Mäkké techniky II. - manuálna terapia

7.5.2010Fit a v pohodeČítanie na 4 minúty

Medzi najčastejšie problémy väčšiny ľudí patria bolesti chrbtice. Sú to typické ochorenia súčasnej doby, spojené so stresmi /psychické faktory/, s nedostatkom pohybu, sedavým zamestnaním /fyzické faktory/, nedostatkom minerálov v strave a celkovo s nesprávnou životosprávou...

Mäkké techniky II. - manuálna terapia

Mäkké techniky - manuálna terapia (MYOFASCIÁLNE TECHNIKY)

Touto terapiou môžeme v spolupráci s pacientom veľmi výrazne znížiť vplyv negatívnych faktorov, urýchliť rekonvalescenciu a udržiavať znovuzískané zdravie.

Preto každý človek, ktorý sa ju naučí správne aplikovať, dokáže:

  • upraviť funkčný stav chrbtice
  • zlepšiť jej pohyblivosť
  • ovplyvniť pružnosť okolitého svalstva
  • obmedziť bolesti chrbtice, alebo jej predchádzať

Táto technika teda pôsobí nielen terapeuticky, ale aj preventívne.

Blokáda

Ide o zníženú pohyblivosť vo funkčnom segmente chrbtice alebo kĺbu, v ktorom dochádza k akútnemu nedokrveniu, metabolickým zmenám a celkovo k zníženej funkcii pohybového aparátu, pri ktorom býva zmenený aktívny aj pasívny pohyb.

Funkčná blokáda

Segment chrbtice je tvorený dvomi susednými stavcami a priliehajúcou medzistavcovou platničkou s príslušnými väzmi a kĺbami. Pri blokáde dôjde k mechanickému priškrípnutiu výchlipky kĺbového púzdra medzi kĺbovými plôškami - tzv. priškrípnutie meniskoidu. Následne vzniká svalový spasmus, ktorý zvyšuje bolesť.

Blokáda z preťaženia svalov a väzov:

  • pohybový steroetyp,
  • ťažká práca,
  • degeneratívne ochorenia: napr.výhrez platničky
  • vrodené chyby
  • osteoporóza

Je veľa príčin blokácie a môžu pôsobiť samostatne alebo komplexne. Najčastejšie však vyplývajú z jednostranného statického preťažovania chrbtice a v nesprávnych pohybových stereotypoch (sedavé zamestnanie, nedostatok aktívneho pohybu ...).

Ďalšie príčiny sú:

  • posttraumatické - kedy dochádza k obmedzeniu pohybu, v dôsledku úrazu (pád na kostrč , narazené rebrá , a i.)
  • reflexné - vznikajú pri zmenách v segmente pri ochoreniach vnútorných orgánov , ktoré sú inervované prislúchajúcimi nervami odstupujúcimi v danom chrbticovom segmente, ide o tzv. viscerovertebrálne vzťahy.

Reflexné zmeny:

Nervová sústava uskutočňuje svoju riadiacu funkciu pomocou reflexov. Ak sú v mieste bolesti dráždené receptory, vychádza odtiaľ pokyn k reflexnej odpovedi na vzdialenejšom mieste v príslušnom segmente a každá blokáda v pohybovom segmente chrbtice je sprevádzaná reflexnými zmenami v okolí pohybového segmentu.

Reflexné sa zmeny objavujú na fasciách, svaloch, v podkoží a na koži. Na koži sa blokády prejavujú rôznymi vegetatívnymi zmenami (zvýšené potenie, začervenanie..). V podkoží - presakovanie-opuch. Na svaloch (zvýšené napätie-spazmus), následkom ktorého je obmedzený pohyb a môže tiež dôjsť k znehybneniu kĺbu, čo je funkčné, obranné opatrenie organizmu.

Na fasciách - zmení sa ich štruktúra a stávajú sa menej pohyblivé voči svojmu okoliu t.j. voči podkožiu a svalom. Reflexné zmeny môžu postihovať aj sliznice a vnútorné orgány.

Následky:

Najväčšie sú pri funkčnom poškodení v kľúčových oblastiach. V dôsledku chronického preťažovania chrbtice a zhoršenej výživy /nutrície/ dochádza v danej oblasti k organickým zmenám, nie len v podkoží, svaloch a fasciách, ale aj na kostiach a chrupavkách. Znižuje sa výška medzistavcových platničiek, deformujú sa telá stavcov alebo vznikajú výrastky /osteofyty/. Všetky tieto problémy, ktoré sa prejavujú bolesťou chrbtice sa nazývajú vertebrogénne.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.