Moxa a moxovanie

25.10.2010Fit a v pohodeČítanie na 2 minúty
Moxa a moxovanie

Moxovanie je spôsob tradičnej čínskej liečby s použitím moxy alebo rastlinky palina.

Palina (lat. Artemisia) sa dlhodobým procesom spracuje, až z nej vznikne kvalitná palinová vata. Takáto vata sa potom používa na výrobu moxy - čo je palina zabalená v tvare cigary alebo cigarety (pozor, nie na fajčenie), kužeľov a pod. poprípade si moxové kužele vyrábame priamo z palinovej vaty sami. Moxy sa potom používajú s akupunktúrnymi ihlami, alebo samostatne na nahrievanie aku bodov - keďže palina má silné priehrievacie vlastnosti.

Moxovanie zohrávalo a naďalej aj zohráva veľmi dôležitú úlohu v tradičnej medicíne Číny, Japonska, Kórei, Vietnamu, Tibetu a Mongolska.

Moxovaním nahrievame akupunktúrne body, aby sme podporili krvný obeh a tým aj tok energie Qi v tele - takže zbavujeme telo chladu a nebezpečného vlhka, ktorého nahromadením sa náš zdravotný stav zhoršuje.

Moxovanie sa považuje za obzvlášť účinné pri liečbe chronických problémov, keďže sa verí, že nahrievaním špecifických bodov dokážeme do tela energiu doplniť, poprípade ak je energie prebytok, tak ju dokážeme aj odobrať. Často sa napríklad ale používa aj pri problémoch s močovými cestami, s obličkami, pri ženských problémoch a iných.

Bankovanie a moxovanie pre masérov

Bankovanie a moxovanie pre masérov

13,38 €

Používanie paliny pri tejto metóde má svoj nenahraditeľný význam a fakt, že moxovanie je vhodné aj pre ľudí, ktorí sú na palinu alergickí, ju robí univerzálnou skoro pre každého. Tým, že nedochádza ku jej priamej konzumácii alebo styku s pokožkou (pretože v Európskych krajinách sa väčšinou používa nepriame prehrievanie moxou s izolačnou podložkou, tj. bez jazvenia) - tak dym, ktorý jej horením vzniká, má pozitívny vplyv aj na dýchacie ústrojenstvo.

No samozrejme aj pri tejto metóde sú výnimky a stavy, kde sa moxovanie neodporúča.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.