More vo fľaši - ako sa dá využiť morský lúh?

30.3.2025Velvesa odporúčaČítanie na 3 minúty

Skúsili ste už kúpeľ s morským lúhom? Koncentrovaná morská voda vás zásobí minerálmi a stopovými prvkami a z vane vyleziete ako znovuzrodení. Ale morský lúh má širšie použitie ako len prísada do kúpeľa. V článku sa dozviete, akým spôsobom ho môžete použiť na podporu svojej pohody a zdravia.

Morský lúh sa hodí nielen do kúpeľa

Z morskej vody sa získava nielen morská soľ, ale aj morský lúh. Je to vlastne koncentrovaná morská voda, ktorá sa dá využiť na balneologické účely, pretože obsahuje množstvo minerálov, predovšetkým horčík, vápnik, draslík, zlúčenín síry a stopových prvkov, ktoré majú priaznivý vplyv na pokožku, pohybový aparát a dýchacie cesty.

Morský lúh sa využíva aj ako prísada do kozmetických prípravkov pre zlepšenie účinkov krémov, masiek alebo peelingov.

Kúpeľ

Celotelový alebo čiastočný kúpeľ zásobí telo prostredníctvom pokožky minerálmi, čo prekrví pokožku, pomáha uvoľniť svalstvo, priaznivo vplýva na ochorenia ako reuma či artróza, pri hemoroidoch a tiež je vhodnou doplnkovou terapiou pri chronických kožných ochoreniach (psoriáza, akné, ekzém).

Pripravte si 15 – 30 minútový kúpeľ premiešaním pol litra (pre suchú a citlivú pokožku) až litra lúhu v bežnej vani s príjemne teplou vodou okolo 38°C a vyhraďte si po ňom minimálne 20-30 minút na oddych v teple.

Pre čiastočný kúpeľ na 10 litrovú nádobu pre máčanie nôh bude stačiť 1- 2 dcl morského lúhu.

Inhalácia a kloktanie

Morský lúh je vhodný aj do inhalátora, ale pozor! Je nutné ho dostatočne zriediť, inak by vysoká koncentrácia solí mohla podráždiť sliznicu nosa a hrdla.

Pre inhalačné prístroje dodržujte riedenie 1:20, napríklad 5 ml morského lúhu s 95 ml vody. Ak sa chcete naparovať klasicky „nad hrncom“, zamiešajte 1 dcl lúhu do 1 litra horúcej vody a inhalujte pri problémoch ako je alergická nádcha, chronická bronchitída, astma a bežné infekcie horných dýchacích ciest.

Pri aftách, paradentóze a ako prevencia zubného kazu sa odporúča vyplachovať a kloktať zriedeným morským lúhom. Pripravte si najprv slabšiu koncentráciu a pokiaľ vám preplach prináša úľavu, môžete ju postupne zvyšovať až na pomer 1:5.

Obklad, zábal, oplachovanie

Pri drobných poraneniach, ekzémoch, plesňových infekciách, pocite únavy rúk a nôh a bolestiach kĺbov a svalov si doprajte krátkodobý kúpeľ končatín v zriedenom lúhu, obklad alebo zábal.

Na zábal si pripravte si menšie množstvo zmesi morského lúhu a teplej vody. Pre použitie na pokožku môžete odporúčaný pomer 1:10 navýšiť na 1:5 až 1:3, podľa miesta aplikácie. Namočte do zmesi uterák alebo bavlnenú látku a nechajte 15 – 20 minút pôsobiť priamo na postihnutom mieste.

Remineralizácia sprejovaním

Pre doplnenie minerálov môžete zriedený lúh použiť podobne ako horčíkový olej, naniesť alebo nasprejovať na pokožku, nechať prirodzene uschnúť alebo po primeranej dobe pôsobenia (20-30 min) opláchnuť.

Upozornenia na záver

Použitie morského lúhu sa neodporúča pri otvorených ranách a niektorých ochoreniach (ťažká hypertenzia, srdcové ochorenia). Pri deťoch, senioroch, problematickej a veľmi citlivej pokožke alebo pri komplikovaných zdravotných stavoch voľte nižšiu koncentráciu lúhu alebo sa o vhodnosti jeho použitia poraďte s lekárom.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.