Ľubovníkový olej - recept

24.7.2008Fit a v pohodeČítanie na 3 minúty
 
Ľubovníkový olej - recept

Ľubovník bodkovaný

Túto 25-60 cm vysokú rastlinu s malými zlatožltými kvetmi nájdeme pri cestách a na kraji lesa. Kvitne od konca júna do konca augusta. Ľudovo sa nazýva aj svätojánska tráva, lebo je vraj najúčinnejšia na sv. Jána, kedy ju treba zberať. Jej typickým poznávacím znamením je drobné bodkovanie listov, ktoré je vidno, keď podržíme lístok oproti svetlu. Ideálny čas na zber je za plného slnka a kvety by mali byť úplne rozvinuté. Odstrihávame celé asi 15 cm dlhé vrcholčeky rastlín.

Recept - Ľubovníkový olej

Kvetmi ľubovníka naplníme sklenenú fľašu až po hrdlo a zalejeme olivovým olejom tak, aby kvety boli úplne ponorené. Zavretú fľašu postavíme na slnko a každý deň ňou potrasieme. Asi za 6 týždňov vznikne červený olej (čím tmavší, tým účinnejší), ktorý má veľkú liečivú silu. Potom kvety precedíme a olej nalejeme do tmavej fľaše, ktorú dobre uzavrieme. Skladujeme v tmavej chladnejšej miestnosti.

Ľubovníkový olej sa však dá kúpiť i hotový v špecializovaných predajniach alebo u bylinkára. Tento olej má mnohostranné využitie. Používa sa pri Breussovej masáži na výživu medzistavcových platničiek, pri krvných výronoch, úpale, ischiase a popáleninách. Účinná látka hypericín podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú výmenu.

Ľubovníkový čaj

Odporúča sa piť ho pravidelne , najmenej tri týždne, lebo len tak sa prejaví jeho celkový účinok. Používa sa pri všetkých chorobách pečene, žlčníka, pri žalúdočných vredoch, veľkom množstve žalúdočnej kyseliny, pri poruchách močových ciest a proti pomočovaniu detí. Je veľmi dobrý na nervy – upokojuje, priaznivo vplýva na psychiku, pomáha zbaviť sa depresívnych stavov, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Je vhodný aj pri srdcových chorobách, hlavne chronických, zlepšuje krvný obeh až do krvných vlásočníc a je vhodný aj do zmesí pri všetkých menštruačných poruchách.

Čajová zmes na posilnenie nervovej sústavy:

  • Vňať ľubovníka 5 dielov
  • Vňať rebríčka 5 dielov
  • Vňať vachty 5 dielov
  • Vňať levandule 5 dielov
  • Vňať rozmarínu 4 diely
  • Vňať ruty 3 diely

Dve lyžice zmesi dáme do ½ l vriacej vody a prikryté necháme asi 15 minút vylúhovať. Precedíme, trochu osladíme medom a pijeme trikrát denne.

POZOR !

Užívanie ľubovníka sa nesmie kombinovať s liečbou antidepresívami! Pri užívaní ľubovníka, či už vnútorne alebo zvonka, sa zvyšuje citlivosť na svetlo. Po nanesení ľubovníkového oleja na pokožku by sme sa mali chrániť pred slnečným svetlom a to aj v umelej podobe (horské slnko). Pokožka môže reagovať podráždením (sčervenanie, svrbenie).

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 5

jana havelková

Ze zázračné třezalky si můžeme doma sami udělat i tinkturu,postup je stejný jen místo oleje zalijeme kvítka kvalitní lihovinou,nejlépe vodkou,nebo slivovicí.Vznikne nádherná karmínová tinktura,která se užívá při nespavosti ,pro zklidnění a další stejně jako olej,nesmí se kombinovat s antidepresivy!Sušená třezalka,svázaná do kytice zavěšená v místnosti odhání zlé duchy(úsměv).Třezalku je nejlépe sbírat 24.6.na svátek Jana,dle tradice je to Svatojánská bylina,a to za slunečného dne v pravé poledne,kdy má nejvíce síly.

Viac

Libuše Podlahová

Dovoluji se zeptat, teď už by se třezalkový olej nedal dělat?

Viac

jana havelková

Třezalkový olej můžete udělat i nyní,pokud ještě najdete rozkvetlou,nebude mít ale tak velkou sílu

Viac

Eva

Tez se z toho dela Svatojansje vino.

Viac

daniela

chcem sa spytat moze sa robit olej aj zo suseneho lubovnika

Viac