Masáž, fyzioterapia alebo rehabilitácia?

10.10.2022Život maséraČítanie na 5 minút

Aj keď o práci maséra a rehabilitačného pracovníka má väčšina ľudí aspoň základné informácie, pri fyzioterapii bývajú v rozpakoch. Povieme si, čo sa pod jednotlivými pojmami skrýva a kedy ktorého odborníka navštíviť.

Odborníci na problémy s pohybom

Definícia pojmov

Fyzioterapia je často chápaná ako súčasť liečebnej rehabilitácie. Pod fyzioterapiou rozumieme liečenie, resp. naprávanie chorôb alebo stavov poškodzujúcich organizmus fyzikálnymi metódami, teda predovšetkým cvičením a odbornou manipuláciou s telom a jeho štruktúrami.

Rehabilitácia je zjednodušene uvedenie do pôvodného stavu. V tomto kontexte samozrejme ide o organizmus človeka, telo a jeho orgány. Snahou rehabilitácie je vhodnými mechanickými postupmi a cvikmi prinavrátiť telu a orgánom človeka ich funkciu alebo ju vhodne upraviť.

Masáž je sústava hmatov, ktorými sa mechanicky dráždia periférne svaly, cievy a nervy. Úlohou masáže je fyzicky i psychicky masírovaného človeka uvoľniť, prinavrátiť telesnú i duševnú pohodu, prekrviť svalstvo a pokožku a zlepšiť hybnosť kĺbov, zlepšiť metabolizmus a napomôcť detoxikácií zlepšením obehu krvi a lymfy, pri športovcoch pripraviť na výkon alebo uvoľniť po športovom výkone.

Spolupráca

Teraz, keď sme si zadefinovali pojmy, znova ich spojíme do jedného celku. Fyzioterapeut, rehabilitačný pracovník a masér totiž prichádzajú ako povestní Traja králi a prinášajú nám vzácne dary pre naše zdravie, telesnú i duševnú pohodu a výkon. Videl už niekto, aby miesto troch kráľov prišiel iba jeden? Nie, nie, to by sme si pokazili sviatky. Tieto tri odbory spolu úzko súvisia, prelínajú sa a úzko spolupracujú.

Fyzioterapia, rehabilitácia a masáž spolupracujú

Podľa čoho si vybrať

Masáž
Pre bežného zdravého človeka je najčastejšou voľbou masér, ktorý pomôže odstrániť telesnú i duševnú únavu. Masáž uvoľňuje stuhnuté svaly a kĺby, navodzuje pocit pohody a relaxu. Masér vie pomôcť aj pri menších či väčších bolestiach z preťaženia svalstva, blokoch a spazmoch.

Pravidelne absolvovaná masáž citeľne zlepšuje celkový stav organizmu, tlmí stres, stimuluje metabolizmus, napomáha prekrveniu svalstva, regeneruje a harmonizuje organizmus človeka.

Nezabudnime na úlohu masáže v oblasti športu. A to ako v prípravnej fáze, tréningu, tak i počas sezóny, kde športový masér vie rýchlo riešiť preťaženia, nabudiť alebo utlmiť športovca pred a po výkone a stará sa o jeho telesnú, ale i duševnú pohodu.

Masáž

Z hľadiska udržania funkčnosti a zdravia tela a zlepšovania výkonnosti už by sa človek, ktorý intenzívnejšie športuje alebo trpí opakovanými bolesťami a blokmi niektorej časti tela, mal obrátiť na fyzioterapeuta.

Fyzioterapia
Do rúk fyzioterapeuta patrí akýkoľvek problém spojený s pohybom a funkčnosťou tela, napríklad zlé držanie tela u detí i dospelých, podozrenie na ploché nohy, začínajúca skolióza u detí a vôbec problémy s chrbticou.

Fyzioterapia je veľkou pomocou po operáciách pohybového aparátu (výmena kĺbu, operácie členka, kolena a pod.). Fyzioterapeut vás naučí chodiť s barlami a šetrne a cielene cvičiť tak, aby ste boli čo najskôr fit. Tiež rieši problémy s hybnosťou a rozsahom pohybu, tehotenstvo a prípravu na pôrod, a samozrejme taktiež starostlivosť o športovcov a zlepšovanie ich výkonu či predchádzanie zraneniam.

Fyzioterapeut

Fyzioterapeut podľa vašich ťažkostí zvolí zo širokej palety možností spôsob, ako vám pomôcť od bolesti a nepohody. Môže s vami urobiť rôzne pohybové testy, aplikovať masáž, tejp, banky, vybrané druhy cvičenia alebo manipulácie s telom.

No jeho úlohou je klienta aj naučiť správne držanie tela, životosprávu, vhodné druhy cvičenia a správne dýchanie. Ak športujete, fyzioterapeut vie napríklad zhodnotiť vašu techniku behu a poradiť, ako behať tak, aby ste si neničili kĺby a šľachy.

Rehabilitácia
Na území bývalého Československa (a nielen tam) sa vďaka dlhej histórií kúpeľníctva považuje za najširší pojem. Tento odbor sa neustále rozvíja.

Rehabilitačný pracovník zvyčajne spolupracuje s lekárom a riadi sa jeho pokynmi. Rehabilitácia sa realizuje krátkodobo (napr. kúpeľné pobyty) aj dlhodobo (pooperačné a poúrazové stavy), ale pomerne intenzívne.

Rehabilitácia

Na obnovenie čo najlepšieho stavu klienta, resp. zmiernenie následkov choroby alebo úrazu využíva rehabilitácia často aj pôsobenie fyzikálnej energie, inak povedané sily prírody:

  • elektrickú energiu,
  • teplo,
  • svetlo,
  • silu vody,
  • termálne pramene,
  • bahno, soľné a ľadové jaskyne,
  • vysokohorský vzduch.
Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.