Škorica ako ju nepoznáte

30.11.2010Fit a v pohodeČítanie na 4 minúty
Škorica ako ju nepoznáte

Škoricu máme spojenú hlavne s vôňou jablkového závinu alebo vareného vína či ak chceme prepožičať koláčom a keksíkom, poprípade aj pečeným jablkám charakteristickú a ničím nezameniteľnú vôňu. Lenže toto korenie nám môže poskytnúť oveľa viac ako iba svoju vôňu. Existuje niekoľko druhov stromov poskytujúcich škoricu, ale až do štrnásteho storočia sa používala iba kôra nepravého škoricovníka, ktorý rastie v Južnej Číne. Však sa práve tu škorica ako korenie používala už pred päť tisíc rokmi.

Popri tomto druhu sa jemne voňajúca škorica zo Srí Lánky presadzovala na trhu s korením len veľmi pomaličky. Dnes je ale Srí Lanka hlavným svetovým producentom tohoto korenia. Pre tých, ktorí o nej niečo vedia, sa stala pravidelnou súčasťou ich života alebo aspoň ich životosprávy.

Škorica ako liek
Skoro každý z lekárov pracujúcich v "Centre pre ľudskú výživu", si svoju pravidelnú rannú ovsenú kašu nezabudne posypať škoricou a veľmi dobre vie, prečo to robí. Títo vedci sa totiž podieľali na projekte, v rámci ktorého pátrali medzi rôznymi druhmi korenín po tých, ktoré môžu priaznivo ovplyvňovať zdravie človeka.

Cukrovka
Nedávne štúdie na zvieratách preukázali, že škorica veľmi zvyšuje schopnosť udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. To je samozrejme veľmi dobrá správa pre diabetikov, keďže ich problém sa práve skrýva v neschopnosti si vytvárať dostatočné množstvo vlastného inzulínu.

Tu by možno mohla pomôcť už aj štvrtina kávovej lyžičky škorice denne. Z tohoto jej pôsobenia sa ďalej odvíja aj prevencia voči ochoreniu vencovitých tepien a vysokého krvného tlaku. Tak a to sme začali priamo od srdca.

Pokiaľ však pôjdeme po ľudskej postave zhora nadol, tak sa musíme hneď zastaviť aj pri našich vlasoch. Napríklad škoricový odvar, ktorým si ich môžeme umývať, im dodá príťažlivú vôňu a lesk. No a keď sme si už ošetrili vlasy, môžeme pokračovať ďalej dole krkom.

Nachladnutie
Pri jesennomn nachladnutí, ale aj pri neustávajúcom kašli nám zasa pomôže škoricový čaj s medom a mliekom. Vďaka škoricovému oleju, vyrábaného z kôry škoricovníka takýto čajík uvoľňuje hrdlo veľmi dobre. Pôsobí antibakteriálne a bráni vzniku a rastu plesní, podobne ako pôsobia aj škoricové tinktúry a silice. No a keď sme si už hrdlo vyliečili môžeme skĺznuť priamo do žalúdka.

Problémy s trávením
Škorica je dobrým liekom práve na žalúdočné problémy, pretože reguluje trávenie a podporuje pravidelný pohyb čriev. Pri bolestiach brucha ešte zostaneme, pretože taktiež pomáha aj pri bolestivej menštruácii. No a teraz môžeme pokročik o krôčik nižšie a dostaneme sa ku stehnám, ktoré často trápia hlavne ženy.

Celulitída
Aj keď je za oknom zatiaľ zima, firmy s oblečením už pripravujú kolekcie plaviek, takže je vlastne vhodná chvíľa s problémikom niečo spraviť. Nevítanej "pomarančovej kôry" sa môžete pokúsiť zbaviť teplým škoricovým zábalom. Budete naň potrebovať: 3 lyžice škorice, biely jogurt, trošku oleja, potravinársku fóliu a teplú deku.

Masážny olej Škorica 1l

Masážny olej Škorica 1l

15,00 €

Ak máte to šťastie a dokážete si pre seba nájsť napríklad aj hneď teraz hodinku času, tak môžete začať - jogurt zmiešate so škoricou, pridáte pár kvapiek oleja a zamiešate. Ak máte možnosť pridať aj morské riasy, ktoré koži dodávajú minerály, tak neváhajte a zmes o ne obohaťte. Potom už len naneste na problematické partie, zabaľte stehienka do potravinárskej fólie, ľahnite si, zakryte sa dekou a hodinku oddychujte.

Pokiaľ nie ste na škoricu alergický, tak si ju rýchlo nezabudnite pridať do svojeho jedálnička, aby vám mohla účinne pomáhať!

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.