Stravovanie podľa krvných skupín

27.8.2010Fit a v pohodeČítanie do 10 minút
Stravovanie podľa krvných skupín

Ak poznáte svoju krvnú skupinu, viete si zostaviť jednoduchým spôsobom najvhodnejší jedálny lístok, ktorý vám zabezpečí nielen zdravie, ale vám aj pomôže schudnúť.

Skupina 0

Nulka je najstaršou krvnou skupinou. Ľudia s touto krvnou skupinou sú silní lovci, ich tráviaci i imunitný systém funguje naplno, so svojím jedálnym lístkom však nesmú experimentovať. Ľudia s touto krvnou skupinou môžu darovať krv všetkým ostatným skupinám, ale sami môžu prijať len 0. Prospieva im intenzívne fyzické cvičenie a živočíšne bielkoviny.

Potraviny, po ktorých priberajú a zároveň nie sú pre ne vhodné výrobky zo pšenice, kukurice, fazule, šošovice, ďalej je to ružičkový kel, kapuste, karfiol. Chudnú po väčšine morských živočíchov, morských riasach, pečeni, červenom mäse, špenáte a brokolici. Z morských produktov by nemali: sumcovité ryby, marinované slede, kaviár, údený losos a chobotnice. Mliečne výrobky im veľmi neprospievajú. K neutrálnym potravinám patrí maslo, sójové mlieko a sójový syr, ďalej kozí syr. Ostatné sú nevhodné. Veľmi prospešné sú pre nich vlašské orechy a tekvicové semienka, ale nesmú para orechy, kešu, arašidy, pistácie a mak. Zo zeleniny by nemali bielu, červenú ani čínsku kapustu, ružičkový kel, zemiaky, avokádo, olivy, kukuricu, karfiol, baklažán a huby. Z ovocia by si mali odpustiť kokosové orechy, ostružiny, melóny, mandarínky, pomaranče a jahody. Nemali by ešte kečup, nakladanú zeleninu, rôzne marinády. Z byliniek sú prospešné: chmeľ, šípky, mäta pieporná, púpava a petržlen. Z nápojov majú zakázané: kávu, destiláty, čierny čaj, malinovky, colu. Prospešné sú pre nich minerálne vody a neutrálne zelený čaj, biele i červené víno. Telu dodávajte hlavne vitamíny skupiny B, vitamín K a jód s vápnikom. Pri chudnutí praktizujte hlavne športy náročné na výdaj energie, alebo bojové umenia.

Skupina A

Táto krvná skupina vás predurčuje na usadlosť, avšak zmeny vám nevadia. Vaša krvná skupina je vegetariánska - do jedálneho lístka zaraďte tofu, obilné výrobky, strukoviny a ovocie, nejedzte ani mäso, ani mliečne výrobky. Dopĺňať by ste mali pozorne vitamín C, vitamín E, vitamín B12 a kyselinu listovú. Chudnutie podporíte pokojnými cvikmi z jógy.

Pokiaľ máte krvnú skupinu A, vaši prapredkovia boli poľnohospodári - vegetariáni, mäso teda veľmi ťažko trávite, vo vašom tele sa ukladá formou prebytočného tuku a zvyšuje sa množstvo toxínov pri trávení. Aj mliečne výrobky trávia Ačkari ťažšie. Ak si dáte veľa pšenice, prekyslíte si svalovú hmotu, čo v konečnom dôsledku odoberie energiu. Potraviny by mali byť čo najviac v prírodnom stave, vypestované organicky, bez hnojív. Ľudia s krvnou skupinou A majú veľmi citlivý imunitný systém. Musia si dávať pozor na srdcové ochorenia a cukrovku. Okrem iných druhov máte zakázané: slaninu, kačicu, hus, zajaca, pečeň, srdce, baraninu, jahňacinu, bravčovinu, šunku, zverinu, hovädzie, teľacie. Ak veľmi zatúžite po mäse, môžete si dať kurčatá, alebo morky, v malom množstve. Veľmi prospešné sú ale pre vás niektoré druhy rýb ako kapor, pstruh, makrela, sardinky, morská šťuka. Žralok a tuniak patria medzi neutrálne, ale medzi zakázané napríklad raky, kraby, úhor, sleď, údený losos. Môžete si dopriať sójové mlieko a sójový syr, v menšom množstve jogurt, kefír, ale nesmiete plesňový syr, čedar, maslo, plnotučné mlieko a ementál. Z orechov si nedávajte pistácie, kešu, či para orechy. Zakázané sú pre vás aj pšeničné klíčky, pšeničné otruby a škrob. Ryže si dajte do sýtosti. Zo zeleniny vám vôbec neprospieva kapusta, paprika, ale na mrkve, kely, čakanke, brokolici si pochutnajte. Z ovocia vám poškodia banány, papája, mango, kokosové orechy, mandarínky, pomaranče a melóny. Do sýta sa najedzte marhúľ, ananásu, čerešní, sliviek, citrónov, fíg, hrozienok, pričom ostatné ovocie je pre vás neutrálne. Nesmiete ani kečup, ani majonézu, ani worčester. Z byliniek vám osoží najmä hloh, zelený čaj, harmanček, ľubovník, ženšen, aloe, šípky a valeriána. Nepite sódovky, minerálky, pivo a destiláty.

ŽIVA krv

ŽIVA krv

39,00 €

Skupina B

S touto krvnou skupinou sa bez problémov dokážete prispôsobiť rôznym situáciám. Ako príslušník tejto krvnej skupiny môžete jesť s mierou všetky druhy potravín. Pri diéte vynechajte strukoviny, orechy a pšenicu. Nezabudnite dopĺňať horčík. Béčkari potrebujú rovnováhu medzi telesnou a duševnou aktivitou. Ich prapredkovia boli kočovníci. Zo všetkých skupín práve skúpia B vykazuje najpresnejšie geografické vymedzenie. Tradičné židovské populácie majú krvnú skupinu B, pričom židovské náboženstvo predstavuje zmes mysle, duše a materiálna. Tiahne sa ako veľký pás cez euroázijské roviny dole na indický subkontinent. Skupinu B ma mnoho Mongolov, Japoncov, Číňanov a Indov. Smerom na západ Európy je výskyt béčkarov nižší. Ľudia so skupinou B sú schopní odolávať väčšine závažných ochorení, aj takých akými sú srdcové choroby, či rakoviny a aj keď na ne ochorejú, je väčšia pravdepodobnosť, že ich prežijú. Organizmus týchto ľudí má však väčší sklon k exotickým ochoreniam imunitného systému a sú náchylní trpieť napríklad na chronický únavový syndróm.

Ak nechcete priberať vyvarujte sa kukurici, šošovici, arašidom, sezamových semiačok, pohánky a trávenie vám spomaľujú aj tuky. Potraviny, ktoré vám pomôžu schudnúť je zelená zelenina, niektoré druhy mäsa, nízkotučné mliečne výrobky a čaj zo sladkého dreva. Z mäsa je pre vás prospešná zverina, baranina, jahňacina, králik. Medzi neutrálne patrí hovädzie, morka, pečeň, teľacie. Zakázané máte slaninu, sliepku, kačicu, hus, šunku, kurča, bravčové a z vnútorností srdce. Zdraviu prospešné sú ryby, najmä treska, šťuka, makrela, losos, hejk, morský pstruh a kaviár. Tuniak, pstruh, kapor, sleď a žralok patria už medzi neutrálne. Medzi zakázané morské produkty patria raky, humor, kraby, korytnačky, údený losos, ustrice, chobotnice a slimáky. Z mliečnych výrobkov si doprajte: jogurty, kefíry, odstredené mlieko, kozie mlieko a syr. Ementál, hermelín, eidam, gouda, sójový syr, cmar, plnotučné mlieko a maslo patria medzi neutrálne. Zakázané máte plesňové syry a zmrzlinu. Z olejov používajte olivový, vyhnite sa slnečnicovému, sezamovému a kukuričnému oleju. Väčšina semiačok a orieškov nie je pre skupinu B vhodná. Zakázané máte kešu, arašidy, pistácie, lieskové a píniové oriešky, ale aj mak. Z cerálií je pre vás prospešné proso, ryža. Zakázané je žito, pohánka, jačmeň. Vyhnite sa chlebu zo pšenice a žita a takzvanej divokej ryži. Zo zeleniny nemôžete artičoky, tekvicu, kukuricu, reďkovku, olivy a paradajky. Veľmi prospešný je baklažán. paprika, kapusta, kel, karfiol, mrkva, petržlen, červená repa a všetky druhy zemiakov. Z ovocia máte zakázaný kokosový orech a granátové jablko. Doprajte si ananás, banány, hrozno, slivky. Veľmi prospešná je pre vás šťava z kapusty, ananásu, a hrozna, zakázanú máte rajčinovú šťavu a kečup. Osoží im zelený čaj. Absolútne nevhodné sú pre nich destiláty, minerálne vody, malinovky, cola a sódovky. Čierna káva je neutrálna. Z bylín je pre Béčkarov vhodné sladké drievko, šalvia a ženšen. nemali by senný list, podbeľ a aloe.

Skupina AB

Táto krvná skupina je vraj najlepšie prispôsobená moderným životným podmienkam. Váš jedálny lístok by mal byť vyvážený, môžete jesť potraviny zo všetkých skupín, pri chudnutí ale nejedzte červené mäso a kukuricu, naopak vám pomôžu mliečne výrobky, zelenina, plody mora a tofu. Telu nezabudnite dodávať vitamín C.

Túto pomerne vzácnu krvnú skupinu má len necelých päť percent populácie. V podstate by sa dalo povedať, že väčšina potravín nevhodných pre skupinu A a B je rovnako škodlivá aj pre ľudí so skupinou AB. Ábéčkari sa neradi zapodievajú detailmi, sú oduševnení a tak trocha príjemne excentrickí. Mnoho liečiteľov a duchovných vodcov má práve túto krvnú skupinu.

Ľudia so skupinou AB budú priberať po červenom mäse, niektorých druhov fazule, po kukurici, pohánke a pšenici. Potraviny podporujúce váhový úbytok: tofu, morské riasy, mliečne výroby, zelená zelenina, ananás a niektoré morské živočíchy. Z mäsa je pre nich prospešná jahňacina, baranina, morka a králik. Nemali by ani slaninu, šunku, kuracinu, teľacie, hovädzie, bravčové, hus, kačicu, sliepku a zverinu. Z morských živočíchov by nemali jesť homára, ustrice, kraba, marinovaný sleď, chobotnice, žaby, úhora, údený losos a rakov. Mliečne výrobky sú pre skupinu AB prospešné, najmä kyslomliečne. Platí tu zásada, že ich nesmie byť priveľké množstvo, aby sa v organizme nevytváralo veľa hlienov. Zakázané je plnotučné mlieko, zmrzlina, maslo, plesňové syry a parmezán. Z cerálii sa neodporúča pohánka, kukuričné lupienky a kukuričná kaša. Z chleba a pečiva len výrobky z kukurice. Zo zeleniny nie je prospešná paprika, kukurica, avokádo, olivy a reďkovky. Pri konzumácii ovocia sa vyhýbajte banánom, mangu, pomaranču, granátovému jablku a kokosovému orechu. Zakázané sú tiež kyslé i sladké marinády, kečup, worcesterská omáčka. Z byliniek je veľmi účinná echinacea, hloh, zelený čaj, harmanček, ženšen, sladké drievko a lopúch. Môžete kávu, v menšom množstve biele i červené víno, minerálne vody, sódovky, ale absolútne nevodné sú akékoľvek destiláty.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.