O tantre, dychu a duši s Luciou Jasnou Glejtekovou (I. časť)

22.2.2023Život maséraČítanie do 10 minút

Náš Magazín sa nevenuje len masáži, ale aj rôznym iným formám terapie nielen pre telo, ale aj pre dušu. Dnes by sme vám radi prestavili Luciu Jasnu Glejtekovú, ktorá sa venuje technikám dýchania a tantrickým technikám, ktoré pomocou dotyku vedia uľaviť aj našej psychike a spraviť život ľahším a radostnejším. Aká bola Luciina cesta ku tantre, ako ju vníma a čo sa deje na terapii?

Lucia Jasna Glejteková

Lucia, môžeš nám v krátkosti predstaviť seba a oblasť, ktorej sa venuješ?

Rada používam taký pojem, že som nedefinovateľná. Nechávam voľný priebeh energii. Keď pracujem v prírode, so živlami, s medicínou rapé alebo v rámci soundheelingu hráme na nejaké nástroje, cítim sa ako šamanka. Keď príde niekto na masáž alebo na niektorú tantrickú terapiu, vtedy som tantrická sprievodkyňa, tantrická bohyňa. Keď niekto príde na dýchanie, tak sa cítim ako terapeut, pretože pracujem so psychosomatikou, s emóciami, držím priestor.

Keď robím skupinovku, cítim sa ako facilitátorka, moderátorka, organizátor. Potom som ešte blogger, keďže si píšem sama články a marketingový špecialista Mám milión polôh, sledujem energiu a vnímam, kým moja bytosť práve teraz chce a potrebuje byť.

Ako si sa dostala k tantrickým technikám? Čo ťa motivovalo ísť práve touto cestou?

Zoznámenie s mojím bývalým partnerom Tomášom Fodorom. On už bol omnoho ďalej, bol pre mňa vzorom, duchovným majstrom a učiteľom. Pri ňom som vnímala, že sa neviem uvoľniť, mala som problém s dosahovaním orgazmu s mužom, celkovo s uvoľnením sa pri mužoch, pretože som tam mala zranenia z prechádzajúcich vzťahov a z rodiny.

Veľmi som chcela, aby to fungovalo, nechala som sa viesť ním a energiou. Nič som netlačila, iba som sa so zvedavosťou a nadšením otvárala tantrickému svetu aj svetu terapie, do ktorého mi Tomáš umožnil nahliadnuť. Robila som mu asistentku na stretnutiach venovaných holotropnému dýchaniu. Nechal ma, aby som objavila svoje dary, aby som začala zapájať svoju intuíciu, aby som zapájala dotyk... dnes je z toho krásna spolupráca.

Po boku Tomáša som začala pracovať s ľuďmi, ale ešte stále mi to neprinášalo toľko peňazí, aby som mohla platiť svoje výdavky. Som Kozorožec, potrebujem mať pod nohami zem, stabilitu a vysporiadané financie. Takže vesmír išiel na mňa tak, vyslovene ma musel kopnúť, aby som odišla z korporátu. Tam som sa trápila, mala som úzkosti, depresie, pocit, že mrhám svojím časom a vedela som, že mám potenciál svoj čas využiť lepšie.

Tantra - energetická masáž

No istoty v korporáte som sa silou mocou držala. Pamätám si moment, ako sedím na balkóne, mala som už založenú živnosť, a pýtam sa sama seba: Ale čo budem vlastne robiť? Už som mala za sebou nejaké kruhy, aj malé kurzy, arteterapiu a tak, ale to by mi účty nezaplatilo. Vtedy prišla za mnou kamarátka a hovorí: „Lucia, nechcela by si robiť tantru? Ja ťa to naučím.“

Prvotne tam boli zábrany. Čo? Ja a tantra? Nevedela som si to predstaviť. Ale vesmír na mňa išiel cez (ne)stabilitu: Pozri sa, musíš niečo robiť, tak to skús. A keďže som mala myseľ otvorenú, hovorím si, tak dobre, skúsim.

Skúsila som a zistila, že wow! V tomto sa naozaj cítim dobre, cítim sa v tom doma a dokonca to zároveň lieči aj mňa! Ostala som v dôvere vo vesmír, iba som sa do toho uvoľnila, úplne som pustila všetky očakávania aj predstavy. Ja som neplánovala nikdy robiť tantru, síce som prostredníctvom tantrických techník už tri roky liečila a sprevádzala s Tomášom ľudí, ale nikdy by som nepovedala, že to takto ku mne príde. Bola to náhoda? Alebo cesta? No musela som naozaj dôverovať, že sa mi deje to najlepšie.

Zvukoterapia - soundheeling

Ako by si definovala samotnú tantru? Mnohí ľudia ju vnímajú iba ako erotickú techniku.

Vidím problém v tom, že slovo tantra už nie je pre túto dobu vôbec aktuálne. Bolo kedysi, keď tantra vznikala ako náuka v Indii. Pre človeka, ktorý nemusel nutne pracovať, mal voľnosť, mohol meditovať, žil v teplom prostredí, kde bola úroda 4x do roka, o nič sa neobával. Mal čas na praktiky tantry. My sme momentálne v úplne opačnej situácií. Slovo tantra už má toľko rôznych významov, je to už skoro neslušné slovo, nadávka. Keď niekto spomenie erotickú masáž, masáž s happyendom, masáž končiacu sexom, už je to také, že hm, toto môže byť tantra. Fakt v tejto dobe už by som upustila od slova tantra a aj veľa terapeutov už používa iný názov. Stále hovoríme o tom istom zdroji, ale kvôli tomu, že ľudstvo sa mení a slovo tantra sa dá zneužiť, hovoríme o dotykových rituáloch, intímnom umení alebo celostnej masáži.

Pre koho je tantrická terapia vhodná?

Haha Pre všetkých. Je to rovnaké, ako keby si sa opýtala: „Komu by si odporučila pobyt pri mori, prechádzku vonku na slniečku, spánok, naučiť sa správne dýchať?“. Sexuálnu energiu máme všetci. Sme z nej narodení, vznikli sme spojením dvoch ľudí. Ak vynechám prípady násilia, väčšina z nás bola počatá z aktu lásky, ktorý je spojený so sexualitou, so sexuálnou energiou. To je vlastne život v nás, čiže ak niekto má pocit, že má zastagnovanú energiu, nežije svoj život naplno, neprežíva svoje emócie naplno, tomu by som odporučila tantrickú terapiu.

Pracuješ so skupinami aj jednotlivcami. Ktorá časť ťa baví viac?

Sú to dve úplne odlišné veci. Skupinovka je výborná, keď ja sama strácam motiváciu. Aj ja som človek, stane sa mi, že mám ups and downs, mám niekedy zlú náladu a potrebujem terapiu So skupinami zažijem také úžasné veci, že len pozerám. Je to pre mňa obnovenie motivácie, zároveň čerpanie múdrosti a dôvery v to, čo robím.

Na skupinách sa veci dejú samé. My s Tomášom len stanovíme štruktúru, sme časovači hry pre dospelých. To teraz vyznieva blbo, ale všetci sú tam oblečení Nič okrem času nekontrolujeme, aktivity prebiehajú samé. Ľudia si prežívajú svoju vlastnú skúsenosť a zároveň ju zdieľajú s inými ľuďmi. Často tam preto vznikajú tie AHA a WOW momenty. Prežívanie s inými ľuďmi dáva pocit, že áno, je to skutočné. Takže toto je moja motivácia. Tá práca je skutočná, vedomie je skutočné, duša je skutočná, keď vidím, že človek prežíva niečo úžasné.

Priblíž nám, ako vyzerá skupinovka, čo sa tam konkrétne deje?

Vždy máme s Tomášom pripravenú inú tému. Má pätnásť rokov skúseností, žil v Osho komunite, je žiakom Johna Hawkena, ja mám za sebou viaceré retreaty, kde som si zažila rôzne terapie. Postupujeme v štruktúre, vyberieme tému, napríklad prácu s kundalini energiou, vzťahmi alebo hranicami. Témy idú za sebou v nejakom poradí, stretnutia prebiehajú pravidelne každý druhý týždeň, skupinku už máme ustálenú.

Témou intimity sa budeme zaoberať ku koncu. Spoločný čas je cielene naplánovaný tak, aby sa účastníci postupne otvárali, zbližovali, boli viac autentickí aj vo svojom živote. Často sa naplánované aktivity zmenia podľa konkrétnej situácie v skupine. Tomáš je studnica rôznych cvičení, má ich v hlave tisíce, vyberá také, ktoré sedí na aktuálne dianie v skupine podľa toho, aké sú jej potreby.

Je to teda o dotykoch? O telesnom cvičení? O dychu? O rozprávaní?

Všetko, čo si vymenovala, je to o rozprávaní, aj o pohybe, o dychu, o meditácií, o hlase, o zvukoch, aj o dotyku, ale pracujeme s oblečenými ľuďmi, nejde o dotyky na nahom tele, v tomto smere sa netreba obávať. Chodia k nám ženy aj muži, väčšinou pol na pol, ale stalo sa nám aj, že boli samí muži. A zase, vybrali sme také cvičenia, ktoré v ten moment skupine vyhovovali.

Vráťme sa ešte k individuálkam.

Áno, chcela si vedieť rozdiel. Pri individuálnej terapii je to pre mňa o tom zostať v prítomnosti, v bdelosti a priniesť človeku, čo on potrebuje. Keď som dostatočne namotivovaná a vo svojom strede, viem pustiť svoju osobnosť a venovať sa naplno len tomu, čo potrebuje daný človek.

Nedá sa teda vybrať, čo radšej robím, sú to dve strany rovnakej mince, potrebujem jedno aj druhé, dávať aj prijímať.

Druhú časť rozhovoru s Luciou vám čoskoro prinesieme v Magazíne Masér.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.