Mäkké techniky. Prečo by mal masér ovládať ich základy?

6.2.2024Život maséraČítanie na 4 minúty

„Mäkké techniky? To bude niečo príjemné.“ Stretli ste sa už s takýmto výrokom od klienta? Asi nie raz a dokonca aj začínajúci maséri sa nechajú pomýliť názvom techniky, o ktorej sa nedá tvrdiť, že by bola jemná a mäkká, no uvoľňujú sa pri nej mäkké tkanivá ako koža, fascie alebo svalstvo. Čo sú to mäkké techniky a prečo by sa masér mal naučiť aspoň ich základy?

Pri mäkkých technikách sa pracuje s mäkkými tkanivami

Práca s mäkkými tkanivami

Stuhnutý jednoliaty chrbát, nepohyblivá koža nalepená na svalstvo, pocit stuhnutosti, neohybnosti, obmedzujúce zmenšenie rozsahu pohybu pri bežných denných činnostiach, citlivé miesta (trigger points alebo spúšťové body), to sú všetko indikácie na použitie mäkkých techník.

Pracuje sa pri nich nasucho, bez použitia masážneho prostriedku a ide o prácu s mäkkými tkanivami, teda s kožou, podkožím, fasciami a svalstvom. Začína sa od ošetrenia kože a podkožia a po ich uvoľnení sa prechádza hlbšie na fascie, väzivá a svaly. Cieľom je uvoľniť a prekrviť ošetrovanú oblasť a reflexne aj celý organizmus.

Od nepríjemného po príjemné

Povedzme si rovno, že pre väčšinu stuhnutej populácie je ošetrenie mäkkými technikami mierne povedané - nepríjemné. Ťahanie a „odliepanie“ pokožky od štruktúr pod ňou alebo tlak na spúšťové body môžu byť pociťované ako štípanie, ťahanie alebo pomerne silná vytrvalá bolesť na hrane medzi tupou a ostrou.

Úľava, prekrvenie, pocit tepla a uvoľnenia sa však dostavia hneď po správne vykonanom ošetrení a dobrá správa je, že telo má snahu si tento lepší stav zachovať a tkanivá nezvyknú stuhnúť v rovnakom alebo vyššom rozsahu, takže každé ďalšie ošetrenie je príjemnejšie.

Mäkké techniky sú pociťované ako príjemné ľuďmi, ktorí pravidelne cvičia, najmä jogu a podobné cvičenia, ktoré kombinujú silu s pružnosťou a ohybnosťou. Naopak ako pomerne dosť bolestivé ich vnímajú ľudia so sedavým zamestnaním, nedostatkom pohybu, nadváhou, neohybní, s problémami s lymfou a opuchmi.

Práca s bolesťou

Ako pri iných typoch masáží a ošetrení, aj tu by bolesť konkrétneho klienta mala byť pre neho znesiteľná. O použití mäkkých techník je potrebné klienta vopred informovať a na prípadnú bolesť ho pripraviť. Vhodné je, aby klient bolesť predýchaval hlbokými nádychmi až do brucha a bol sústredený na výsledok (následné uvoľnenie). Povzbuďte ho, aby sa nebál ani verbálnych prejavov, ktoré mu pomôžu bolesť pri ošetrení ľahšie zvládnuť (mručanie, vzdychy, aukanie).

Masér môže očakávať u klienta reakcie ako náhly studený pot, zadržiavanie dychu, uhýbanie bolestivým podnetom, ak ošetrovaný nie je na prípadnú bolesť alebo jej intenzitu pripravený. Pri použití mäkkých techník je potrebné s klientom komunikovať a spolupracovať.

Do mäkkých techník patrí aj ošetrenie spúšťových bodov

Oblasti využitia

Mäkké techniky sa samostatne využívajú pri pomerne krátkych ošetreniach (max 15-20 min) pri bolestiach a stuhnutosti svalov a ich úponov, pri napätých svaloch, svalových spazmoch a migrénach vznikajúcich ako reakcia na fyzické alebo psychické preťaženie a tiež na ošetrenie alebo uvoľnenie jaziev po úrazoch a operáciách, pre urýchlenie hojenia a regenerácie.

Po ošetrení pozorujeme okrem úľavy od bolesti a stuhnutosti aj zväčšenie rozsahu pohybu, uvoľnenejšiu a zlepšenú postúru tela, prekrvenie a pocit tepla v ošetrovanej oblasti.

Táto technika je veľmi vhodná aj v kombinácií s klasickou masážou. Najprv tkanivá ošetríme nasucho mäkkými technikami, môžeme ich pred tým ešte nahriať suchým teplom, čo pomôže pri uvoľňovaní tkaniva a následne aplikujeme masážny prostriedok a pokračujeme švédskou masážou.

Masér alebo fyzioterapeut

Fyzioterapeut vykonáva celkovú diagnostiku pohybových návykov klienta vzhľadom na jeho zdravotné ťažkosti a hľadá spôsob, ako mu kombináciou ošetrenia, masáží a cvičenia pomôcť, no od klienta očakáva aktívnu spoluprácu (napr. cvičenie doma).

Pri masérovi klient môže ostať pasívnym prijímateľom ošetrenia, ak nevie alebo nechce zmeniť životný štýl alebo prácu. Mäkké techniky sú skôr parketou pre fyzioterapeuta, ale ak sa ich masér naučí správne využívať, podstatne zlepší celkový účinok masáže.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.