Ľubovníkový olej - recept | velvesa.sk

Ľubovníkový olej - recept

24.7.2008Fit a v pohodeČítanie na 3 minúty
Ľubovníkový olej - recept

Ľubovník bodkovaný

Túto 25-60 cm vysokú rastlinu s malými zlatožltými kvetmi nájdeme pri cestách a na kraji lesa. Kvitne od konca júna do konca augusta. Ľudovo sa nazýva aj svätojánska tráva, lebo je vraj najúčinnejšia na sv. Jána, kedy ju treba zberať. Jej typickým poznávacím znamením je drobné, perforácii podobné bodkovanie listov, ktoré môžeme vidieť, ak podržíme lístok oproti slnku. Ideálny čas na zber je za slnečného svetla, najlepšie poobede. Kvety by mali byť plne rozvinuté. Odstrihávame celé asi 15 cm dlhé vrcholčeky rastlín.

Recept – Ľubovníkový olej

Kvetmi ľubovníka naplníme sklenenú fľašu až po hrdlo a zalejeme olivovým olejom tak, aby kvety boli úplne ponorené. Zavretú fľašu postavíme na slnko a každý deň ju potrasieme. Asi za 6 týždňov vznikne červený olej (čím tmavší, tým účinnejší), ktorý má veľkú liečivú silu. Potom kvety precedíme a olej nalejeme do tmavej fľaše, ktorú dobre uzavrieme. Skladujeme v tmavej chladnejšej miestnosti.

Ľubovníkový olej má mnohostranné vonkajšie aj vnútorné použitie. Okrem toho, že sa používa pri Breussovej masáži na výživu medzistavcových platničiek, môžeme ho dobre využiť aj pri krvných výronoch, úpale, ischiase, popáleninách, zápale hrdla (vnútorne). Účinná látka, ktorá sa nachádza v rastlinke ľubovníka – hypericín, podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú výmenu.

Ľubovníkový čaj

odporúčame piť pravidelne , najmenej tri týždne, lebo len tak sa prejaví jeho celkový účinok a ostane trvalý. Používa sa pri všetkých chorobách pečene, žlčníka, Ďalej pri žalúdočných vredoch, veľkom množstve žalúdočnej kyseliny, pri poruchách močových ciest a proti pomočovaniu detí. Je veľmi dobrý na nervy – upokojuje, priaznivo vplýva na psychiku, pomáha zbaviť sa depresívnych stavov, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Je dobrý aj pri srdcových chorobách, hlavne chronických, zlepšuje krvný obeh až do krvných vlásočníc a je vhodný aj aj do zmesí pri všetkých menštruačných poruchách.

Ľubovníkový olej 250ml

Ľubovníkový olej 250ml

14,90 €

Čajová zmes na posilnenie nervovej sústavy:

  • Vňať ľubovníka 5 dielov
  • Vňať rebríčka 5 dielov
  • Vňať vachty 5 dielov
  • Vňať levandule 5 dielov
  • Vňať rozmarínu 4 diely
  • Vňať ruty 3 diely
  • Dve lyžice zmesi dáme do ½ l vriacej vody a prikryté necháme asi 15 minút vylúhovať. Precedíme, trochu osladíme medom a pijeme trikrát denne.

POZOR !

Ak používame ľubovník vnútorne alebo vonkajšie, je citlivý na svetlo a hneď po nanesení by sme sa mali chrániť pred slnečným svetlom, ale aj pred solárnym žiarením. Mohlo by to vyvolať podráždenie pokožky (sčervenanie, svrbenie).

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 5

jana havelková

Ze zázračné třezalky si můžeme doma sami udělat i tinkturu,postup je stejný jen místo oleje zalijeme kvítka kvalitní lihovinou,nejlépe vodkou,nebo slivovicí.Vznikne nádherná karmínová tinktura,která se užívá při nespavosti ,pro zklidnění a další stejně jako olej,nesmí se kombinovat s antidepresivy!Sušená třezalka,svázaná do kytice zavěšená v místnosti odhání zlé duchy(úsměv).Třezalku je nejlépe sbírat 24.6.na svátek Jana,dle tradice je to Svatojánská bylina,a to za slunečného dne v pravé poledne,kdy má nejvíce síly.

Viac

Libuše Podlahová

Dovoluji se zeptat, teď už by se třezalkový olej nedal dělat?

Viac

jana havelková

Třezalkový olej můžete udělat i nyní,pokud ještě najdete rozkvetlou,nebude mít ale tak velkou sílu

Viac

Eva

Tez se z toho dela Svatojansje vino.

Viac

daniela

chcem sa spytat moze sa robit olej aj zo suseneho lubovnika

Viac

Táto stránka používa cookies, aby vám priniesla čo najpríjemnejšiu používateľskú skúsenosť. Viac informácií