Unavené svaly ramena

20.6.2023NapredovanieČítanie na 5 minút

V posledných dňoch ma navštevujú klienti so sťažnosťou, že nemôžu dostatočne voľne a pohodlne používať ramená. Niektorých bolia ramená aj v pokoji a oni už nevedia, ako si paže uložiť, aby sa cítili v pohode. Niekedy ich príbeh začína vykĺbením, pádom alebo väčším úrazom a inokedy sami ani poriadne nevedia, ako sa to mohlo stať a prečo je ich rameno alebo aj obe ramená citlivé.

Bolesť v ramene

Zvláštnosti ramenného kĺbu

Pokiaľ nebudeme brať do úvahy nezvratné zmeny, ako sú vážne úrazy, artróza a reuma, skúšam všetko vždy jemne napraviť pôsobením na svaly, snažím sa ich povoliť, prekrviť a tým jemne rozhýbať.

Ako pomocnú „kontrolku“ používam reflexnú plôšku na chodidle. Tá sa nachádza na kĺbe malíčka v záprstí. Je úplne na vonkajšej hrane, a pokiaľ je toto miesto citlivé, môžeme sa domnievať, že je „zasiahnutý“ ešte aj kĺb, teda nielen svaly, ale aj kosť (podľa mojich skúseností toto funguje aj na kolene, akonáhle sú porušené väzy, kontrolka nebýva citlivá, ale keď sú zmeny na kĺbe, kontrolka sa hlási).

Rameno, ako jediný kĺb, ktorý je schopný zvládať rotáciu v uhle 360°, je týmto bonusom v pohybe o to väčším orieškom pre lekára. Keď napríklad jeden sval „vypadne“, môžeme akoby okľukou ramenný kĺb používať napríklad tak, že zdvihneme celú ruku v inom smere.

Ošetrenie zo všetkých strán

Keď riešim ramená, klient v mojej masérni leží na bruchu aj na chrbte, snažím sa ošetriť toto miesto zo všetkých strán. A keď hovorím zo všetkých, tak vždy si vezmem celú klientovu ruku a rozpažujem, predpažujem, vzpažujem a jeho svaly ošetrujem v rôznych polohách a zaťaženiach.

Často sa totiž stane, že v pokoji klienta masáž ramenných svalov nebolí, ale ak sa svaly zaťažia zmenou polohy, bolesť sa ozve. A moji klienti ma navštevujú práve preto, aby sa im uľavilo.

Takže spolu hľadáme a riešime, vždy tak, aby to bolo účinné. Síce nejakú bolesť sem tam vytvorím, ale nie do takej miery, aby sa to nedalo vydržať. Neustále sa pýtam, či je to v pohode a dávam im priestor na rozdýchanie nepríjemností, ktoré im svojím pôsobením vytváram.

Jemne, ale účinne

Pri povoľovaní ramenných svalov, ktoré sa skrátili ako reakcia na rýchly pohyb (vymknutie, rýchle mávnutie pri pošmyknutí) sa mi veľmi osvedčila Bowenova technika. Skvele funguje aj na tzv. zamrznuté rameno, alebo na mravčenie v prstoch prejavujúce sa v noci.

Mravčenie v prstoch je samostatná a rozsiahla kapitola, celkom často vzniká práve z unavených, preťažovaných a málo prekrvovaných svalov na ramene, lopatke a pod lopatkou. Klienti sa často domnievajú, že potrebujú lekársky zákrok na ošetrenie karpálneho tunela, ale keď odo mňa odchádzajú, cítia úľavu a pri ďalších návštevách mi hlásia, že prsty prestali mravčiť.

Na tému rameno svojich kolegov vzdelávam neustále, napríklad aj formou výukového videa, pretože tieto ťažkosti sa rieši naozaj často.

Masáž ramena

Rameno psychosomaticky

V prípade, že masáž nefunguje a klienti stále pociťujú nepríjemné stavy v kĺbe, pomáham im zamyslieť sa nad ich životnou situáciou. Ramená sú totiž z hľadiska psychosomatiky odrazom nášho života v zmysle radosti, povinností a úloh.

Nie nadarmo sa hovorí: Naložil si príliš na svoje ramená. Aj ja som to na svojich ramenách pocítila. Úplne bez varovania ma začali bolieť a bolo to tým, že sa nám v rodine razantne zmenilo prerozdeľovanie povinností a ja som bola „vybraná“ ako tá, ktorá to unesie.

Ešte môžeme rozdeliť naše ramená na pravé a ľavé, čiže ženskú a mužskú stranu. Kedysi ma navštívila klientka s bolesťou pravého ramena a akási liečiteľka jej povedala, že jej tam sedí nevďačná dcéra. Jej dcéra prišla na víkend domov, nabalila si potraviny a všetko potrebné, doma nepomohla a zase odišla do školy. Deň za dňom to mamu trápilo, až sa to odrazilo v ramenách.

Na psychosomatiku je viacero názorov, či je pravá mužská a ľavá ženská energia vo vašom tele, alebo pohľad podľa tzv. Germánskej novej medicíny na emočné konflikty a odraz na ľudskom tele a pod. Každý môže veriť, čomu chce a niekedy mám také skúsenosti, že sa cesty jednotlivých liečiteľských smerov rozchádzajú.

Vždy hovorím svojim klientom, zachovajte si zdravý rozum, zotrvajte v pokoji a riešenie k vám príde. A napríklad na to časom prídete vy, alebo vás to niekam, k niekomu alebo niečomu nasmeruje. Základom je veriť, vedieť sa upokojiť, načúvať svojmu telu i duši a hlavne to nevzdávať! Niekedy aj to samotné hľadanie vás môže v živote nasmerovať veľmi zaujímavo.

Mňa samotnú život neustále skúša a prináša mi nové výzvy a zážitky. Vďaka tomu som tam, kde som a naučila som sa za každú skúsenosť ďakovať, aj keď je napríklad nepríjemná. Keby totiž neprišla, prešľapovala by som stále na rovnakom mieste. Nechcem povedať na mŕtvom bode, ale zmena mi pomáha poznávať, zažívať, chápať a cibriť si myšlienky.

Pamätajte, v živote nás nestretne nič, čo by sme nezvládli. A keď s touto myšlienkou budete denne vstávať, lepšie sa vám budú prijímať zmeny, výzvy a život bude zaujímavejší.

Eva Kupilíková, masérka a terapeutka

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.