Voda a pitný režim

20.9.2010Fit a v pohodeČítanie na 3 minúty
Voda a pitný režim

Voda

  • je chemická zlúčenina vodíka a kyslíka
  • je základnou podmienkou pre existenciu života na Zemi
  • je nosičom minerálov, stopových prvkov a ďalších elementov
  • tvorí hlavnú časť našej krvi
  • je dôležitá ako hlavná zložka pri vylučovaní škodlivín obličkami
  • plní najdôležitejšiu úlohu pri termoregulačných procesoch, udržuje konštantnú telesnú teplotu a chráni organizmus pred prehriatím a jej nedostatok v tele nám môže spôsobiť vysušené pery, malátnosť, únavu, vyčerpanosť, podráždenie, suchú a málo napnutú kožu, prepadnuté oči, zápchu, opakované infekcie močových ciest, obličkové kamene, celkový kolaps organizmu a iné.

Nedostatok vody v tele zhoršuje prekrvenie orgánov a ich okysličovanie. Hustne krv a zvyšuje sa koncentrácia rozličných toxínov v tele. Sliznice dýchacích ciest sú úplne vysušené a obličky preťažené natoľko, že môže dôjsť k ich zlyhaniu.

Ak si nechcete privodiť takýto stav pitný režim sa naozaj oplatí dodržiavať. Treba naň myslieť poctivo po celý deň. Ak vám totiž telo signalizuje smäd, tak už je neskoro.

Pitný režim

Detské telíčko obsahuje takmer 85% vody a telo dospelého človeka okolo 50%. Rovnaká strata tekutín nemá rovnaké účinky. Kým u dospelého nemusí vyvolať žiadnu reakciu u dieťatka môže mať katastrofálne následky, keďže detské telíčko sa dehydratuje veľmi rýchlo. Dodržiavanie pitného režimu u detí je preto oveľa dôležitejšie. Treba deťom popri hrách ponúkať nápoje najlepšie každú hodinku, pretože detičky sa často zabúdajú napiť. Nedostatok tekutín môže spôsobovať bolesti hlavy, únavu, vyčerpanosť.

Pre deti sú vhodné tieto nápoje:
voda, bylinkové a ovocné čaje, jemné detské minerálky, ovocné šťavy

Nevhodné nápoje
sú s obsahom chinínu, kofeínu a taktiež sa vyvarujte podávaniu presladených nápojov. Deti v školskom veku a tínedžeri by mali prijať okolo 1,5 litra tekutín denne, no treba brať ohľad aj na ich aktivity, pretože ak robia nejaký šport tak by mali prijať tekutín ešte viac.

ŽIVA regena

ŽIVA regena

39,00 €

Dospelý človek by mal vypiť
500ml vody na cca 15 kilogramov svojej hmotnosti.
Pomarančová a grepová šťava obsahuje vysoký podiel vitamínu C, vďaka čomu sú ideálnym bojovníkom proti bacilom.
Ananásová šťava je bohatá na enzýmy, preto je mimoriadne účinná pri redukčnej diéte.
Cviklová šťava má horkú chuť, preto je lepšie ju riediť s mrkvovou šťavou. Čistí organizmus od škodlivých látok a je výborná na krvotvorbu.

Pitný režim pozná snáď úplne každý, no skoro nikto ho nedodržuje, aj keď nám je všetkým jasné, že je veľmi dôležitý bez ohľadu na to, či sme zdraví alebo nie.

Tak vstaňte a poďte sa s nami napiť čistej vody.

Inšpiroval Vás článok k niečomu novému, ale chýba Vám vybavenie?
[blue_block_text]

Komentáre k článku 0

Buďte prvý, kto pridá komentár.