Krátky antistresový sprievodca

31.10.2023Fit a v pohodeČítanie na 3 minúty

Vysoká úroveň stresu sa negatívne podpisuje aj na našom zdraví a imunite a sme náchylnejší na ochorenia. Stresu sa pri dnešnom štýle života nedá vyhnúť, treba ho len vyvažovať aktivitami, ktoré telo dostanú zo stavu pohotovosti do pohody a pokoja. Ak máte obdobie vyššieho stresu, zaradiť viac relaxačných aktivít je nielen vhodné, ale dokonca nutné a mali by ste si aj v nabitom časovom harmonograme na ne nájsť priestor.

Priveľa stresu škodí

V strese sme napätí, pripravení na akciu, telo obmedzuje napríklad trávenie, vylučuje stresové hormóny. Ktoré aktivity sú teda pre „odstresovanie“ vhodné? Často totiž máme pocit, že oddychujeme, ale volíme si spôsob relaxu, ktorý nášmu telu a mysli úplne neprospieva. Aj malá zmena v návykoch a pár minút denne venovaných vhodnej aktivite môže priniesť prekvapujúco dobré výsledky.

1. Zhlboka dýchajte
Je mnoho druhov dychových cvičení, podstatou je vždy prehĺbiť dýchanie, dostať tak do tela viac kyslíka a presvedčiť nervovú sústavu, že je všetko v poriadku a telo môže vypnúť a uvoľniť sa.

Aj počas náročného dňa si nájdite niekoľko minút, kedy sa budete vedome zhlboka nadychovať až do brucha, na pár sekúnd dych zadržíte a pomaly vydýchnete.

2. Choďte von
Príroda a ticho lieči. Snažte sa čo najčastejšie dopriať si oddych na lúkach, v lese, pri rieke alebo potoku. Iba pozorujte trávu, stromy, oblaky, vodu či zvieratá, dýchajte a pokúste sa na nič nemyslieť.

3. Hýbte sa
Tvrdý tréning, do ktorého sa nám nechce, môže byť len ďalšou stresovou záťažou pre telo. Vyberajte si taký druh cvičenia, ktorý vám urobí radosť a po ktorom sa cítite príjemne unavení telesne a duševne spokojní.

4. Venujte sa záľubám
Naše hobby si vyberáme podľa toho, čo nás baví, napĺňa, čomu sa venujeme radi. Nájdite si mimopracovné aktivity, ktoré vám robia radosť a vyčleňte si na ne čas.

5. Doprajte si
Wellness, sauna, masáž, pedikúra, terapia, akákoľvek služba, kde sa o vás starajú, je pre niektorých ten pravý oddych. Z investícií do týchto aktivít by ste nemali mať zlé svedomie, berte relax ako nevyhnutnosť a povinnosť pre udržanie zdravia.

6. Zdriemnite si
Krátky spánok v trvaní do 20 minút môže neuveriteľne osviežiť a ľahšie si potom poradíte s úlohami, ktoré vás ešte čakajú. Albert Einstein si vraj doprial zdriemnutie často, lebo veril, že s uvoľnenou mysľou príde rýchlejšie na riešenie problémov. A zdá sa, že sa mu to darilo.

7. Ničnerobenie
Kedy ste naposledy nerobili nič? Proste len tak sedeli a boli? Tento spôsob relaxu vedia lepšie využívať muži, ale je práve vhodný aj pre ženy. Len tak si sadnúť a pozorovať veci okolo seba uvoľní myseľ a dovolí jej prepnúť z preplnenia a chaosu do racionálneho zváženia priority aktivít.

Ešte ťažšie, ako zaradiť príjemný nový návyk do životného štýlu, je snažiť sa v stresovom období prestať so zlozvykmi. Fajčenie, alkohol, návykové látky a nevhodná strava určite telu v strese nepomôžu. No zaraďovaním aktivít, ktoré stres vyvážia, sa často podarí aj eliminovať nesprávne návyky, ktorými sa snažíme následky stresu tlmiť.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.