Máte stuhnutý krk?

11.12.2009Fit a v pohodeČítanie na 3 minúty
Máte stuhnutý krk?

Či už celodenné sedenie v nepríjemnej polohe pri počítači, alebo zlá poloha pri spánku - jedno i druhé môže byť veľmi rýchlo pôvodcom nepríjemného a bolestivého stuhnutia krku.

Nie vždy sa mu možno vyhnúť, a ak sa vám nepodarí pred ním utiecť, siahnite aspoň po účinných zbraniach.

Poznáte tú bolesť, keď nemôžete poriadne otočiť hlavou, pretože máte stuhnutý krk, a akákoľvek činnosť vám spôsobuje maximálne nepohodlie a bolesti? Väčšina ľudí v takej chvíli siaha po poriadne silných prostriedkoch v tabletách.

Môžu za to svaly
Bolesti krku a jeho stuhnutosť spôsobujú väčšinou svaly. Meravosť svalov krku si privodíme najrýchlejšie sedením v prievane alebo nepohodlnou polohou pri spaní. Avšak postihnúť nás môže aj pri neopatrnom pohybe pri cvičení, alebo nezvyklej činnosti. Je prirodzené, že sa to občas prihodí každému, ak sa však váš stav neupraví v priebehu 48 hodín, mali by ste navštíviť lekára.

Príčinou bolesti totiž môže byť vyskočená platnička, pričom táto bolesť sa nakoniec neobmedzuje len na krk, ale vystreľuje aj do končatín. Bolesťou krku sa prejavuje aj deformácia krčnej chrbtice, alebo napríklad i meningitída, ktorú sprevádza bolesť hlavy, nevoľnosť a ospalosť. Ak ste utrpeli náraz do krku, tiež by ste mali vyhľadať lekára, pretože sa môže jednať aj o poškodenie miechy.

Blahodarná masáž
Pri „bežných“ problémoch vyskúšajte okrem tlmenia bolesti aj domáce prostriedky na odstránenie bolestí krku. Krk a ramená si masírujte jemnou kefou, jej pohyb by mal smerovať nahor, nikdy nie naopak. Ak je to možné, vyskúšajte aj striedanie studených a teplých masáží prúdom vody.

V niektorých prípadoch pomáhajú aj teplé obklady pod krkom v ležiacej polohe, alebo horúci termofor. Osvedčené sú aj masáže mentolovými gélmi. Dôležité je uvoľnenie boľavej oblasti, pri masážach by vám preto mala pomáhať druhá osoba, aby ste mohli mať uvoľnené ramená i krk.

Vymeňte vankúš
Ak mávate krk stuhnutý „každú chvíľu“, môže byť problém aj vo vašom vankúši. Nevhodný vankúš znamená nevhodnú polohu pri spánku, čím trpí nielen kvalita vášho spánku, ale aj krčná chrbtica. Skúste si zadovážiť tzv. ergonomický vankúš, ktorý vďaka svojmu špeciálnemu tvaru kopíruje obrysy hlavy i krku, a takto poskytuje optimálnu oporu i v spánku. Váš krk sa tak môže uvoľniť a bolesti po krátkom čase zmiznú.

Rašelinový krčný termofor

Rašelinový krčný termofor

17,50 €

Okrem týchto opatrení nezabúdajte ani na pohyb. Cvičenia na uvoľnenie a posilnenie krku sú jednoduché a môžete ich cvičiť posediačky v aute, práci či pri televízii.

Prvý cvik sa cvičí v záklone, aby sa svaly uvoľnili, väčšinu dňa totiž trávime v predklone, mnohokrát doslovne so „zvesenou“ hlavou. Hlavu preto zakloňte a krúžte sprava doľava a späť.

Pri druhom cviku zdvihnite hlavu čo najvyššie a otáčajte ju raz k jednému, raz k druhému ramenu. Tiež pomáha vzpaženie, pričom vyťahujeme ruky dohora, hlavu máme vzpriamenú a nehýbeme ňou.

Bolesti nielen v krku dokážu poriadne potrápiť, a pri dlhodobých problémoch výrazne znižujú kvalitu života postihnutej osobe. Preto nepodceňujte prevenciu pred týmito bolesťami a doprajte si dostatok pohybu, inak sa problémy skôr či neskôr zaručene dostavia.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.