Keď vás príchod jari neteší

26.3.2024Fit a v pohodeČítanie na 5 minút

Pre väčšinu ľudí je príchod jari radostnou udalosťou, ktorá ich nabíja energiou. No niektorí z nás nemajú z jarného obdobia radosť. Ak poznáte niekoho, komu s príchodom teplejšieho počasia, s predlžujúcimi sa dňami a pribúdajúcimi lúčmi silného jarného slniečka naopak energia ubúda, je nevrlý, spavý a vyhýba sa spoločenskému životu, vedzte, že za tým môže byť vážnejší problém ako lenivosť alebo negativizmus.

Za jarnou únavou sa môžu skrývať aj vážnejšie stavy

Jarná únava

Zažili sme ju asi všetci, telo jednoducho v zime vyčerpá zásoby vitamínov, minerálov, energie a s predlžujúcimi dňami odmieta náhle zvýšené nároky na pohyb vonku, ktoré naň kladieme. Chce sa nám spať a nemáme náladu a silu na aktivity, ktoré sme cez zimu nadšene plánovali.

Jarná únava býva prechodný stav, ktorý vieme riešiť kvalitnou stravou, úpravou spánkového cyklu a postupným vystavovaním sa slnečným lúčom s rešpektom voči únave vlastného tela.

Často z jarnej únavy vykĺzneme nepozorovane do letnej aktivity a telo sa samo zregeneruje prirodzene so zvyšujúcim sa podielom čerstvého ovocia a zeleniny a dňami strávenými na slnku.

Alergie

Ľudia trpiaci alergiami na peľ tiež nie sú z jari nadšení. Zo dňa na deň sa im zrazu zle dýcha, tečie im z nosa, svrbia ich oči, kýchajú, majú kašeľ alebo ich svrbí koža.

K tomu sa obyčajne pridáva pocit únavy a vyčerpania, ktoré zapríčiňuje ochorenie samotné, nekvalitný spánok ako jeho dôsledok a často aj lieky, ktoré síce prejavy alergie potlačia, ale spôsobia útlm.

V tomto stave sa asi z jari úplne úprimne tešiť nedá. Každý alergik by vo vlastnom záujme mal mať zmapované, čo mu pomáha a dodržiavať všetky opatrenia, aby svoj stav nezhoršoval. Napríklad po príchode domov sa odporúča dôkladne umyť ruky, tvár a pretrieť vlhkými rukami aj vlasy, umyť aj okuliare a prezliecť sa, aby ste sa zbavili čo najväčšieho množstva dráždivých peľových častíc. Môžete využiť aj čističku vzduchu, tie výkonnejšie sú schopné vychytať v domácnosti prach a peľ a zlepšia vám kvalitu spánku.

SAD alebo sezónna afektívna porucha

Forma depresie, ktorá môže byť zaradená už medzi vážnejšie ochorenia. Sezónnu afektívnu poruchu poznáme skôr v jej jesenno-zimnej podobe, ale sú ľudia, ktorí ňou trpia aj v jarnom období.

K príznakom patrí úzkosť, depresia, poruchy spánku, málo energie, mrzutosť a podráždenosť, problémy so sústredením a pamäťou, zmeny v chuti do jedla, neurčité bolesti (hlavy, chrbta, brucha), ktoré sa liečbou nezlepšujú a nezáujem o bežné aktivity a dokonca aj činnosti, ktoré človeka trpiaceho SAD pred tým veľmi bavili.

Podľa lekárov sa tento typ depresie môže prejavovať inak u mužov než u žien. Kým u žien ide väčšinou o pocity smútku a beznádeje, prejavujúce sa plačlivosťou, podráždenosťou alebo pasivitou, muži skôr prežívajú hnev a agresivitu a často skĺznu k zneužívaniu alkoholu alebo návykových látok.

Chemická nerovnováha v mozgu

Tieto zmeny sa okrem iného pripisujú aj chemickej nerovnováhe v mozgu, výkyvy v množstve serotonínu a melatonínu vplyvom predlžujúceho sa dňa môžu, podobne ako pri jesennej forme SAD, ovplyvňovať cirkadiánny cyklus.

Sezónna afektívna porucha sa prejavuje častejšie pri prudkých výkyvoch počasia v rámci zmeny ročných období, ale jej presnú príčinu ešte nepoznáme. To, prečo mozog niektorých ľudí na zmeny teplôt a intenzity slnečného žiarenia reaguje nerovnováhou a narušením biologických hodín, je stále záhadou.

Aj keď sa to pre milovníkov slnka zdá nelogické a neuveriteľné, ľuďom s prejavmi jarnej alebo letnej SAD môže pomôcť chodiť menej von na slnko a znižovať si umelo teplotu doma a v práci, aby si na vyššie vonkajšie teploty zvykali postupne.

Človek s jarnou formou SAD môže byť v strese aj z očakávania leta, ktoré prináša vysoké teploty, dovolenky, nároky na čas a tlak na spoločenské aktivity, ktoré by mal absolvovať (oslavy, grilovačky, dovolenky, prázdniny detí, ...).

Rovnako ako pri iných typoch depresie, aj tu lekári odporúčajú úpravu životného štýlu, pravidelný spánok, ľahkú a výživnú stravu, dobrý pitný režim a primeraný pohyb, pri ktorom sa vonkajším aktivitám venujeme mimo času, kedy najintenzívnejšie svieti slnko. Pri náhlom nástupe horúčav sa odporúča primerané využitie klimatizácie.

Z psychického hľadiska je potrebné si uvedomiť, že každý vníma jarné a letné obdobie inak a nie je povinné si ich užívať. Je vhodné stanoviť si reálne ciele aj čo sa týka sociálnych aktivít a zážitkov a zvážiť, či sa do nich nenútime skôr kvôli spoločenskému tlaku.

Pomôcť môže aj psychoterapia a v ťažších prípadoch aj farmakoterapia, ak človek napríklad prestáva fungovať v bežnom živote alebo skĺzne až k samovražedným myšlienkam.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.