Shiatsu masáž - ruka ako pracovný nástroj

23.4.2010Život maséraČítanie na 2 minúty

Pri Shiatsu môžeme použiť aj lakte, kolená aj chodidlá.

Shiatsu masáž - ruka ako pracovný nástroj

Tlak prstov a dlaní sa používa omnoho častejšie než pri ostatných technikách. Ruky nám dávajú možnosť citlivo vnímať. Skúste sa teraz pozrieť na vašu ruku, ktorá sa stane vašim pracovným nástrojom, spojítkom medzi vami a vašim klientom. Prehliadnite si štruktúru, harmonický tvar, dĺžku prstov, tvar dlane, ladné pohyby pri zavretí a otvorení päste, skúste hýbať jednotlivými prstami. A teraz sa pozrite na palec, oddelený od ostatných, kratší a silnejší, pôsobiaci tak nemotorne a pritom jediný, ktorý sa bruškom môže dotknúť bruška všetkých ostatných prstov.

Dlaň
Plocha dlane umožňuje obsiahnúť väčšiu oblasť tela a rozloženie váhy. Používa sa napríklad pri "prechádzke" po chrbte, pri pôsobení na energetické dráhy chrbta, nôh, pažiach a na bokoch.

Otvorená ruka obsiahne väčšiu plochu tela, a preto je vhodná pri pôsobení na chrbát. Pri pôsobení na pažu ruku zovrieme tak, aby objímala celú pažu.

Palec
Najdôležitejším prstom pri Shiatsu je palec, považovaný za "majstra". Základná technika Shiatsu sa prevádza palcom, ktorý má hneď niekoľko potrebných kvalít:

  • je kratší a silnejší, preto stabilný
  • jeho anatomická stavba nám umožňuje pôsobiť silným tlakom na malú plochu, bez toho, aby sme cítili bolesť
  • na špičke palca končí energetická dráha pľúc "ministra Qi" je preto ideálnym prostriekom pohybu energie
  • je pohyblivejší a pružnejší ako ostatné prsty

Shiatsu masáž v sede cez oblečenie DVD

Shiatsu masáž v sede cez oblečenie DVD

25,00 €

Tlak palcom pri Shiatsu sa prevádza ploškou posledného článku palca, ktorá je ohnutá, zatiaľ čo zostatok palca je rovný.

Ostatné prsty ruky
Každý prst má určité vlastnosti, ktoré ho predurčujú k použitiu v určitých situáciách. Správne použitie vyžaduje špecifické znalosti. Všeobecne môžeme povedať, že ostatné prsty ruky sa použijú tam, kde nie je vyžadovaný intenzívny tlak. Môže to byť na tvári alebo na bruchu.

Lakte a kolená
Výhodou pri pôsobení lakťami a kolenami je silná intenzita tlaku, nevýhodou je znížená citlivosť. Predovšetkým lakeť je v niektorých školách Shiatsu využívaný pomerne často. Lakte môžu byť využité napríklad terapeutmi drobnejšej postavy pri práci s robustným pacientom.

Zdroj: SHIATSU a základy tradičnej čínskej medicíny (Franko Bottalo, Jitka Drbalová)

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.