Masážou proti stresu. Vybrali sme pre vás 7 najvhodnejších masážnych techník

7.3.2022NapredovanieČítanie do 10 minút

Mnoho ľudí si v hektickom a stresovom období odopiera oddych a relax. Odkladajú ho na neskôr, veď nie je čas, treba toho toľko stihnúť. Ale práve v čase zvýšených nárokov na psychiku je nutné zvýšiť aj dávky regenerácie. Podobne ako vrcholoví športovci doprajú svojmu telu najviac starostlivosti v čase, keď od neho očakávajú najvyšší výkon. Môže byť cestou von zo stresu práve vhodne zvolená masáž?

Menej stresu vďaka masáži

Organizmus človeka a stres

Dlhodobé alebo krátke, ale silné vystavenie organizmu stresu môže mať nepríjemné následky. Vieme, že keď preťažíme svaly, reagujú svalovou horúčkou a stiahnutím a pár dní nám nedovolia nadmernú záťaž opakovať. Ak zaťažíme žalúdok veľkým množstvom nevhodného jedla, tiež sa postará, aby sme to tak rýchlo neopakovali.

Niečo podobné sa deje, keď preťažujeme sústavne psychiku. Aj psychika má svoje kompenzačné mechanizmy, medzi bežné a každodenné patrí spánok, kedy oddychuje nielen telo, ale aj mozog. No to v čase vysokého stresu nemusí stačiť. Niekto si „vyčistí hlavu“ športom, druhý sa odreaguje pri hre s deťmi alebo pri pozeraní filmu, tretí si vyhradí čas na meditácie. A čo takto skúsiť masáž?

Masážou proti stresu

Niektorí ľudia síce pri masáži úplne zaspia, ale väčšina sa dostane do hladiny alfa. A práve toto je kľúčový faktor, ktorý môže pomôcť v čase väčšej záťaže, kedy máme problém „vypnúť mozog a myšlienky“.

Relax

Práve tento stav mysle je živnou pôdou pre kreativitu. Bežné myšlienky sa vypínajú a myseľ uvoľnene víri. S hlavou zovretou stresom často neprídete na iné riešenia, nevidíte nové alebo rýchlejšie a jednoduchšie cesty, ako zvládnuť svoj aktuálny problém a tým sa stresový kolotoč ešte viac roztáča.

Strategický výber maséra

Ak by ste boli vrcholový športovec, vyberali by ste si maséra starostlivo, pretože kvalita jeho služieb by mala vplyv na váš výkon.

V období zvýšeného stresu takým športovcom ste. Teda, vaša myseľ ním je. Ako zvykneme zdôrazňovať, výber maséra je dôležitejší ako výber masážnej techniky. Masér by mal pochopiť, čo od neho chcete, takže otvorene vysvetlite, že si chcete predovšetkým oddýchnuť a vypnúť hlavu.

Hľadajte maséra s veľkou mierou empatie a so záujmom o dušu, vzájomné pôsobenie tela a psychiky a energie. Úplným základom je, aby ste sa pod jeho či jej rukami cítili stopercentne v bezpečí a aby vám prostredie, kde masíruje, bolo príjemné.

Akú masáž teda zvoliť?

Skúste zabudnúť na masáže, ktoré sú príjemne bolestivé v čase, keď ste psychicky fit. Tieto techniky sa síce postarajú o vaše telo, ale či pri nich zrelaxujete myseľ, to je otázne. Keď sme psychicky oslabení, horšie zvládame aj manažment bolesti. V čase stresu potrebujete rozmaznaním tela uvoľniť psychiku.

Bolesť pri masáži znášame pri strese ťažšie

Nie veľmi vhodné sú teda napríklad mäkké techniky, bankovanie, medová masáž a reflexná masáž. Jemne či tvrdšie vykonané, tieto techniky kladú vyššie nároky na vlastné liečivé sily organizmu. Ale vy teraz nemáte energie na rozdávanie, chcete ňou šetriť.

Najjednoduchšie je zvoliť relaxačnú masáž. Je to vlastne klasická (švédska) masáž v relaxačnej podobe, mal by ju teda ovládať každý masér. Dôležitosť výberu maséra sme zdôrazňovali práve preto, lebo aj maséri majú svoje preferencie. Závisí od dynamiky a osobnosti maséra, či bude schopný zamerať sa na úplné uvoľnenie klienta, hlavne, ak väčšinu svojho času venuje naprávaniu pohybových zlozvykov klientely v relatívnej psychickej pohode.

Môžete tiež požiadať špeciálne o masáž hlavy a tváre. Práve v oblasti šije, hlavy a tváre sa v čase stresu svaly sťahujú. Podvedome zatíname zuby a priťahujeme plecia k ušiam.

Masáž tváre a hlavy pomáha pri strese

V chladnom období sú fantastické lávové kamene. Už preto, lebo unaháňaný človek potrebuje viac energie a práve tú si vie z nahriatych kameňov „potiahnuť“. No pozor, príjemné teplo pôsobí na organizmus podobne ako sauna. Postrážte si pitný režim, aby ste neskončili s bolesťami hlavy.

Ak máte v okolí maséra, s ponukou Lomi lomi, neváhajte. Havajská masáž, v preklade „milujúce ruky“ je jednou z najviac uvoľňujúcich techník. Masíruje sa pri nej totiž dlhými súvislými ťahmi, ktoré náš nervový systém vyhodnocuje ako veľmi upokojujúce.

Shiatsu alebo čínska tlaková masáž je úžasne uvoľňujúca technika, ktorá má tú výhodu, že sa robí na podložke a cez voľné oblečenie. Budete sa cítiť ako v pyžamku voľne pohodený na podložke a masér vám bude jemným tlakom uvoľňovať celé telo, dokonca vás otáčať a polohovať. Smer alfa hladina temer istý.

Lymfodrenáž je rovnako jemná masáž, ktorá ovplyvňuje okrem iného lymfu, hospodárenie s vodou v organizme a imunitu. Podobne ako lávové kamene môže byť po lymfomasáži reakcia organizmu troška citeľnejšia, ale je to individuálne. Ak ide o jemný reštart a vypnutie hlavy, lymfodrenáž je určite jednou z vhodných techník.

Bowenova technika je jemné prebrnkávanie svalstva tak, aby sa samo dostalo do svojej pôvodnej, fyziologickej polohy. Tak isto patrí medzi techniky, ktoré sú vzhľadom na svoju jemnosť prekvapivo účinné. Ako jedna z mála masérskych terapií sa môže vykonávať aj cez oblečenie.

Watsu

Ak ste ešte nenarazili na výraz Watsu, nebojte sa, nie ste určite sami. Názov tejto novinky v oblasti terapií je skratkou pre water siatsu. Terapeut s klientom pracuje v bazéne s teplou vodou a watsu kombinuje siatsu masáž, mobilizáciu svalstva a kĺbov, strečing, tanečné prvky a pracuje aj s teóriou meridiánov. Voda pritom pomáha nadnášať, zohrievať, masírovať a uvoľňovať telo a manipulovať s ním účinne, ale s ľahkosťou a jemnosťou. Určite stojí za vyskúšanie.

Vybrali by ste si?

Nezabúdajte, myslieť na seba a na svoj relax nie je sebecké. Ak prekročíte hranicu, vyhoríte alebo sa zraníte z dôvodu únavy a straty pozornosti, tým nikomu nepomôžete a lepší výkon nepodáte, ani doma, ani v práci.

Odporúčali by ste nejaké ďalšie masážne techniky vhodné predovšetkým pre zvládnutie stresu a uvoľnenie psychiky? Poraďte nám v komentároch!

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.