Mäkké techniky I. - manuálna terapia

2.11.2010Fit a v pohodeČítanie na 2 minúty
Mäkké techniky I. - manuálna terapia

Mäkké techniky II. alebo aj Myofasciálne techniky sú formou terapie mäkkého tkaniva, používanými na riešenie somatických disfunkcií a s tým spojených bolestí a obmedzenia pohybu. Toto sa dosiahne uvoľnením stuhnutého svalstva, obnovením krvného obehu a zvýšením vylučovania toxínov a lymfy ako aj stimuláciou svalového reflexu a fascií ktoré ho pokrývajú.

Priame myofascinálne techniky (alebo práca s tkanivom v hĺbke) pracujú so zatuhnutou fasciou. Terapeut na tento účel používa hánky, lakte, a iné aby pomaly natiahol zatuhnutú fasciu za použitia sily v rozmedzí niekoľkých kilogramov. Priame myofasciálne uvoľnenie sa snaží zmeniť myofasciálnu štruktúru naťahovaním, predĺžením fascií alebo spohybnením priľahlých tkanív. Terapeut sa pomaly prepracuje vrstvami fascií až kým sa dostane ku tkanivám uloženým hlbšie. Praxou sa zistilo, že prácou a naťahovaním myofasciálneho systému je možné zmeniť držanie tela. Rolfing je prezývka ktorú mnohí terapeuti a klienti dali tejto technike, ktorá môže byť aj bolestivá.

Nepriama technika zahŕňa jemné naťahovanie, s využitím miernej sily, ktorá umožní fascii aby sa "rozplietla". Jemná manipulácia so zatuhnutou fasciou zabezpečí jej zahriatie a prekrvenie postihnutého miesta. Toto umožní návrat vrodenej vlastnosti tela - samonápravy, tým sa bolesť zníži a vráti sa pôvodná hybnosť.

Používanie Myofasciálnych techník nám dovoľuje pozerať sa na každého klienta individuálne. Jeden na jedného sú praktické sedenia počas ktorých terapeut použije viacero uvoľňovacích a pohybových techník. Snažíme sa dosiahnuť správnu mechaniku a pohyblivosť tela, obnoviť schopnosť samoliečenia, zvýšiť silu a ohybnosť klienta ako aj jeho správne držanie tela.

Každá terapia sa prevádza dotykom priamo na kožu, bez použitia masážnych prostriedkov (oleje, emulzie a pod.) alebo prístrojov. Toto umožní terapeutovi zistiť zatuhnutosť fascií a následne použiť potrebný tlak na ich uvoľnenie.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.