Dornova metóda - sklon panvy - rozdielna dĺžka dolných končatín
Panva ako základňa chrbtice a spojovací článok medzi trupom a nohami má zvláštny význam.
Anatómia - panvový sklon podstatne ovplyvňuje formu chrbtice. Správna rovnováha ako panvy, tak aj svalstva upevňujúceho panvu je základom správneho držania tela. Ak je zväčšená štrbina v bedrovom kĺbe, dochádza ku vzniku rozdielnej dĺžky dolných končatín. Panvový pletenec sa skladá z viac častí, panvovej kosti a krížovej kosti. Panvová kosť je tvorená z bedrovej kosti, sedacej kosti a lonovej kosti. V predu sa panvový pletenec uzatvára lonovou sponou.
Príčiny - súvislosti
Rozdielna dĺžka nôh sa vyskytuje príliš často. Ale napriek tomu, môžeme s tým niečo urobiť, pretože 98% prípadov rozdielnej dĺžky končatín je funkčných. Asi 90% týchto posunutí vychádza z bedrového kĺbu, ostatných 10% pochádza z blokád krížovej kosti, kolenného alebo členkového kĺbu. Len 2% prípadov majú anatomické príčiny ako nehody, predpôrodné infekcie (ktoé sa taktiež objavujú veľmi zriedka), alebo kosti nesprávne zrástli po úraze, napríklad po zlomenine. Ani pri zlomeninách spojených klinmi alebo po operáciách bedier bohužiaľ už šikmú plochu panvy nejde napraviť. V takýchto prípadoch má pri rozdielnej dĺžke nôh zvýšenie topánky od 1 cm zmysel. Napriek tomu by sa celková rozdielnosť nemla vyrovnávať, aby telo dostalo možnosť vyrovnať jednu časť samo.
Inak platí, že po vyrovnaní rozdielnej dĺžky nôh by už človek nemal nosiť zvýšené topánky. Pomocou cvičenia a s trochou sebadisciplíny sa môžeme natrvalo zbaviť príčin mnoho problémov s chrbticou a bedrami.
Ako dochádza k týmto 98% získaných rozdielov v dĺžke nôh? V tomto prípade zase raz platíme daň nášmu civilizovanému spôsobu života. Často sedíme celé hodiny v aute alebo si prekladáme jednu nohu cez druhú, čo je zvyk, s ktorým sa u "prírodných" národov nestretneme.
Čo sa deje, keď si prekladáme nohu cez nohu?
Stehenná kosť sa účinkom páky a malých vibrácii z voľne visiacej nohy ešte ďalej vysúva z kĺbu. Keď vstaneme, napäté svaly zabránia tomu, aby kosť vkĺzla späť do kĺbu a dostala sa do normálneho stavu. Noha zostane tak povediac "dlhšia"- nohy sa javia ako nerovnako dlhé. To nás opäť nutí, aby sme si prekladali opätovne nohu cez nohu, pretože sa tým odľahčuje bedro a sedíme tak pohodlnejšie. A tým sa kosť opäť vysúva z kĺbovej jamky - je to začarovaný kruh.
V dôsledku toho stehenná oblasť pri chôdzi zasadzuje zväčšenou kĺbovou medzerou mikroúdery bedrovému kĺbu. Z toho môžu vznikať zápal a nevedomý obranný postoj. Okrem toho prekladanie nôh zabraňuje žilovému čerpaniu krvia podporuje tak tvorbu kŕčových žíl. Čo dnes vypadá ako "šik" o pár rokov neskôr vedie k chorobným zmenám. Kŕčové žily už tak dobre nevypadajú. Pritom sa zablokujú aj dôležité akupunktúrne dráhy, čo zapríčiňuje znížený či nerovnomerný tok energie. Môže to spôsobiť poruchy koncentrácie alebo nepozornosť.
Malý trik pre tých, ktorý si prekladajú nohy z psychických dôvodov, aby si tak vybudovali ochrannú stenu. Posaďte sa a v oblasti brucha vo výške pupku si predstavte energetickú, prípadne svetelnú guľu a budete sa cítiť bezpečnejšie.
Prečo sú rovnako dlhé nohy dôležité?
Lebo ich nerovnakou dĺžkou vznikajú:
- nestabilita v členkovom kĺbe, chybné zaťaženie pri chôdzi
- výrastok na pätovej kosti
- neistota pri chôdzi
- žilová pumpa je nedostatočne zásobená, vznik kŕčových žíl
- opuchy
- deformácia a problémy so stavcami chrbtice, skolióza
- nedostatočne zásobované hemisféry, poruchy koncentrácie, zhoršenie hyperaktivity
- závrat, bolesti hlavy a i.