Reflexná masáž - liečebná metóda dostupná všetkým

15.1.2009Fit a v pohodeČítanie na 4 minúty

Na chodidle každého človeka sa nachádza množstvo väčších aj menších plôšok a bodov, ktoré sú nervovými reflexmi prepojené s určitou časťou nášho tela alebo orgánom.

Reflexná masáž - liečebná metóda dostupná všetkým

Predstavte si svoje chodidlo ako panel s malými kontrolnými svetielkami, ktoré sa rozsvietia vždy, keď v tele nastane nejaký problém. Niečo podobné ako kontrolky v aute. Keď sa vodičovi rozsvieti kontrolka oleja, vie, že chýba olej. Vodič má viac možností. Môže sa robiť, že ju nevidí alebo nechce vidieť, no v tom prípade nastane v aute väčšia porucha. Druhá možnosť je výmena oleja a auto funguje bez problémov ďalej.

Je super vedieť, ako fungujú kontrolky, ktorými vysiela signály naše telo. Bolesť v reflexnej plôške signalizuje dysfunkciu príslušného orgánu. Aj my máme viac možností. Zavrieť oči a tváriť sa, že sa nič nedeje. Telo bude fungovať ďalej, ale skôr či neskôr, nastane väčšia porucha - choroba.Tá jednoduchšia a múdrejšia vec je, venovať bolestivej plôške trochu pozornosti, kým bolesť neodoznie. Ak zachytíme dysfunkciu niektorého orgánu v začiatkoch, bolesť v reflexnej plôške sa výrazne zníži už po prvom ošetrení. Pri chronických problémoch je potrebné reflexnú masáž opakovať najlepšie v malých sériách niekoľkokrát denne.

Kedy použiť reflexnú masáž
Reflexná masáž chodidiel je výbornou prevenciou a liečebnou metódou, ktorá je dostupná všetkým. Môže ju vykonávať nielen odborník v rámci terapie ale aj človek sám sebe a členom rodiny. Môžete ju použiť ako pomocnú terapiu pri liečbe, okamžite si pomôcť od akútnych bolestí. Je vhodná pre všetky vekové kategórie, pre deti /robí sa jemnejšie/, aj pre ľudí veľmi pokročilého veku, u telesne postihnutých a aj u ľudí dlhodobo pripútaných na lôžko.

Spôsob masáže
Stláčanie týchto reflexných plôšok býva niekedy pomerne bolestivé. Na začiatku je treba stláčať opatrne, najmä u detí. Postupne intenzitu zvyšujeme. Stláčaním takejto plôšky posiľujeme príslušný orgán. Ak je bolesť v plôške ostrá, používame len hladenie! Stláčaním plôšky s ostrou bolesťou by sme mohli vyvolať nežiadúce účinky /žlčníkový záchvat, obličkovú koliku/. Po masáži človek pocíti príjemný pocit nielen v nohách, ale aj v celom tele. Vedia to oceniť najmä deti, ktoré ochotne nastavujú svoje malé nôžky na masírovanie.

Základná orientácia na chodidle
Ľudské telo sa na chodidlo premieta v embryonálnej polohe. Podobá sa plodu matky v tele. Ako keby bol človek schúlený a mal všetky končatiny skrčené a pritisnuté k telu. Preto je napríklad plôška kolena a lakťa tak blízko seba. Hlavu a všetky jej časti /oči, uši, dutiny, zuby/ budeme ovplyvňovať na palci a ostatných prstoch. Prednú časť tela /pľúca, priedušky, prsia../ nájdeme na priehlavkoch. Vnútorné orgány nášho tela na chodidlách. Tie, ktoré sú v tele uložené na pravej strane /slepé črevo, žlčník/, nájdeme na pravej strane, orgány, ktoré sú viac na ľavej strane /slezina/, nájdeme na ľavom chodidle. Panvu predstavuje oblasť päty. Niektoré orgány sú párové /oči, uši, obličky.../ a preto ich budeme hľadať na obidvoch nohách. Orgány umiestnené v strede tela môžeme masírovať na oboch nohách.

Reflexnou masážou môžme ovplyvňovať nielen chorý orgán, ale orgánu s dysfunkciou môžme pomôcť aj masážou iného párového orgánu a všetkých orgánov, ktoré naň majú vplyv. Skúsený terapeut postupne dokáže nájsť príčinu problému, nielen riešiť jej dôsledok. Všetko so všetkým súvisí a preto by sme k nášmu telu mali pristupovať ako k celku. Pri narodení sme dostali MERCEDES medzi autami /naše telo/. Starajme sa oň s láskou. Výmena auta nie je možná...

Najlepšou reflexnou terapiou je bosá chôdza po holej zemi!

Tip: Naplňte debničku okrúhliakmi /oblými kameňmi/ a denne v nej niekoľko minút prešľapujte. Ak sa bojíte, že zabudnete, postavte si ju ku umývadlu. Bez toho, aby ste na to museli myslieť, sa vaše nohy ocitnú na kamienkoch vždy, keď sa pôjdete umyť, namaľovať, alebo páni oholiť.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.