Mechanizmus účinku masáže
Klasická masáž je sústava masážnych hmatov, ktorú vykonáva masér rukami na tele klienta s cieľom liečebným alebo preventívnym. Masáž vyvoláva v tele miestnu, celkovú alebo vzdialenú reakciu. Ide o veľmi dôležité procesy, ktoré sa odohrávajú až na úrovni mozgovej kôry.
MIESTNY ÚČINOK
Prejavuje sa na koži, šľachách, v kĺbových púzdrach, v krvnom riečisku, lymfatickom systéme i v periférnom nervovom systéme.
Jednotlivé hmaty, ich priebeh a hĺbka prieniku vyvolávajú reakciu v tkanivách. Mechanicky sa odstraňujú povrchové zrohovatené vrstvy kože, čím sa uvoľnia vývody miazgových a potných žliaz. Podporuje sa prekrvenie kože a dosahuje sa urýchlené vyprázdňovanie povrchových žíl a lymfatických ciest.
Priaznivým odtokom žilovej krvi sa urýchľuje odstránenie nepotrebných produktov látkovej výmeny.
V hlbších tkanivových vrstvách rozotieraním a vytieraním možno rozrušiť zrasty, a to v podkožnom väzive, v okolí kĺbov a v priebehu šľiach. V svalovom tkanive sa hnietením dosiahne zvýšenie alebo zníženie svalového tonusu, zvýšenie svalovej výkonnosti, zníženie bolestivosti a zlepšenie funkcie.
CELKOVÝ ÚČINOK
Dosahuje sa na základe miestneho účinku, a to zlepšením prietoku krvi na periférií.
Urýchlenie toku žilovej krvi sa priazdnivo priazdnivo prejaví na činnosti srdca. Nastáva prekrvenie telových orgánov (napr. prekrvením obličiek stúpa tvorbu moču), zlepšuje sa výmena kyslíka a oxidu uhličitého v pľúcach , ako aj vnútorné dýchanie a termoregulačné procesy.
Masáž má celkový povzbudzujúci účinok na telesnú výkonnosť, spánok, na stav CNS.
VZDIALENÝ ÚČINOK
Sprostredkovaný býva prevažne reflexne.