Exotika na stole

1.4.2010Fit a v pohodeČítanie na 5 minút

Cnie sa vám za letom? Pripravte si špeciality z exotického ovocia! Osožia vášmu zdraviu, spestria stôl a zalejú ho slnečnými lúčmi. Ponuka je široká, stačí si správne vybrať.

Exotika na stole

LIMETKY

Hoci sa na malé zelené citróny dívate podozrievavo, nemáte sa čoho báť. Môžete ich používať ako klasické citróny. Majú trpkejšiu, ale zato výraznejšiu chuť. Postrúhaná kôra dodá múčnikom i jedlám s korením karí zaujímavú príchuť. Šťava z limetiek vás vynikajúco posilní a zásobí vitamínom C. Aby ulahodila aj vášmu jazyku, rozrieďte ju vodou a pridajte med. Je dokázané, že citrusy spomaľujú starnutie a chránia pred rakovinou. Citrusový pektín zas znižuje cholesterol.

AVOKÁDO

Keď v niektorej knihe zazriete slovné spojenie hruškovec americký, vedzte, že ide o avokádo. Plody môžete využiť nielen v kuchyni, ale aj v kúpeľni. Maska z avokáda je výborná najmä na suchú a vráskavú pleť. Avokádo obsahuje najmä vitamíny skupiny B, vitamíny C, E, draslík, fosfor, horčík a množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú pre organizmus veľmi užitočné. Ak ste chudí, vyčerpaní, trápia vás depresie, vysoký krvný tlak či problémy so srdcom, mali by ste avokádo konzumovať denne. Dužinu môžete ochutiť soľou, čiernym korením, cesnakom alebo worcesterskou omáčkou. Chuť avokáda pripomína olivy a oriešky a vyníma sa predovšetkým v polievkach, nátierkach, šalátoch, zmrzlinách a kokteiloch.

MANGO

Ak budete mať po veľkonočnom obžerstve žalúdočné problémy, zachráni vás mango! Obsahuje vitamíny A, B, C, E a podporuje trávenie. Kupujte len nepoškodené a zrelé plody, zrelosť zistíte stlačením. Majú rôzne tvary, rozmery a farby, od zelenej, žltej až po červenú. Mango kruhovito nakrojte po kôstku a polovice opatrne oddeľte. Sladkú dužinu vyjedajte lyžicou alebo ju pokrájajte na menšie kúsky. Bude vám pripomínať broskyne alebo hrušky. Mango sa hodí do šalátov, múčnikov alebo ako doplnok k vanilkovej zmrzline.

ŽIVA regena

ŽIVA regena

39,00 €

LIČI

Liči, plody dvojslivky čínskej, sú známe aj pod menom čínske jahody. Majú hrubú, drsnú, hnedastú až ružovú šupku. Pod ňou sa nachádza dužina krémovej farby s veľkým čiernym semenom. Vôňa liči pripomína muškát a ružu. Jemne sladká a korenistá chuť tohto ovocia oživí vaše ovocné šaláty, kompóty, krémy i kokteily. Pred použitím liči ošúpte a vyberte kôstku. Pozor, čerstvé plody nie sú nikdy scvrknuté!

PAPÁJA

Aj keď sa papája podobá na tekvicu, chutí úplne inak! Zrelý plod je sladký a pripomína marhule. Konzumuje sa podobne ako melón, dokonca ho často nahrádza. Plod pozdĺžne rozpoľte, dužinu vyškrabte lyžicou alebo ju jedzte priamo zo šupky. Uprostred dužiny je množstvo tmavých semienok, ktoré nemusíte vyberať. Dajú sa jesť a vďaka korenistej chuti sa používajú aj ako korenina. Papáju si môžete naservírovať na raňajky alebo namiesto dezertu a využijete ju i pri príprave ovocných šalátov a pudingov. Najlepšie chutí chladená. Papáju oceníte najmä pri redukčnej diéte, lebo je maximálne chutná a dobre zasýti. Podporuje aj činnosť žalúdka a čriev. Pri nákupe sa vyhýbajte stlačeným plodom s poškodenou šupou.

GRANÁTOVÉ JABLKÁ

Hnedočervené plody ukrývajú stovky svetlých semienok, ktoré sú obalené vrstvičkou červenej šťavnatej dužiny. Keď ju okúsite, prekvapí vás osviežujúca sladkokyslá chuť, podobná červeným ríbezliam. Pri nákupe vyberajte veľké, ťažké a rovnomerne sfarbené plody. Granátové jablká obsahujú veľa mangánu a vitamínu B2. Konzumujte ich iba surové, semienka najlepšie vydolujete lyžičkou. Hodia sa do šalátov, dezertov a omáčok. Ak chcete získať šťavu, dužinu prelisujte cez sito drevenou lyžicou. Šťavu môžete použiť do múčnikov alebo nápojov. Na niektorých miestach Stredného východu ju pridávajú do polievok, na Karibských ostrovoch sa bežne používa pri varení a do zaváranín.

GUAJAVA

Guajava má biele až žlté plody, ktoré sa podobajú jablkám. V šťavnatej svetločervenej alebo žltooranžovej dužine nájdete veľa semien. Zrelý plod sa pod tlakom prstov poddáva. Ako si typické brazílske ovocie najlepšie vychutnáte? Plod umyte a rozrežte na štvrtky. Potom ho ošúpte a dužinu zjedzte aj so semenami. Môžete ju ochutiť citrónovou šťavou, medom alebo šľahačkou. Guajavy sú známe vysokým obsahom karoténu a vitamínu C, niektoré odrody majú dokonca viac céčka ako citrusy! Mali by ste preto po nich siahnuť pri ochoreniach slizníc, kože a očí. Odporúčajú sa i pri podpornej liečbe chorôb srdca, krvného obehu a obličiek.

MARACUJA

V obchodoch ju objavíte aj pod menom mučenka jedlá. Maracuju spoznáte podľa pevnej hnedofialovej až žltkastej šupky. Sladká dužina ukrýva kopu semien a vysoký obsah šťavy, ktorá je silno aromatická, s príjemnou chuťou ananásu. Kupujte len plody so scvrknutou šupkou. Znamená to, že sú zrelé. Zelenej maracuji sa vyhýbajte. Je nezrelá a chutí ako citrón. Ovocie rozpoľte ostrým nožom a semená, dužinu i šťavu jedzte priamo lyžicou. Mučenkou môžete spestriť šaláty, kokteily, džemy a kompóty.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.