Môže masáž pomôcť s celulitídou?

24.1.2022Fit a v pohodeČítanie do 10 minút

Pomarančová alebo tvarohová pokožka s hrbolčekmi sama o sebe nie je nebezpečná zo zdravotného hľadiska, ale z toho estetického nás vie veľmi potrápiť. Dnes sa pozrieme na to, čo to vlastne celulitída je a či môžu masáže pomôcť našu pokožku znova vyhladiť.

Celulitíde sa hovorí aj pomarančová koža

Kde sa vzala?

Celulitída postihuje 9 z 10tich žien, ale iba okolo 10% mužskej populácie. Dermatológovia ju delia do štyroch stupňov podľa toho, ako je na tele viditeľná.

Hneď na úvod si povedzme, že je to bežná vec, súvisiaca so stavbou tkaniva a jej výskyt nutne neznamená, že jej nedobrovoľná majiteľka má nadváhu, necvičí, nie je zdravá alebo sa o seba málo stará. Celulitída je vo svojej mrchavosti spravodlivá a postihuje väčšinu žien, aj tie štíhle a chudé.

O celulitíde sa začalo viac hovoriť až v minulom storočí. Môže za to móda mini, celkový trend odhaľovania pokožky, čoraz sedavejší spôsob života s následkom priberania na váhe či konzumácia spracovaných potravín? Asi všetky faktory spolu.

Celulitída má viacero stupňov

Ako to pod kožou vyzerá?

Naša koža má tri vrstvy: pokožku, zamšu a podkožné väzivo, v ktorom nájdeme aj podkožný tuk. Koža muža a ženy sa líši hlavne v štruktúre kolagénu, ktorý je hlavným proteínom spojivových tkanív. U ženy má podobu plota s latkami, u muža je skôr sieťová.

Štruktúra mužskej kolagénovej siete lepšie odoláva tlaku tukového tkaniva pod ňou. Keď sa pridajú hormonálne faktory, celulitída sa dá jednoducho na ženskej koži predpokladať. Cez latkovú štruktúru sa tuk „pretláča“ a to spôsobuje viditeľnosť hrbolčekov a jamiek na povrchu kože.

Faktory ovplyvňujúce prejavy celulitídy

  • pohlavie a vek - ženské telo má k celulitíde bližšie a vekom sa elasticita pokožky a množstvo kolagénových vláken v nej znižuje
  • hormóny - pôsobenie hormónov v organizme je zložitý a komplexný jav. Dnes už vieme, že ženský hormón estrogén hrá rolu v ukladaní podkožného tuku. Ženské telo vplyvom menštruačného cyklu, tehotenstva a menopauzy sa musí vyrovnávať s väčšími výkyvmi hladiny hormónov ako mužské
  • dedičnosť - niektoré faktory ako napr. elasticita alebo farebný tón pokožky sú dedičné a môžu mať vplyv na vzhľad kože
  • životný štýl - množstvo a druh pohybu, spôsob stravovania, pitný a spánkový režim a manažment stresu sú kľúčové faktory, ktoré ovplyvňujú nielen množstvo telesného tuku, ale aj zdravie a vzhľad pokožky či hladiny hormónov
Masáž zlepšuje vzhľad a zdravie kože

Ako teda na celulitídu?

Dermatológia, estetická medicína a kozmetika ponúkajú stále nové a nové spôsoby ošetrenia kože postihnutej celulitídou: LPG ošetrenie (endermológia), laserová terapia, rozrušovanie ihlou a napichávanie koktailom enzýmov, atď.

Mnohé z týchto ošetrení majú pekné výsledky, niektoré sú bolestivé, iné naopak príjemné, ale spoločné majú to, že výsledky sú dočasné, procedúra sa musí opakovať (spočiatku často, neskôr aspoň 1x za mesiac) a sú pomerne drahé.

Poďme na to masážou

Aby ste neboli sklamané, milé dámy. Vzhľadom na množstvo faktorov, ktoré celulitídu ovplyvňujú, neexistuje masáž, ktorá by si s ňou poradila dokonale a natrvalo. V každom prípade masáže nám poskytujú práve možnosť prekrviť a vyživiť pokožku a podkožné tkanivá, dopriať im teplo a eliminovať stres. A toto sú všetko faktory, ktoré na prejavy celulitídy vplyv majú.

Masáž teda celulitídu neodstráni. Pomôže ale vylepšiť vzhľad pokožky a práve o to ide, lebo celulitída samotná nie je prejavom chorobným, ale skôr estetickým.

Akú masáž teda zvoliť?

Anticelulitídna masáž alebo masáž na formovanie postavy

Zvyčajne silové masáže, pri ktorých nebudete tak úplne relaxovať. Ich cieľom je silné prekrvenie kože a tkanív a silové rozrušenie tukových zhlukov.

Anticelulitídne masážne prostriedky zvyšujú účinok ošetrenia

Často sa kombinujú s ošetrením pokožky peelingom a so zábalom. Na masáž sa používajú špeciálne oleje, krémy alebo gély. Ani tu nepostačí jedno ošetrenie a masáž si musíte viackrát zopakovať.

Manuálna lymfodrenáž

Jemná masáž s veľkým účinkom. Manuálna lymfatická masáž pouvoľňuje lymfatické cievy a dobre odvodní telo. Funkčný lymfatický systém znamená lepšie hospodárenie tela s tekutinami a má podporný vplyv na imunitu, telo si vie lepšie poradiť so zápalovými procesmi.

Následkom odvodnenia sa telo stiahne a pokožka sa vypne, kontúry tela sú lepšie definované. Lymfodrenáž sa odporúča absolvovať pred letom aspoň 6-10x po sebe po týždni a potom ňou telo pravidelne podporovať. Odmenou bude nielen krajšie vyzerajúca pokožka, ale aj pocit ľahkých nôh, lepšie trávenie a telo odolnejšie proti ochoreniam.

Maderoterapia

Maderoterapia

Hit posledných rokov z Kolumbie. Intenzívna masáž špeciálnym olejom za pomoci rôzne tvarovaných drevených valčekov a nástrojov, ktorá má ambíciu potláčať prejavy celulitídy a redukovať podkožný tuk. Pri opakovaní sú účinky maderoterapie viditeľné.

Vákuové bankovanie

Bankovanie samotné síce nie je terapia určená na zlepšenie stavu celulitídy, ale toto môže byť jej vedľajším efektom. Silný podtlak, prekrvenie a uvoľnenie tkanív je presne to, čo pri anticelulitídnych procedúrach očakávame.

Mäkké a myofasciálne techniky

Manipulácia s kožou a tkanivami, oddeľovanie vrstiev a uvoľňovanie kože od spodných vrstiev tkaniva. Často nepociťujeme žiadnu výraznú bolesť a predsa sme stuhnutí, neohybní, koža na tele ako by bola prilepená a tkanivá pod ňou utlačené a nepohyblivé.

Práve tu je miesto pre vyššie spomenuté techniky. Treba však poznamenať, že sú pre niektorých ľudí hodne bolestivé už pri ošetrovaní chrbta, o ich aplikácií na iné časti tela ani nehovoriac. Majú však vynikajúce účinky pri uvoľňovaní kože a tkanív pod ňou, po ošetrení sa lepší pohyblivosť a prekrvenie a tým i výživa a metabolizmus presne v tých častiach kože, na ktorých sa celulitída prejavuje.

Vyhrá masáž nad celulitídou?

Úprimne? Nie. Šach-mat to nebude, ale opakovaná remíza by to byť mohla. Aby sa zmiernili viditeľné prejavy celulitídy, je dôležité zmenšiť objem podkožného tuku a zlepšiť elasticitu, prekrvenie a vyživenie pokožky.

Ako si poradiť s podkožným tukom, to je iná kapitola. No rozhodne vieme pomocou masáže a vhodných masážnych prípravkov zlepšiť zdravie a výzor pokožky. A to je pre riešenie estetického problému, akým prejavy celulitídy sú, asi to najdôležitejšie.

Takže dobre jedzte, pite, spite, často sa smejte a chodievajte na masáž. Zdravý životný štýl a veselá myseľ sú totiž tou pravou optikou, cez ktorú uvidíte celulitídu v pravom svetle.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.