Podporte svoju imunitu

3.9.2010Fit a v pohodeČítanie na 5 minút

Počasie ako v jeseni a náš imunitný systém dostáva zabrať... Skúste si zvýšiť obranyschopnosť svojho organizmu sprestrením jedálneho lístka.

Podporte svoju imunitu

ANANÁS
exotické ovocie obsahuje enzýmy, najmä bromelín, ktorý dokáže štiepiť bielkoviny a uľahčuje organizmu trávenie. Tieto enzýmy pomáhajú aj pri uzdravovaní, zmierňujú rozličné zápaly a zlepšuje trávenie. Urýchľuje spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe tukového tkaniva. Odvodňuje organizmus a zmierňuje opuchy. Pomáha pri črevných poruchách a hnačke. Odstraňuje starecké škvrny. Zvyšuje hladinu bielkovín v celom organizme. Okrem vitamínu B12 a E poskytuje aj ostatné vitamíny, minerálne a stopové látky. Čerstvo vytlačená šťava sa používa pri horúčkových ochoreniach a pri morskej chorobe. V niektorých krajinách ho považujú za afrodiziakum. Bezproblémové trávenie je VEĽMI dôležité pre našu imunitu.
TIP: ananás sa výborne hodí k jogurtu - odporúčame do jedného téglika vmiešať dva na kocky pokrájané plátky čerstvého alebo konzervovaného ovocia.

RAKYTNÍK
šťava z malých oranžových bobúľ rakytníka rašetliakového je skutočnou bombou s vitamínom C, ktorý pomáha nášmu telu odchytávať nažiadúce voľné radikály. Rakytník je zdrojom mnohých cenných látok dôležitých pre zdravie, krásu a vitalitu (vitamíny, antioxidanty, esenciálne mastné kyseliny, stopové prvky). Stimuluje trávenie, pozitívne ovplyvňuje celkovú odolnosť organizmu voči infekciám. Má výborné regeneračné schopnosti, stimuluje rast tkanív pri poškodení kože, rast vlasov. Používa sa k liečbe ekzémov a hemoroidov.
TIP: dve lyžice rakytníkovej šťavy obsahujú viac vitamínu C ako jedno stredne veľké kivi. Rozmiešajte si ich v pohári vody.

ŽIVA regena

ŽIVA regena

39,00 €

BIELA FAZUĽA
vysoký obsah horčíka ukrytého v bielej fazuli aktivizuje bunky, ktoré požierajú choroboplodné zárodky. Obsahuje proteíny, vlákninu, ktorá pomáha v prevencii proti zápche a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Fazuľa chráni pokožku a sliznicu vďaka niacínu a kyseline pantoténovej, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie kožného tkaniva. Nedostatok kyseliny pantotétovej spôsobuje lámavosť vlasov a problémy s pokožkou. Fazuľa je výborným zdrojom kyseliny listovej, ktorá je potrebná najmä v gravidite a pri koronárnych ochoreniach. Pre vysoký podiel draslíka a minimum sodíka sa odporúča konzumovať pri anémii a rekonvalescencii, zápche a chorobách hrubého čreva, rakovine hrubého čreva a konečníka (ako prevencia) a pri hypertenzii - vysokom krvnom tlaku.
TIP: usušenú bielu fazuľu nechajte počas noci vo vode napučať a zmäknúť, potom ju asi hodinu varte. Môžete ju pridať aj do zeleninových polievok.

HROZNO
Všetky sorty hrozna patria k najzdravším druhom ovocia. Hrozno obsahuje napríklad kyselinu listovú, farbivá a minerálne látky a stopové prvky. Z minerálnych látok má najvyššie zastúpenie draslík, ktorý pomáha organizmu nielen pri odstraňovaní odpadových látok, riadení srdcového rytmu, ale pomáha nám aj jasne myslieť. Vlákniny, ktoré sú v šupkách hrozna, podporujú činnosť čriev. Zároveň obsahuje vitamín C, E a vitamíny skupiny B. Regeneruje vrchnú časť pokožky, zmierňuje stavy pri žlčových a obličkových kameňoch. Dodáva množstvo antioxidantov. Šťava sa používa pri liečení chorôb, ktoré vznikajú hromadením toxínov v tele. Pôsobi močopudne a žlčopudne, mierne preháňa. Keďže má hrozno močopudný účinok, pomáha z tela vyplavovať škodlivé látky. Znižuje kyslosť žalúdočných štiav. Výhodou najmä pre jesenné dni, keď mnohí z nás pociťujú nostalgiu za letom a ťažko sa vyrovnávajú so zmenami počasia, je, že hrozno zmierňuje únavu a depresiu. Pre svoju výživovú hodnotu je doslova energetickou bombou. Spomaľuje nielen proces starnutia, ale naše telo pomáha aj ochraňovať pred rôznymi ochoreniami, pretože v bobuliach hrozna sú flavonoidy, z hľadiska imunity sú to vzácne rastlinné látky!
TIP: je celkom jedno, či obľubujete skôr biele, alebo červené hrozno. Ak nemáte poruke čerstvé ovocie, doprajte si aspoň dávku šťavy.

Vitamíny a výživové doplnky v tabletách
Kto sa zdravo a pestro stravuje, vlastne takéto odplnky ani nepotrebuje. Odporúčané denné dávky ovocia a zeleniny v kombinácii s nemastnou a vyváženou stravou sú dostatočným zdrojom vitamínov. Po kapsulách by mali po konzultácii s lekárom siahnuť najmä tehotné ženy, fajčiari a seniori.

zdroj. Eurotelevízia

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.