Účinky masáže na ľudský organizmus

9.4.2012Život maséraČítanie na 3 minúty
Účinky masáže na ľudský organizmus

Masáž ako terapeutická a preventívna technika má na ľudský organizmus priame účinky, ktoré vyvolávajú fyzikálne a biochemické zmeny v tkanivách a taktiež aj nepriame, ktoré sú sprostredkované nervovým a endokrinným systémom. Medzi priame účinky môžeme zaradiť zvýšenie prekrvenia, zlepšenie vstrebávania edémov, výpotkov, krvných výronov, zrýchlenie odstraňovania látok vyvolávajúcich únavu, zlepšenie výživy, zlepšenie toku lymfy v lymfatickom obehu, zlepšenie svalovej činnosti, zvýšenie alebo zníženie svalového tonusu, rozrušenie zrastov v tkanivách, urýchlené odstraňovanie povrchových zrohovatených vrstiev na koži, zvýšenie sekrécie potných žliaz a normalizáciu napätia kože.

Výsledkom týchto zmien je zlepšenie činnosti tkanív v ľudskom tele a zníženie bolestivosti. Dráždením nervových zakončení (proprioreceptorov) má za následok produkciu a následný transport biologicky aktívnych látok (amínov, endorfínov...), zlepšením prietoku krvi na periférii, zlepšením výmeny CO2, O2 a živín v tkanivách, čím sa zlepšuje výživa a aj samotná činnosť svalov i celého ľudského organizmu. Masáž pomáha odstrániť zvýšené napätie svalov a zabraňuje vzniku kontraktúr, čím sa zlepšuje prekrvenie svalstva a iných tkanív a preventívne pôsobí proti vzniku preležanín a zápalom žíl na dolných končatinách. Zároveň podporuje hojivé procesy, vstrebávanie krvných výronov a výpotkov a zabraňuje sťahovaniu väziva pri hojení rán.

Telový a pleťový masážny olej Levanduľa 250ml

Telový a pleťový masážny olej Levanduľa 250ml

14,80 €

Všeobecné indikácie a kontraindikácie masážnych techník

Medzi indikácie môžeme zaradiť ochorenia pohybového systému, chronické kĺbové zápalové procesy, degeneratívne kĺbové poruchy, vertebrogénne algické syndrómy (cervikokraniálny, cervikobrachiálny, lumboischialgický syndróm), degeneratívne kĺbové poruchy chrbtice (napr. spondylartrózy), poruchy medzistavcových platničiek (napr. spondylózy), ochorenia svalového aparátu (napr. myalgie). Ďalej sem radíme poranenia šliach, ochorenia kĺbových puzdier a väzov, chybné držanie tela, deformácie chrbtice, degeneratívne a chronické reumatické ochorenia, pooperačné a poúrazové stavy, natrhnutie šliach a kĺbových puzdier. Rovnako dôležitá je indikácia masážnych techník v prípade obmedzení pohybu u pacientov po rozsiahlych popáleninách ako následná terapia na zníženie až odstránenie tvorby jaziev.
Pri indikácií si musíme vedieť zvoliť správnu masážnu techniku podľa stavu tkaniva.

Medzi kontraindikácie môžeme zaradiť akútne horúčkovité ochorenia, infekčné ochorenia, hnisavé ochorenia kože, plesne, infekcie, pokročilú artériosklerózu, akútne zápalové ochorenia a zlyhávanie životne dôležitých funkcií, stavy vyžadujúce pokoj na lôžku, graviditu a menštruáciu (v týchto prípadoch vynechávame panvovú a driekovú zostavu), infarkt myokardu, akútnu dnu, respiračné insuficiencie, nádorové stavy, TBC.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.