Druhý krok - "V práci som na nohách"

21.6.2010Fit a v pohodeČítanie na 4 minúty

Začneme od podlahy.
Nedávno tu bol pekný článok nohy a obuv, kde bola popísaná teória. A teraz poďme k tomu čo môžme urobiť hneď. Vždy si musíme všímať chodidlá. Sú ako základy budovy, ak sú krivé, celá budova sa môže zrútiť. A tak je to aj s nami. Predstavte si na akej malej ploche stojí celé naše telo a musí pracovať proti gravitácii a udržiavať nás vzpriamene. Pritom v priebehu života prejdú naše nohy aj 120 000 km, a to v topánkach.

Druhý krok - V práci som na nohách

Takže aká je správna topánka?

Umožňuje chodidlu voľný pohyb, ale poskytuje dostatočnú oporu. Dobrá topánka podopiera pätu, táto takzvaná stabilizácia päty spevňuje zároveň celé chodidlo. Tvrdá a neelastická obuv, ktorá neumožňuje chodidlu pružné našľapovanie, škodí chrbtu. Podpätok , ktorý nie je vsyšší ako 1,7 - 3 cm, svedčí nášmu chrbtu. Všetky vyššie podpätky nútia chrbticu, aby sa prehla v krížoch. / zdroj : Náš chrbát , Marion Grillparzer "/ Časom sa totiž naše svaly aj chrbtica prispôsobia. Ženy, ktoré chodia celý deň vo vysokých podpätkoch, môžu mať problém chodiť v botaskách. Ich telo si už zvyklo. Pohodlná obuv im neprináša úľavu. Ale aj vo vysokých topánkach môžu mať správne vložky. Niekomu cez víkend v pohodlnej obuvi miznú všetky ťažkosti. Niekedy stačí na určitý čas zmeniť topánky a problémy zmiznú. Vhodné je mať v práci viac topánok, ktoré si pri ťažkostiach obmieňam. Keď ma začnú bolieť nohy, prezujem sa. Dôležité je, aby sme nenosili topánky po niekom. A hlavne deti. Každý má totiž svoje topánky vychodené „vyčaptané „ po svojom a naša noha by sa tomu prispôsobila.

Často ani nebolia nohy, len chrbtica.

Nesmieme zabúdať, že svaly chodidla patria k stabilizačnému systému hlbokého svalstva, ktoré nás narovnáva v chrbte . Ak sa narušia klenby naruší sa aj tento stabilizačný systém. / Dr. Tempelhof / To znamená, že ak je spadnutá niektorá klenba, treba to napraviť a upraviť základy správnou vložkou. Obe nožné klenby ( priečna a pozdĺžna) majú svoju dôležitosť. Pri spadnutí jednej z nich, môžeme mať ťažkosti nielen s boľavými nohami, ale aj s chrbticou až ramenami. Pri porušení pozdĺžnej klenby mizne vnútorný oblúk. Pri priečnej je chodidlo rozšírené v prednej časti. Ak je spadnutá len priečna klenba, stačí dať slzičkové vložky do topánok. Avšak aj pri používaní správnych vložiek do topánok, majú niektorí bolesti. Je to tým, že ich svaly potrebujú čas, aby si zvykli na novú správnu klenbu. Nemusí si zvykať len chodidlo, ale aj chrbtica, svalstvo, väzy a okolie. Preto netreba nosiť tieto vložky cez bolesť. Na chvíľu sa prezujem, aby si svaly oddýchli, ale po čase sa znovu vrátim k vložkám alebo ortopedickej obuvi. Každý deň postupne vydržím dlhšie, až zistím, že som bola celý deň v správnej obuvi. Všetko má svoj čas, len sa netreba vzdávať. Je dobré, aby sme doma chodili aj naboso bez ortopedickej obuvi, lebo klenbu tvoria svaly a tie môžu zlenivieť, keď budú mať stále oporu. Úžasné cvičenie pre naše nohy a zároveň relax je prechádzka naboso po mäkkej tráve alebo malých okrúhliakoch. Ak máte niekedy takúto možnosť, využite to! Stojí to za to! Ak niekto v práci stojí na jednom mieste, je dôležité, aby si prešľapoval, vykladal si chodidlo alebo koleno na stoličku alebo podložku. Pokiaľ je to možné neotáčal sa stále len do jednej strany. Po práci v stoji treba našim nožičkám dopriať kúpeľ, masáž, a hlavne si ich vyložiť, keď prídeme domov. Nosili nás celý deň , tak si ich troška rozmaznávajte.

Zdroj: Náš chrbát , Marion Grillparzer

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.