Externá detoxikácia - časť II.

23.4.2010Fit a v pohodeČítanie na 4 minúty
Externá detoxikácia - časť II.

Tepelné procedúry

Sauna a para, široko využívané najmä vo švédsku a Fínsku, pomáhajú udržiavať telo zdravé a bez toxínov. O vplyve sauny na ľudský organizmus prirodzene existujú aj vedecké štúdie: v priebehu sedenia v saune sa výkon srdca zrýchľuje o 75%, zrýchľuje sa krvný obeh a 70% krvi dôjde až k pokožke. Všetky toxíny, ktoré sa krvou prenášajú, sú teda bližšie k povrchu tela a v súlade s teóriou sa teda ľahšie vylúčia. Ako by mala byť optimálne využívaná sauna a para? Napriek tomu, že sa v návodoch na intenzívne detoxikačné režimy dočítate, že 2 - 3 hodiny v saune vám taktiež pomôžu odbúrať zásoby tuku a pômožu uvolniť pesticídy a ťažké kovy do čistiaceho systému, my vám rozhodne taký dlhý pobyt v saune neodporúčame, a to nielen preto, že príliš veľké dávky uvoľnených chemikálií systém zahlcujú, ale zároveň takéto dlhé zotrvávanie v saune bez lekárskeho dozoru môžu byť aj nebezpečné. Ak si prajete pobytom v saune podporiť detoxikačné procesy vo svojom tele, úplne vám postačí 10-20 minút pri teplote, ktorú znesiete. Pred procedúrou nejedzte ťažké jedlá, nepite alkohol, naopak doprajte si väčšie množstvo vody pred pobytom aj v priebehu pobytu v saune. V saune stratíte asi 30ml vody (aj viac), a to je dosť na to, aby sa telo dehydrovalo a začala sa spomaľovať produkcia moču, čo by mohlo byť kontraproduktívne. A samozrejme, ak máte akékoľvek zdravotné ťažkosti týkajúce sa srdca, krvného tlaku, dýchacej sústavy alebo kože, rozhodne pred pobytom v saune navštívte svojho lekára a konzultujte s ním, či vám pobyt v saune neuškodí. Do sauny a do pary by taktiež nemali chodiť tehotné ženy.

Fajčiari v saune

Keď fajčiari opúšťajú saunu, často po nich zostávajú na uterákoch žlté škvrny od vylúčeného dechtu. Firma Finlandia Sauna vo svojich verejných saunách pri výmene lavičiek toto potvrdila, pretože pod mnohými z nich bola jemná čierna vrstva dechtu. Ak vás táto skutočnosť nepohne k tomu, aby ste prestali fajčiť, tak asi nič.

Masáže

Masáže v procese detoxikácie fungujú na dvoch úrovniach. Po prvé pomáhajú znižovať stres, takže ich možno využiť na elimináciu chuti na produkty plné toxínov, akými sú alkohol, cigarety alebo cukor, ku ktorým sa v obdobiach stresu mnohí z nás uchyľujú. A po druhé tlak rúk na telo pôsobí rovnykým spôsobom ako cvičenie alebo kartáčovanie tela. Stimuluje krvný obeh a prúdenie lymfy. Čínske výskumy ukazujú, že v priebehu masáže rastie teplota kože a tým sa rozširujú medzery medzi bunkami. Týmito medzerami prúdi lymfa. Ak sa rozšíria, stimuluje sa tým prúdenie lymfy, k bunkám sa tak dostáva viac živín a z oblasti sa vylúči viac odpadových produktov. Ako teda masážou čo najviac napomôcť procesu detoxikácie? Najdôležitejšie je zvoliť správny typ masáže. Masáží je množstvo druhov a zatiaľ čo hlavným cieľom napr. športových a im podobných masáží je poskytnúť úľavu od bolesti, pri procese detoxikácie vám príliš nepomôžu.

Lymfatické masáže

Tento typ masáží (niekedy sa im hovorí aj lymfatická drenáž) je pri očiste organizmu najlepší. Dlhé mierne ťahy rukami sa striedajú s poklepávaním, pričom jediným cieľom je stimulácia prúdenia lymfy. Lymfatické masáže musí vykonávať len odborník, ináč by mohlo dôjsť k porušeniu lymfy. Ak hodláte tieto masáže podstúpiť, informujte sa buď v predajniach prírodných liečiv alebo centrách alternatívnej medicíny. Veľmi jemný typ lymfatickej masáže si však môžete urobiť aj sami.

Aromaterapeutické masáže

Tieto masáže sa vykonávajú tlakom na určité miesta na tele, čím sa zrýchľuje krvný obeh, a pritom sa aromatické oleje s rôznymi detoxikačnými vlastnosťami kožou absorbujú do tela.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.