postačí aj nejaký biely nerast.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.