Koľko si dopriať naraz

5.11.2016Fit a v pohodeČítanie na 5 minút
Koľko si dopriať naraz

Moderná doba sa na nás výrazne podpisuje znížením času, ktorý je strávený aktívnym pohybom. Všeobecne prevažuje objem duševnej práce a s tým zväčšujúca sa doba, ktorú strávime "sedavým zamestnaním", cestovaním v dopravných prostriedkoch a ďalšími činnosťami, takže zdravie a organizmu prospievajúce pohybové aktivity sú stále viac obmedzované. Jednou z možností, ako sa brániť svalovej nečinnosti či dokonca ochabnutosti a s tým súvisiacimi pocity únavy, stresu a rýchleho vyčerpania, je vhodne aplikovaná masáž. Musíme však uvažovať rozumne a nepostupovať zbrklo, pretože by sme mohli nevhodným dávkovaním a zle zvolenými praktikami celú situáciu skôr ešte zhoršiť: Áno, nárazové "predávkovanie" je pre ľudský organizmus nevhodné, výsledný efekt by bol negatívny a nabudúce by sa nám do ďalšej masáže snáď ani nechcelo. Ako teda správne voliť primeraný prídel masáže?

JEDNA PANI POVEDALA ... ALEBO NEVERTE VŠETKÉMU!

"Zaručené postupy a návody", ktoré sú sprostredkované niekým, kto nemá príslušné odborné znalosti ani skúsenosti a snaží sa urobiť dojem "rádobyodborným výkladom" z vlastnej hlavy alebo ktovie kde vyčítanými informáciami nie sú rozhodne dôveryhodným zdrojom. Vhodné informácie a rady získate najlepšie od skutočného odborníka, teda od lekára-fyzioterapeuta alebo skúseného maséra či masérky. Každý jedinec totiž vníma účinky masáže individuálne a tak aj medzi rovnakými typmi ľudí môžu vystať značné rozdiely. Ďalším dôležitým faktorom je početnosť masážnych procesov, v zásade platí staré osvedčené "radšej menej a viackrát", lenže vždy to nie je zrovna ľahké dodržať, to si iste uvedomuje každý z nás.

KTORÝ DRUH MASÁŽE ZVOLIŤ?

Ak sa venujeme aspoň v obmedzenom meradle nejakému aktívnemu športu, sme rozhodne vo výhode. Telo sa predsa len priebežne uvoľňuje a každá forma športu je v obmedzenom zmysle tiež určitou formou masáže. Veď aj prechádzky (najlepšie v primerane členitom teréne) urobia telu veľmi dobre, nieto jazda na bicykli, plávanie... Takéto aktivity možno nenásilnou a príjemnou formou spojiť s ľahkou masážou po skončení aktivity, prispejeme tak k regenerácii organizmu a úľava bude výrazne poznať po fyzickej i duševnej stránke. Tak, ako to ale nesmieme jednorázovo prehnať s akýmkoľvek športom alebo inou pohybovou aktivitou, musíme si brať aj masáž v primeraných a zodpovedajúcich dávkach. Ak nemáme k dispozícii po športovom výkone maséra, môžeme využiť pomerne často praktikovaných techník jednoduchej automasáže. Hoci jej pôsobenie nie je zďaleka tak efektívne a komplexné ako od profesionála, prinášať môže veľmi dobré výsledky. Vykonáva sa najčastejšie miesením a trením, podporného efektu dosiahneme použitím vhodných olejov a emulzií. Opäť je vhodné poradiť sa s niekým, kto má v tomto odbore skúsenosti a so základmi pomôže, prípadne aj niečo do začiatku predvedie. Ak je k dispozícii bazén s tryskami alebo vírivka, prípadne aspoň vhodná sprcha, môžeme po športových výkonoch použiť aj techniku oddychové relaxačné hydromasáže.

Masážny stôl Lipt® D-05

Masážny stôl Lipt® D-05

169,00 €

AKO MASÁŽ PÔSOBÍ

Vo svaloch dochádza k uvoľneniu stuhnutých alebo namáhaných miest, dráždením nervových zakončení sa teda prekrvia a lepšie regenerujú. To platí aj pre masáž bez predchádzajúcej fyzickej námahy, napríklad po pracovnej dobe alebo po krátkej prestávke "na pretiahnutie" pri skutočne veľmi pasívnom zamestnaní. Mechanické pôsobenie masáže sa prejaví kladne aj na zlepšení krvného obehu, upokojení dýchania a celkovom uvoľnenia organizmu. Tak ako pri športe alebo ťažšej fyzickej práci by sme mali skončiť včas a vyhnúť sa zbytočnému premáhaniu, ktoré spôsobuje bolestivé a nežiaduce pocity, aj pri masáži je vhodné "ukrojiť si" ten správne veľký krajec. Ani po športe ani po masáži by nás telo nemalo bolieť a nemali by nastúpiť nepríjemné pocity, tras alebo svalové kŕče. To už je príznakom problému, najčastejšie príliš veľké alebo neodborne podanej záťaže organizmu. Masáž môže pôsobiť niekedy dráždivo či povzbudivo, to je správny efekt, relaxačné techniky pôsobia naopak upokojenie a uvoľnenie celého tela. Vhodnú terapiu je potrebné vybrať podľa potreby. Navyše masáž tiež kladným spôsobom podporuje tvorbu endorfínov v mozgu, tie následne pri svojom uvoľňovaní pôsobia ako prírodný utišujúci a upokojujúci prostriedok. A to je často práve ten efekt, ktorý od masáže očakávame. Takže vždy s mierou!

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.