Reflexná masáž chrbta I.

2.6.2009Fit a v pohodeČítanie na 2 minúty
Reflexná masáž chrbta I.

Reflexná masáž patrí do skupiny liečebných metód. Jej technika je odvodená z klasickej masáže.

Vykonáva sa na tele pacienta s cieľom odstrániť chorobné zmeny na koži a v tkanivách. Liečebný účinok dosahujeme prostredníctvom nervových spojov cez reflexné oblúky. Masáž pôsobí na nervový systém, ktorý je hlavným riadiacim systémom v organizme človeka.

Pri masáži sa dráždia receptory a to sa prenáša dostredivými dráhami do mozgu. Tu sa spracúvajú a odtiaľ vychádzajú spätné reakcie do kože, podkožia, na svaly alebo do orgánov. Cieľom masáže je vyhmatať a masírovať zmeny na koži, podkoží, fascii, svaloch, perioste a určiť miesta so zmenenou kožnou citlivosťou. Reflexnou cestou dosiahneme liečivé účinky, t.j. odstránime ťažkosti vyvolané ochorením.

V roku 1989 opisuje Henry Head zmeny kožnej citlivosti pri ochoreniach vnútorných orgánov. Na základe pozorovania určil na povrchu tela citlivé kožné ostrovčeky, ktoré označil podľa nervového zásobenia z príslušného miechového segmentu. V jednotlivých oblastiach kože a ostrovčekoch zistil rozdielnu kožnú citlivosť.

Miesta s najväčšou kožnou citlivosťou až so spontánnou bolestivosťou označil ako maximálne body. Tzv. Headové zóny – HAZ. V roku 1909 sa pokúsil Cornelins o liečebné pôsobenie masáže na kožu, ktorá je inervačne spätá s chorým orgánom, opísal tzv. „nervové body“ – miesta, ktoré treba masírovať. Príručku o reflexnej masáži publikoval Barzewski v r. 1911. V roku 1952 v knihe „Segmentová masáž“ zverejnil svoje prvé poznatky Glaser a Dalicho.

Reflexná projekcia podľa miechových úsekov:

  1. srdce, aorta Th1-Th8
  2. pľúca, priedušky Th3-Th9 obojstranne
  3. žalúdok Th5-Th9 vľavo
  4. dvanástnik, pečeň, žlčník Th6-Th10
  5. slepé črevo, vzostupná časť hrubého čreva Th10-L1 vpravo
  6. priečna a zostupná časť hrubého čreva Th11-Th12
  7. esovitá časť hrubého čreva, konečník L1-L2
  8. obličky, močovody, močový mechúr Th10-S3 obojstranne
  9. pohlavné ústroje ako celok Th11-S3 obojstranne

Táto koreňová inervácia vnútorných orgánov v praxi napomáha vyhľadávanie zmien, ktoré vznikli prostredníctvom reflexov.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.