Môže masáž ublížiť?

11.4.2023NapredovanieČítanie na 5 minút

Áno, aj masáž môže ublížiť, ale vážnejšie následky masáže sú veľmi zriedkavé, majú jasné dôvody a môžeme sa ich vyvarovať. Dnes si preberieme, aké nepríjemnosti môže spôsobiť masáž a ako sa im vyhnúť správnou prípravou na masáž a rešpektovaním procesov, ktoré po masáži v tele prebiehajú.

Bolesť po masáži

Nepríjemnosti po masáži

Čo sa týka nepríjemných následkov masáže, klienti sa najčastejšie stretávajú s istou ospalosťou, malátnosťou a miernymi bolesťami svalstva podobnými svalovej únave po cvičení. Môže sa vyskytnúť aj citlivosť svalstva a v niektorých prípadoch aj bolesť hlavy.

Najčastejšie nepríjemné následky po absolvovaní masáže:

  • citlivosť svalstva (často po masáži so silnejším tlakom alebo tam, kde bolo telo veľmi stuhnuté),
  • citlivosť pokožky (málo alebo nevhodný masážny prostriedok, prípadne typ masáže, ktorý sa robí nasucho),
  • bolesť hlavy (často spôsobená slabým pitným režimom),
  • ospalosť, malátnosť (nepríjemná až nebezpečná, pokiaľ potrebujete po masáži napríklad šoférovať),
  • prepuknutie virózy, ak klient na masáž prišiel už nakazený (necítil sa dobre),
  • zhoršenie priebehu menštruácie, ak sa masíruje v prvé dni menštruácie,
  • psychicky nepríjemný pocit z masáže (ak sa klient hanbí, slabá komunikácia, nevhodný výber maséra).

Väčšine týchto nepríjemností sa dá vyhnúť správnou prípravou na masáž, dodržiavaním relaxačného režimu po masáži a otvorenou komunikáciou medzi masérom a klientom.

Najhorším prípadom je, ak masáž vykonáva neskúsený masér alebo masér, ktorý je presvedčený o správnosti svojich postupov bez ohľadu na momentálny stav klienta. Bez komunikácie s klientom nemusí masér napríklad zistiť precitlivenosť až alergiu klienta na vybraný masážny prostriedok.

Väčšie bolesti svalov, prípadne až modriny po masáži vznikajú pri neprimerane vysokom tlaku alebo pri použití malého množstva či nesprávnom výbere masážneho prostriedku. Pri klientoch s krehkými kosťami (osteoporóza) môžu v extrémnych prípadoch vzniknúť až nalomeniny alebo zlomeniny kostí.

Mimoriadne citlivou oblasťou na masáž je krk a krčná chrbtica. Výsledkom neopatrného prístupu maséra môže byť bolesť hlavy a v niektorých prípadoch až migréna.

Príprava na masáž

Aj klient by sa mal na masáž pripraviť a nemáme na mysli len osprchovanie sa pred masážou. Vhodné je nejesť pred masážou ťažké jedlo a veľké porcie, nekonzumovať alkohol, návykové látky či lieky na tlmenie bolesti a dodržať primeraný pitný režim.

Úlohou maséra je zistiť, v akom fyzickom a psychickom stave sa klient nachádza a uistiť sa, že masáži neprekáža žiadna z kontraindikácií. Pri vážnejších a chronických zdravotných problémoch je vhodné konzultovať masáž aj s ošetrujúcim lekárom. Vyššiu pozornosť venujeme klientom, ktorí sú na masáži prvý krát alebo ju absolvujú len zriedkavo. Nemusia si totiž byť vedomí, že ak trpia niektorými zdravotnými problémami, na masáž by ísť nemali.

Komunikácia pri masáži

Výber maséra je pre správny účinok masáže dôležitý. Klient by mal masérovi dôverovať, nezatajovať mu skutočnosti, ktoré môžu výsledok masáže ovplyvniť, nebáť sa zdôveriť sa mu so svojimi zdravotnými ťažkosťami a ozvať sa, keď mu počas masáže niečo spôsobuje diskomfort.

Relaxačný režim po masáži

Maséri si niekedy neuvedomujú, že posledným ťahom masáže sa ich starostlivosť o klienta nekončí. K záveru masáže patrí aj informácia, ako sa správať po masáži: o primeranom navýšení pitného režimu, vyhýbaní sa prechladnutiu a o vhodnom pohybe.

Po absolvovaní masáže nie je nutné ležať, ale je vyslovene nevhodné podávať väčšie fyzické výkony. Vhodnými fyzickými aktivitami sú prechádzky alebo jemný a pomalý strečing pomasírovaného svalstva.

Po masáži sa samozrejme môžeme najesť, ale najvhodnejšia je menšia porcia ľahkého, prevažne bielkovinového jedla, ktorá nezaťaží trávenie a prispeje k regenerácii svalstva. Samozrejmosťou je mierne navýšený pitný režim, bezprostredne po masáži je najlepšie vyhnúť sa aj alkoholu.

Nemali by sme zabúdať ani na psychický relax. Kľud a pohodu navodené pri masáži je príjemné nechať pôsobiť a neprerušovať ich riešením ťažších úloh, hádkami a podobne.

Ideálne je dopriať si masáž pravidelne u maséra, ktorému dôverujeme, z toho má telo aj psychika najväčší osoh. Aj tak sa nám môže stať, že nás zabolí - vyprázdnená peňaženka

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.