Meridiánová masáž podľa Penzela (APM)

2.12.2009Fit a v pohodeČítanie na 5 minút
Meridiánová masáž podľa Penzela (APM)

Meridiánová masáž APM (Akupunkt-Massage nach Willy Penzel) je zaujímavou, účinnou a u nás nie príliš známou alternatívou akupunktúry a shiatsu. V pojme sú zastrčená slová Akupunktúra, Masáž a Penzel. Willymu Penzelovi, zakladateľovi tejto metódy, sa po takmer tridsaťročnom úsilí podarilo v 50.-60. rokoch minulého storočia vyvinúť z komplikovaného učenia čínskej akupunktúry pre nás Európanov ľahko zrozumiteľnú špeciálnu masážnu metódu.

Willy Penzel bol pôvodným povolaním stavebný lodný inžinier. Na štúdium akupunktúry ho priviedlo ochorenie manželky ťažkou hepatálnou chorobou. Nakoniec sa vo veku 40 rokov vyučil masérom.

Človek je zložitým systémom, ktorý je schopný samostatnej regenerácie. Všetko pracuje bezchybne, ak je zaručené prúdenie životnej energie. Pri blokádach toku energie (vplyvom stresov, stravy, úrazov a pod) dochádza k zaťaženiu orgánov, ktoré môže vyústiť do ochorenia. A naopak, každá porucha funkcie organizmu sa prejaví narušením toku energie v meridiánoch. Tejto vzájomnej väzby využíva východnej medicína pre diagnostiku disfunkcie už v štádiu pred vypuknutím choroby (ktorá je súčasnou západnou medicínou nezistiteľná), na ich odstránenie i k liečeniu chorôb.

Ak pracujeme len s bodmi, je efekt rýchly, ale väčšinou krátkodobý. Willy Penzel je toho názoru, že je najprv vhodné pripraviť celý energetický obeh pomocou masáže, a až potom doladiť celú situáciu aplikáciou bodov, ktorá ale väčšinou už nie je potrebné. Môžeme si to prirovnať k situácii, kedy sa snažíme rozsvietiť žiarovku a kábel v stene bude prerušený. Ak si predstavíme vypínač ako akupunktúrny bod, k rozsvietenie žiarovky nedôjde, pretože dráha (kábel) nie je v poriadku.

Penzel vyvinul techniku hlavne preto, aby mohol ovplyvňovať zdravie svoje ťažko chorej manželky bez použitia akupunktúrnych ihiel, ktoré v Nemecku smeli aplikovať iba lekári. Rovnaká situácia je aj u nás, kde je pichanie do tela vyhradené zdravotníkom. O tom, že Meridiánová masáž je plnohodnotnou alternatívou akupunktúry svedčí už prvý prípad - uzdravená manželka Penzela nakoniec prežila.

V Nemecku má APM dlhoročnú tradíciu a inštitút Willyho Penzela v Heyenu sa stará o dodržanie úrovne výučby. Povolenie k výučbe nemôže dostať nikto, kto by neprešiel sitom kurzov, praktických cvičení a skúšok. Inštitút sa stará o udržiavanie a prehlbovanie odkazu W. Penzela nielen pre terapiu ľudských pacientov, ale aj pre zvieraciích klientov. Vyhlásená je napríklad liečba koní.

APM je koncipovaná tak, aby ju bol schopný úspešne zvládnuť "západný" študent, bez predchádzajúcich znalostí orientálnej medicíny a bez nutnosti jej dlhodobého študia. Nad vchodom inštitútu v Heyene visí nápis "Zachovajte APM vždy jednoduchú!".

Metóda je určená pracovníkom zdravotníckych profesií (lekárom, fyzioterapeutom, zdravotným sestrám), masérom, kozmetičkám, ale aj záujemcom z radov pacientov a ich rodinných príslušníkov. Kurzy s MUDR. Šosom prebiehajú od roku 1997.

Pre masáže je všeobecne indikovaný každý, kto je doporučený na fyziatrické oddelene k aplikácii fyzikálnej liečby alebo kto je odporúčaný na liečbu akupunktúrou. Ak nahliadneme do indikačného listu pre akupunktúru, ktorú odporučila svetová zdravotnícka organizácia (SZO, WHO), objaví sa rozsiahly súpis chorôb. Pre zaujímavosť je tu v skratke uvedené:

  • ochorenie respiračných ciest - akútna sinusitída, akútna rinitída, ochorenia z nachladnutia, akútna tonzilitída, akútna bronchitída, astma bronchiale
  • očné ochorenie - akútna konjunktivitída, centrálne retinitída, myopieu detí, katarakta
  • ochorenia ústnej dutiny - bolesti zubov, bolesti po extrakcii zuba, gingivitis, akútna a chronická faryngitída
  • ochorenia gastrointestinálneho traktu - esophagus a kardiospasmus, singultus, gastroptóza, akútna a chronická gastritída, hyperaciditou žalúdočné, chronický ulkus duodena, akútne achronická colitida, akútna bakteriálna dyzentéria, obstipácia, hnačka, paralytický ileus
  • neurologické a ortopedická ochorenia - bolesti hlavy, migréna, neuralgia trojklaného nervu, paréza nervi facialis, parézy po cievnych ochoreniach mozgu, periférna neuropatia, poliomyelitída, neurogénna dysfunkcia močového mechúra, enuresis nocturna, interkostální neuralgie, syndróm rameno-ruka, periarthritis humeroscapularis, tenisový lakeť, ischialgie, lumbalgie, reumatoidná artritída.

Literatúra dostupná v češtine
MUDr. Zdeněk Šos: Meridiánová masáž (Akupunkt-masáž podľa Willyho Penzela (APM))
Obsahuje podrobný popis metody. MUDr. Šos je jediný akreditovaný školiteľ meridiánových masáží v republike a sám metódou už mnoho rokov úspešne lieči.

H. Schneider, R. Steiniger: Meridiánové MASÁŽ (ako rozprúdiť životnú energiu)
Kniha je zameraná hlavne na praktické prípady zo života.

Autor: Ing. Miroslav Ešner

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.