Saunu môže každý

11.11.2010Fit a v pohodeČítanie na 2 minúty

Poďte sa vyhriať do sauny

Saunu môže každý

V starovekých spisoch sa píše, že už bohovia, ktorí si chceli zachovať mladosť a nesmrteľnosť, si dopriali parné kúpele. Podľa mudrcov zo starej Indie prináša tento rituál desať výhod: jasnú myseľ, sviežosť, bystrosť, zdravie, silu, krásu, mladosť, čistotu, zdravú farbu pokožky a (čo platí hlavne pre mužov) schopnosť vnímať krásu žien.

Vyhnať bolesť a smútok
Predpokladá sa, že samo slovo kúpeľ pochádza z latinského "balneum", čo znamená - vyhnať bolesť a smútok. Od pradávna preto kúpeľ slúžil nielen na hygienu, ale bolaaj povzbudzujúcim a liečebným prostriedkom. V 18. storočí španielsky lekár Sanchez, slúžiaci celý život v Rusku na dvore cárovnej Elizabety Petrovny, napísal pojednanie "O ruských parných kúpeľoch". Popisoval tu ruský kúpeľ ako drahocenné dobro, ktoré môže prospieť zdraviu tela nielen ľuďom v Rusku, ale aj inde. Kniha bola preložená do mnohých jazykov a tak ruské kúpele začali stavať aj vo Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku a iných krajinách.

Rukavica do sauny vlna

Rukavica do sauny vlna

6,90 €

Liečivé prútiky
Ruský kúpeľ má svoju sestru - fínsku saunu. Fíni hovoria: Saunu môže užívať každý, kto do nej dokáže dôjsť. Od starých čias ju považujú za sväté miesto. Ale ruský kúpeľ a fínska sauna majú veľa spoločného - obľúbené šľahanie brezovými prútikmi. Tiež to, že obe nájdete po celom svete.

O priaznivom pôsobení tepla pri týchto procedúrach sa napísalo už veľa. Môžeme pridať aj jednu ruskú múdrosť: V ktorom dni sa naparuješ, v tom nestárneš. Koža akoby omladla, človeku sa lepšie dýcha, cíti sa ľahko a uvoľnene. Vďaka tomu, že kúpeľ stimuluje činnosť srdca, prekrvuje sa nielen koža, ale aj všetky telesné orgány. A práve švihanie prútikmi, brezovými, dubovými alebo eukalyptovým, k tomu veľmi prispieva. Bez nadsázky ich môžeme nazývať aromaterapeutickými masážnymi prístrojmi. Len pre príklad - cineol obsiahnutý v prútikoch eukalyptu ničí prakticky všetky choroboplodné zárodky.

Vonné silice
Inhalovanie éterických olejov mnohonásobne zvyšuje blahodárny účinok sauny. Každá z vonných receptúr prináša špecifický prospech telu i zážitok pre dušu.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 3

Rado

Dobry den, nahodou viete kde by som si mohol kupit tie prutiky? Lebo na internete to ani neviem nikde najist. Dakujem Rado

Viac

maser.sk

Dobrý deň, je mi ľúto ale neviem Vám poradiť, s pozdravom maser.sk

Viac

Kika

Dobrý deň. Informácia pre záujemcov o brezové prútiky. Na párne procedúry sa môžu použiť klasické vetvičky z lístím zo stromov brezy a duba. Ale strom musí byť zdravý a listy na vetvičkách na prvý pohľad nepoškodené. Podľa možnosti sa vetvičky orezávajú zo strednej časti stromu aby listy na nich neboli príliš staré ale ani úplne mlade. Od kvality vetvičiek a najmä listov zavisí účinok procedúry. Dúfam že moje informácie budu pre Vás prospešné. S pozdravom Kika.

Viac

Táto stránka používa cookies, aby vám priniesla čo najpríjemnejšiu používateľskú skúsenosť. Viac informácií