Tantra masérka o sexualite: Ak nefunguje, človek nie je úplne spokojný.

28.8.2023Život maséraČítanie do 10 minút

So Saškou, majiteľkou tantra salónu v Trenčíne a tantrickou masérkou s bohatými skúsenosťami sme sa rozprávali nielen o tantre, ale aj o nárokoch na tantrického maséra a vnímaní tantry v spoločnosti. A vedeli ste, že tantrické masáže vedia pomôcť v niektorých prípadoch intímnych dysfunkcií?

Tantrická masáž

Saška, aká bola vaša cesta k tantra masáži a ako dlho sa jej venujete?

Venujem sa jej deviaty rok, s tantrou som sa stretla najskôr ako zákazník spolu s partnerom. Zapáčilo sa mi to a vedela som si predstaviť, že takého niečo by som vedela robiť. Pani majiteľka salónu, kde sme boli, ma kontaktovala a opýtala sa, či nemám záujem robiť tantra masérku a ja som súhlasila.

Vo vašich salónoch je v ponuke tantra aj nuru masáž. Aký je medzi nimi rozdiel?

Je v tom veľký rozdiel, ale skúsim povedať skrátenú verziu, ktorú hovorím aj mojim klientom a klientkam. Nuru masáž je celotelová masáž, vykonáva sa celým telom, je tam kontakt telo na telo. A tantra je masáž, ktorá sa vykonáva rukami a predlaktím, síce pri uvítacom rituáli je aj kontakt telo na telo, ale nie je tam taký ten sexuálny dotyk, ktorý vnímame pri nuru masáži. Je to síce tiež práca so sexualitou, ale z iného súdka.

Ako vnímate tantra masáž? Mnohí ľudia ešte stále zaraďujú tento typ masáže medzi sexuálne praktiky. Posunulo sa chápanie tantry?

Hmm, bohužiaľ, stále je to asi 50:50. Niekto k masáži pristupuje správne, chápe ju v zmysle energie, no aj tak sa ešte príliš často stretávam s opakom. Myslím si, že je to spôsobené aj tým, že veľa žien ponúkajúcich tantru úplne nechápe, čo to tantra je a potom ju aj prezentujú do roviny, ktorá nie je správna a nie je v pohode.

Bohužiaľ, stále sa stretávam s tým, že tantra nie je chápaná tak, ako by mala byť a nie som ani presvedčená o tom, keby aj bola nejaká osveta ohľadom tantry robená, či my sme kultúra, ktorá tieto veci úplne chápe alebo vie chápať.

Chýba nám pochopenie tantry ako práce s energiou?

Áno, presne tak, východné národy sú vedené od narodenia k tomu, že masáž je súčasťou života, je to pre nich normálne, bežné. Tak isto sexualitu nevnímajú ako Európania len cez pohlavný styk, akoby to bolo celé.

Tantra je o energii

Vráťme sa teda k vášmu videniu tantry. Ako ju má človek vnímať v ideálnom prípade?

V ideálnom prípade by to malo byť trošku spojené s tým duchovným, predýchavanie energie, prežívať tantrickú masáž ako meditáciu, spoznávanie tela, svojho vlastného tela, nie tela druhého človeka.

Pre mňa to znamená hlavne prijatie samej seba, vedieť svoje telo prijať také, aké je a potom prijať aj sexualitu trochu iným spôsobom, takú tú otvorenosť a spontánnosť v sexuálnom živote. Nebyť fixovaná len na pohlavný styk, akoby to bolo všetko (čo sa dá zažiť a vnímať). Pre mňa tantra znamená odpútanie sa od stereotypu a rutiny, ktoré majú ľudia okolo sexuality zafixované.

Aký je dobrý tantra masér alebo masérka? Je podmienkou ovládať klasickú masáž?

Nie je to podmienka, s klasickou masážou to absolútne nemá nič spoločné. Nie je to o tom, čo by masér mal ovládať, skôr ide o to, aké má vnímanie a aký postoj má celkovo k životu, pretože to je podľa mňa dosť dôležité. A ak to maséra baví, robí masáž s láskou a preto, že ju robiť chce, vtedy je masáž najlepšia, aká len môže byť, či už je to tantra alebo akákoľvek iná technika. Ak masér pracuje len mechanicky, štýlom „pre peniaze“ alebo len pre určité potešenie, tak to nie je v poriadku.

Existujú nejaké povahové alebo fyzické danosti, nastavenie, ktoré by definovalo človeka ako vhodného tantra maséra?

Mal by mať príjemný výzor, bez nadváhy alebo telesného zápachu, v ideálnom prípade nefajčiar a treba si udržovať kondíciu, pri masáži sa vydáva pomerne veľa energie. Nemôžem povedať, že to musí byť pekný človek, lebo krásu vnímame každý inak, dôležitejšie je príjemné vystupovanie, charizma a kľud idúci z človeka.

Ja to vnímam tak, že keď prídem k tomuto typu maséra, mal by vyžarovať pokoj, nemal by byť príliš temperamentný, to môže byť na začiatku masáže rušivé. Pre mňa je dôležité, aby ma vedel masér skľudniť a mal by byť natoľko empatický, aby sa vedel naladiť na vašu energiu a prispôsobiť sa jej.

Tantra masér by mal teda vedieť doviesť človeka do pokojného, meditatívneho stavu.

Áno, presne tak, na začiatku skľudniť, ale tak isto potom vedieť rozprúdiť energiu, aby masáž nebola o tom, že si na nej človek pospí. Zo začiatku je masáž vláčna, kľudná, pomalá, ale potom naberie obrátky.

Ako to prebieha, keď vyberáte novú masérku, maséra?

U mňa je to na sto percent len o pocite, pokiaľ nemám z človeka pohodový pocit, nezoberiem ho. Pozerám nielen na výzor, ale vnímam aj komunikáciu, ako na mňa celkovo pôsobí po všetkých stránkach.

Tantrická masáž je pomalá a zmyselná

S akými problémami sa pri poskytovaní tantrických masáží stretávate? A máte aj nejaké nároky na klienta, čo sa týka čistotnosti, vyjadrovania, priebehu masáže?

Najčastejším a asi aj jediným problémom je, že si to klienti mýlia s poskytovaním sexuálnych služieb. A samozrejme, pre klientov platia pravidlá, ktoré máme uvedené aj na webe (www.masazetantra.sk), človek musí byť čistý, nesmie mať infekčné choroby, nesmie počas masáže telefonovať, ruší tým totiž priebeh masáže, podmienkou je aj prijímať masáž bez oblečenia a samozrejme klient nesmie napríklad fotiť a nahrávať.

A platia aj bežné pravidlá poskytovania služieb, blokujeme klientov, ktorí neprídu na dohodnutý termín a neospravedlnia sa, meškajú, nekomunikujú a podobne.

Poskytujete iba individuálne masáže alebo je záujem aj o párové?

Máme veľa párov, ktoré chodia na masáže spoločne. Oživujú si takto vzťah, často sú to ľudia, ktorí dlhodobo fungujú v manželstve alebo v partnerstve a dostanú sa do stereotypu. Potrebujú nejaké nakopnutie, zažiť niečo nové.

Párová masáž prebieha v jednej miestnosti, partneri ležia na lehátkach vedľa seba, vidia na seba a vnímajú partnera v úplne inej energii, v inom rozpoložení a prežívaní rozkoše. Toto si vedia partneri preniesť domov, na základe zážitku z tantra masáže vnímajú sexualitu a svojho partnera inak.

Veľakrát sa pýtajú, či sa môžu tantra masáž naučiť, lebo by chceli týmto spôsobom masírovať svojich partnerov a partnerky doma.

Mnoho párov príde aj s tým, že jeden z nich masírovaný byť nechce alebo nemôže, ale chce byť pri masáži partnera alebo partnerky len pasívne prítomný a pozerať sa, vnímať a učiť sa.

Je tantra iba príjemná technika alebo vie aj pomôcť v prípade nejakých dysfunkcií?

Mala som viacerých zákazníkov s nejakým problémom v sexuálnej oblasti. Napríklad problém s ejakuláciou, buď bola predčasná alebo neprišla vôbec. Všetky tieto typy sexuálneho nabudenia a aj vyvrcholenia sme na masážach riešili.

Sú na to praktiky, najmä dýchacie, uvoľňovacie, často stimulácia hlavy, lebo vždy je to problém hlavne v hlave a zakaždým sme dospeli k tomu, že problém sa upravil.

Rovnako u žien, chodia k nám s tým, že nemôžu dosiahnuť orgazmus alebo ani necítia vzrušenie pri svojom partnerovi, sú zablokované, aj toto riešime.

V týchto prípadoch je podstatné sa s človekom zo začiatku veľmi veľa rozprávať, prísť na to, čo je koreňom problému, a pomaličky ho začať riešiť. Uvoľňujeme pri masáži hlavu, aby človek nebol fixovaný na svoj problém, aby vedel relaxovať a nepremýšľať nad limitmi. Ľudia si veľakrát dávajú svoje limity, majú veľa komplexov a nastavení v hlave, ktoré nie sú zdravé ani v pohode a tým pádom nefunguje ani sexualita.

Sexualita funguje vtedy, keď je človek v pohode. Ak v pohode nie je a je jedno, či je to muž alebo žena, vtedy nefunguje dobre nič.

Tantrická masáž vie pomôcť aj v prípade dysfunkcií

A koľko sedení, ako dlho časovo trvá problém tohto typu vyriešiť? Asi je to individuálne, však?

Je to naozaj veľmi individuálne. Niektorí ľudia veľmi rýchlo pochopia, že limity a presvedčenia, čo majú v hlave, sú zbytočné. Ale sú aj ľudia, ktorí majú bloky tak hlboko, že to trvá dlho. Závisí od človeka aj od konkrétneho problému, nedá sa povedať, ako dlho bude riešenie problému trvať.

Ak človek dlhodobo má blok, je to komplikované, je zacyklený vo svojich procesoch a zmeniť jeho návyky, premýšľanie a presvedčenia je ťažké. Ale dá sa to. Mali sme klientku, ktorá mala problém s mužmi, mala v sebe takú veľkú zlosť na mužov, že najskôr chodila na masáž iba ku mne, k žene a postupne sa uvoľňovala, až jej bola príjemná aj masáž od muža.

Predpokladám správne, že keď človek urobí takéto zmeny v prístupe a myslení, má to vplyv celkovo na jeho život, nezmení sa iba sexuálna stránka?

Určite áno, sexuálny život je podľa mňa jedna z podstatných oblastí života a pokiaľ nefunguje, človek nie je úplne spokojný, šťastný. Malo by to samozrejme byť v zdravom prevedení, netreba ísť do extrémov.

Ale zase, ak má človek rád extrémy a adrenalín a prináša mu to šťastie, tak si myslím, že je to okej. Každý má svoju cestu a vyberá si to, čo sa mu páči. Niekto má rád adrenalín, iný zase kľud.

Chodíte masírovať aj na akcie, tento rok ste premiérovo boli pozvaní na trenčiansky TruckFest. Je to asi náročnejšie ako masáže v pohodlí salóna so zázemím.

Takúto akciu sme navštívili prvý krát a asi aj posledný. Samotné podujatie je fajn, ale úprimne, na tento typ akcie sa nehodí nielen tantra, ale ani akýkoľvek iný druh masáže, je tam obrovský hluk a veľmi veľa návštevníkov je pod vplyvom alkoholu. Nezapadli sme tam.

Viem si predstaviť, že sa zúčastníme na festivale, ktorý je zameraný na duchovno, meditáciu, ezoteriku a podobné veci, to áno, ale toto už nie.

Saška, veľmi pekne ďakujem za zaujímavý rozhovor a prajem vám, nech podiel klientov vnímajúcich tantru správne stále rastie.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.