Ne(p)odpáľte sami seba: Masér a syndróm vyhorenia - 7 kľúčov prevencie (3/3)

18.7.2022Život maséraČítanie do 10 minút

Pracovisko maséra patrí medzi zariadenia starostlivosti o ľudské telo. Ale tam to nekončí, pri masírovaní sa často dotýkame aj duše človeka. Práca s ľuďmi je veľmi náročná a podľa prieskumov sa syndróm vyhorenia masérom vôbec nevyhýba. V krátkej sérií článkov prinášame 7 kľúčových tipov, ako sa vyhoreniu vyhnúť a užiť si dlhú a spokojnú masérsku kariéru.

V prvých dvoch častiach minisérie sme si pripomenuli, aké dôležité pre maséra je dobre jesť, piť, cvičiť, oddychovať, správne si nastaviť hranice a strážiť si postoj pri masérskom lehátku. V záverečnom článku série si pripomenieme význam odpočinku a pozrieme sa aj do hlavy maséra.

Masér a syndrom vyhoření

Kľúč číslo 6: Odpočinok

Nemám čas odpočívať. Nie, takto prosím nie. Odpočinok a regenerácia sú absolútne kľúčové, zaraďte ich medzi priority, cez ktoré nejde vlak. Starať a o seba a dobíjať baterky, bárs aj ničnerobením nie je zlé ani sebecké, je to nevyhnutné. Ako sa potom chcete starať o iných, ak sa nepostaráte o seba?

Ako pracujem, tak aj oddychujem, čiže s plnou vervou. Typ odpočinku je úplne na vás, ale mali by to byť činnosti, ktoré vám dobíjajú baterky, či už ide o psychickú alebo fyzickú energiu. Pre niekoho je to jazda na bicykli, pre iného na koni, niekto dáva prednosť filmu a iný knihe.

Vytvárajte si správne návyky, aj keby malo ísť o šálku čaju o 5 alebo stretnutie s priateľmi minimálne 2x do týždňa. Ak sa máte na čo tešiť, pomáha vám to ľahšie sa preniesť cez prípadné ťažkosti pracovného masérskeho dňa.

Masér by mal vedieť odpočívať

Keď hovoríme o odpočinku, vráťme sa ešte k nastavovaniu hraníc. Ak je regenerácia rovnako dôležitá ako práca, nezamieňajme ich. Už jedna masáž zmení v našej mysli voľný deň na pracovný. Takže ak si stanovíte niektorý deň ako voľný, naozaj v ten deň nemasírujte. Ani rodinu, ani známych, ani niekoho, kto na druhý deň odlieta na rok do Kanady. Týmto spôsobom by ste sa dopracovali iba k nekonečnej šnúre pracovných dní zdanlivo bez konca. Správa cesta, ak sa chcete zoznámiť so syndrómom vyhorenia.

Kľúč číslo 7: Hlava

Všetko je v hlave. Počuli ste už túto vetu, však? Maséri sú najčastejšie vysoko empatickí ľudia s vysokou citlivosťou. Dobre komunikujú a vedia človeka vypočuť. Toto nastavenie ale prináša so sebou aj nevýhody. Hlavne na začiatku svojej kariéry chce masér zachrániť doslova celý svet, chce pomáhať ľuďom a neuvedomuje si, že dáva zo seba priveľa.

Nehovoriac o tom, že v začiatkoch podnikania je človek manažérom, recepčnou, upratovačkou, pracovníkom práčovne aj marketingu, nákupcom, účtovníkom a úradníkom... keď v podstate nechcel nič iné, iba byť masérom.

Prepočítavajte. Ohodnoťte si svoj čas, napríklad ho prepočítajte na masáže, ktoré by ste mohli urobiť v čase, keď sa trápite nad daňovým priznaním. Ale zarátajte aj čas, ktorý strávite vyhľadávaním informácií a komunikáciou s úradmi. A teraz si pozrite znova cenu za spracovanie daňového priznania profesionálnou účtovníčkou. Chápete, na čo narážame?

Delegujte. Buďte čo najviac masérom, to ste si vybrali. A nechajte na ostatných to, čo si vybrali oni, či už sú to účty alebo dokonale čisté podlahy. Nestagnujte, pravidelne prehodnocujte, čo by ste vedeli zmeniť, aby sa vám pracovalo lepšie a ľahšie.

Oddeľte svoj súkromný život od práce a podnikania nielen tým, že budete mať dva účty v banke a dve telefónne čísla. Nespracovávajte objednávky na masáž ani propagáciu na sociálnej sieti v deň, keď máte voľno. Neordinujte na ulici, ak vám niekto začne vysvetľovať, kde ho presne bolí a čo by potreboval vymasírovať, láskavo, ale pevne konverzáciu utnite s tým, že ho radi uvidíte vo vašom masážnom salóne. Nemasírujte na grilovačke, kam ste boli pozvaní sa baviť. Ak nemáme tieto situácie dopredu premyslené, často nereagujeme správne a potom sa na seba hneváme. Nastaviť si správne hlavu sa treba naučiť práve tak, ako ste sa učili masírovať.

Masér sa musí naučiť oddeliť súkromný život od práce

Tak, ako riešite telesnú bolesť, ktorú niekedy masérska práca prináša, venujte pozornosť aj nepríjemným pocitom spojeným s prácou – únave, nude, nechuti, hnevu či strachu. Masér sa celý pracovný deň dotýka nielen tiel ľudí, ale často aj ich duší. Doprajte si aj čas osamote a čas, keď sa naopak iní ľudia starajú o vás.

Podporou vám môže byť aj komunita. Vaša súkromná záchranná sieť, pracovná aj mimopracovná, zložená z ľudí, s ktorými viete zdieľať starosti a tešiť sa z úspechov, ktorí vás vypočujú a poradia. Zdieľajte svoje starosti a problémy, riešenie už je možno na svete, len vy o ňom neviete. Stretávajte sa s inými masérmi, či už v realite alebo aspoň online. Vyhorenie často prichádza k tým, ktorí sa cítia byť na všetko sami.

Vytvorte si svoju pomyselnú nástenku „zamestnanec dňa“. Ukladajte si pozitívne recenzie, komentáre, pochvaly vašej práce a poďakovanie a vracajte sa k nim opakovane pri pochybnostiach, únave a znechutení. Pochváľte sa pravidelne aj vy sami, tvoríte predsa lepší svet so zdravšími ľuďmi, zbavujete ich bolesti. Môžete si spísať, čo vás priviedlo k práci maséra a v slabších chvíľach si to pripomenúť.

Tak, ako pracujete so svojím telom, pracujte aj na svojej hlave. Skúmajte príčiny, prečo je niektorá masáž dokonalá a z inej ste v rozpakoch. Sledujte svoje pocity a porovnajte ich s reakciou klienta. Ak sa prestávate cítiť dobre, neignorujte to, hľadajte riešenie alebo pomoc.

Starajte sa o seba a budete masírovať dlho a šťastne Nezabudnite, že jediné, čo neviete ovplyvniť, je genetika. Napríklad dlane a prsty sa nedajú zväčšiť ani zmenšiť, musíme sa naučiť masírovať s takými, aké nám narástli. Nič neurobíte ani so svojou telesnou výškou.

Hrdzavie vám niektorý zo siedmych kľúčov prevencie pred syndrómom vyhorenia? V troch krátkych článkoch našej minisérie sme určite do detailu nepokryli všetko, čo môže masérovi pomôcť vyhnúť sa mu. Podeľte sa s ostatnými v komentároch o vaše tipy.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.